CNN Prima News Varšavská smlouva

Varšavská smlouva

Výpis příspěvků ke štítku „Varšavská smlouva“

Státy NATO rázně zareagovaly na kroky Ruska: Pozastaví smlouvu o konvenčních silách

Státy Severoatlantické aliance hodlají pozastavit smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE), která je považována za klíčový prvek evropského bezpečnostního uspořádání dojednaného na konci studené války. Oznámení reaguje na kroky Ruska, které se již roky smlouvou neřídilo a v noci na úterý od ní definitivně odstoupilo. NATO v prohlášení postup Moskvy odsoudilo.

Pekarová se vysmála Babišovi, přirovnala ho k Jakešovi. Arogantní paní, reagoval šéf ANO

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) si na sociálních sítích rýpla do předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Prostřednictvím sestříhaného videa jej přirovnala k Miloši Jakešovi, bývalému generálnímu tajemníkovi ÚV KSČ. Na podobnost dnes již zlidovělých hlášek, jako jsou „brojlery“ či „motýle“, lidé upozorňovali již v minulosti. Babiš v reakci pro CNN Prima NEWS Pekarovou označil za arogantní osobu, která šíří nenávist a zlobu.

Demonstrace jako Dny Varšavské smlouvy? Arogance moci, kritizoval Pekarovou Fiala

Sobotní demonstraci v Praze označila předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) ironicky jako „Dny Varšavské smlouvy“. To je symbol arogance moci, komentoval to v Partii Terezie Tománkové místopředseda SPD Radim Fiala. Pekarová mu však ve vysílání CNN Prima NEWS oponovala, že lidé na Václavském náměstí požadovali odchod z EU či z NATO, což by například přineslo výrazné zchudnutí Čechů.

Ani gram uranu okupantům. Po vzpouře příbramských horníků v srpnu 68 přišly tvrdé tresty

Během srpnové okupace se v roce 1968 vojska Varšavské smlouvy na řadě míst setkávala s tuhým odporem ze strany Čechoslováků. Horníci v příbramských uranových dolech například vyhlásili stávku pod heslem Ani gram uranu okupantům. Nejednalo se přitom o spontánní reakci pracovníků, nýbrž organizovanou akci ze strany vedení. Podle ředitele místního Hornického muzea Josefa Velfla je možné tehdejší kampaň vnímat jako „významný, ekonomicky podmíněný projev odporu u nás“, jelikož dodávka radioaktivního materiálu hrála klíčovou roli při výrobě jaderných zbraní. Šéf dolu Karel Boček byl za svolání protestu později odsouzen ke 13 letům odnětí svobody.

REPORTÁŽ z Pavlova mítinku v Ostravě: Pro příznivce formát, pro odpůrce prodejný generál

Pravda a řád. S takovým heslem čekaly na Petra Pavla v Ostravě hned tři generace jedné rodiny. „Babiš lže a krade, jenže já chci slušného prezidenta. A generál Pavel zloděj není, je to moc sympatický člověk,“ říká 70letá Dana Humplíková s transparentem v ruce. Heslo vyrobila 28letá dcera Markéta Schmidt, ta na mítink dorazila i s půlroční Magdalénkou v náručí. Přišli i Pavlovi oponenti. „Kdyby nebylo sametové revoluce, tak dnes Pavel velí Varšavské smlouvě,“ myslí si penzista Josef Šubrt.

Česko si připomíná památku Jana Palacha. Upálil se na protest proti nastupující normalizaci

Česko si v pondělí na několika místech připomíná památku Jana Palacha, který se před 54 lety upálil na pražském Václavském náměstí. Svým činem chtěl vyburcovat společnost z letargie, do níž upadala po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele se SSSR v srpnu 1968. Dvacetiletý vysokoškolský student zemřel na následky těžkých popálenin tři dny po svém činu, 19. ledna 1969.

Zemřel disident Fajnberg. Patřil k osmi statečným, kteří protestovali proti okupaci ČSSR

Ve věku 91 let zemřel sovětský disident Viktor Fajnberg – jeden z „osmi statečných“, kteří v srpnu 1968 protestovali na moskevském Rudém náměstí proti invazi vojsk Varšavské smlouvy vedené SSSR do Československa. Na svém webu to v úterý napsala stanice Rádio Svoboda, která se odvolává na jeho děti. České ministerstvo zahraničí v reakci na zprávu o Fajnbergově úmrtí vyjádřilo „hluboký zármutek“. Jeho odkaz je i v dnešní pohnuté době stále aktuální, píše resort zahraničí na Twitteru.

Vůči režimu byl loajální a hájil jeho zájmy, tvrdí spolužák o Pavlovi. Generál se brání

Kandidát na prezidenta Petr Pavel byl vůči komunistickému režimu velmi loajální a hájil jeho zájmy, tvrdil deníku Právo generálův někdejší spolužák Pavel Beneš. Podle něj Pavel o svém působení v KSČ neříká celou pravdu. Prezidentský kandidát se ale brání. Na svém webu zveřejnil další výpovědi svých bývalých spolužáků, kteří jej hájí a Benešova slova vyvrací.

Pilot zemřel při nehodě letounu československé výroby. Záběry se objevily na internetu

Na leteckých závodech na západě USA zemřel v neděli odpoledne při nehodě vojenského proudového letounu československé výroby pilot. Letadlo se zřítilo ve vysoké rychlosti během letecké show v Renu v Nevadě a začalo hořet, informovala stanice NBC News. Stejné závody se v roce 2011 staly dějištěm obrovského neštěstí, při němž zahynulo 11 osob a desítky dalších lidí utrpěly zranění.

Rusko stále považuje středovýchodní Evropu za svůj majetek, prohlásil Fiala při pietním aktu

Výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy v roce 1968 je podle premiéra Petra Fialy (ODS) připomínkou toho, jak je svoboda křehká. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu nebyla tato připomínka nikdy aktuálnější než dnes, řekl v neděli předseda vlády při pietním aktu před budovou Českého rozhlasu v Praze. Události srpna 1968 přirovnávali k válce na Ukrajině i další řečníci.