reklama
CNN Prima News Varšavská smlouva

Varšavská smlouva

Výpis příspěvků ke štítku „Varšavská smlouva“

Sloužili jste komunistickému režimu? Snížíme vám důchody, navrhují slovenští politici

Poslanci slovenské vládnoucí koalice brojí proti lidem, kteří před rokem 1989 sloužili komunistickému režimu. Zákonodárci přišli s návrhem zákona, podle kterého by se předlistopadovým komunistům snížily důchody a zrušila řada benefitů. Argumentují tím, že jsou jejich důchody stále velmi vysoké, ačkoliv pracovali pro totalitní režim porušující základní lidská práva.

Varšavská smlouva zanikla před třiceti lety. Havel napřed snil i o konci NATO

Vojenský pakt komunistických zemí s názvem Varšavská smlouva vznikl v sobotu. A zanikl v neděli. Mezitím ovšem uplynulo dlouhých šestatřicet let studené války. Smlouva byla podepsána v sobotu 14. května 1955 ve Varšavě a zrušena v neděli 31. března 1991 v Moskvě. Tehdejší československý prezident Václav Havel přitom záhy po sametové revoluci doufal, že se dočká nejen rozpuštění Varšavské smlouvy ale i zániku NATO.

Rozbrečela jsem se jen jednou, vzpomínala Kamila Moučková na 21. srpen 1968

Televizní a rozhlasová hlasatelka Kamila Moučková jako první ohlásila z obrazovky někdejší Československé televize invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. V archivním rozhovoru televize Prima z roku 2018 vzpomínala na své zkušenosti z roku 1968. Mluvila i o aktuální politice, když kritizovala prezidenta Miloše Zemana či premiéra Andreje Babiše. Kamila Moučková zemřela v úterý ve věku 92 let.

Invaze v srpnu 1968 byla ospravedlňována zvacím dopisem. Tady je jeho text i historie

Okupace Československa Sovětským svazem, která odstartovala 21. srpna 1968, se později obhajovala tzv. zvacím dopisem. Pětice československých komunistů ho adresovala přímo nejvyššímu představiteli SSSR Leonidu Iljiči Brežněvovi. Samotný dopis ale dlouhou dobu nebyl k nalezení, v archivu se našel až na začátku 90. let – s poznámkou, aby se bez souhlasu sovětského vůdce neotvíral.

reklama