CNN Prima News Varšavská smlouva

Varšavská smlouva

Výpis příspěvků ke štítku „Varšavská smlouva“

Bylo to nutné zlo. Pavel se omluvil za životopis s prosovětskými postoji. Chybu prý odčinil

23. listopadu 2022 10:39

Jeden z favoritů prezidentské volby Petr Pavel bojuje se stínem své komunistické minulosti. Aktuálně musí vysvětlovat svůj vlastnoručně psaný životopis z roku 1987, ve kterém hovořil o invazi spřátelených vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Za 35 let starý dokument se generál ve výslužbě pro MF Dnes omluvil.

Vůči režimu byl loajální a hájil jeho zájmy, tvrdí spolužák o Pavlovi. Generál se brání

22. října 2022 18:25

Kandidát na prezidenta Petr Pavel byl vůči komunistickému režimu velmi loajální a hájil jeho zájmy, tvrdil deníku Právo generálův někdejší spolužák Pavel Beneš. Podle něj Pavel o svém působení v KSČ neříká celou pravdu. Prezidentský kandidát se ale brání. Na svém webu zveřejnil další výpovědi svých bývalých spolužáků, kteří jej hájí a Benešova slova vyvrací.

Pilot zemřel při nehodě letounu československé výroby. Záběry se objevily na internetu

19. září 2022 06:26

Na leteckých závodech na západě USA zemřel v neděli odpoledne při nehodě vojenského proudového letounu československé výroby pilot. Letadlo se zřítilo ve vysoké rychlosti během letecké show v Renu v Nevadě a začalo hořet, informovala stanice NBC News. Stejné závody se v roce 2011 staly dějištěm obrovského neštěstí, při němž zahynulo 11 osob a desítky dalších lidí utrpěly zranění.

Rusko stále považuje středovýchodní Evropu za svůj majetek, prohlásil Fiala při pietním aktu

21. srpna 2022 16:34

Výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy v roce 1968 je podle premiéra Petra Fialy (ODS) připomínkou toho, jak je svoboda křehká. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu nebyla tato připomínka nikdy aktuálnější než dnes, řekl v neděli předseda vlády při pietním aktu před budovou Českého rozhlasu v Praze. Události srpna 1968 přirovnávali k válce na Ukrajině i další řečníci.

Sledujte záznam: Fiala či Hřib uctili památku padlých při okupaci v srpnu 1968

21. srpna 2022 11:08

U budovy Českého rozhlasu v Praze si pamětníci, politici a další občané připomněli 54. výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy. Zúčastnili se mj. premiér Petr Fiala (ODS), první místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN), místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN) či pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Rusové válku schvalují. Rádi by vtrhli i do jiných zemí včetně Česka, ukazuje průzkum

24. dubna 2022 05:11

Ruští občané ve velkém podporují válku na Ukrajině. Navíc si přejí, aby jejich prezident Vladimir Putin poslal své vojáky i do jiných zemí. Uvádí to průzkum ukrajinské agentury Active Group, která se v nynější době zabývá zejména invazí. Podle něj by řada Rusů chtěla, aby Kreml rozpoutal válku s některými státy bývalého Sovětského svazu, ale i se zeměmi někdejší Varšavské smlouvy, mezi něž patří i Česko se Slovenskem.

Jak NATO chrání své členy, je Česko v bezpečí? Útok na jednoho je napadením celé aliance

25. února 2022 19:29

Jeden za všechny, všichni za jednoho. Tak by se dal jednoduše vystihnout princip vojenského uskupení známého pod zkratkou NATO. Jeho historie sahá do druhé poloviny 40. let minulého století. Aliance vznikla za účelem ubránit se Sovětskému svazu, později státům Varšavské smlouvy. O smyslu NATO po konci studené války mezi Východem a Západem se vedlo mnoho diskusí. Napadení Ukrajiny Ruskem ale naznačuje, že Severoatlantický pakt se nejspíše ještě zdaleka nepřežil. Může se cítit Česko v NATO bezpečně?

Vystrčil uctil památku Jana Palacha. Fiala poslal květiny, veřejnost zapálila svíčky

16. ledna 2022 11:49

Odkaz činu Jana Palacha upozorňuje, že hájit svobodu a nezávislost je velmi důležité. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) to v neděli dopoledne řekl na pietním aktu k uctění památky studenta, který se před 53 lety upálil na Václavském náměstí v Praze. Vystrčil také zdůraznil, že je třeba se o demokracii starat. Palach se v lednu 1969 zapálil, aby vyburcoval společnost z letargie, do níž upadala po zděšení z okupace země vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Těžce popálený mladík zemřel 19. ledna 1969.

Hřib chyběl na vzpomínce k 21. srpnu. Kašle na významné piety, namíchla se Černochová

21. srpna 2021 21:50

Česko si tradičně 21. srpna připomíná výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Letos je to 53 let. Na vzpomínkový ceremoniál na pražskou Vinohradskou třídu dorazili tradičně i významní čeští politici. Nezúčastnil se ho ale pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), což namíchlo poslankyni ODS Janu Černochovou. Hřib se hájil dovolenou a dětmi na táboře.

Udavači, neměl byste zmizet v kanále? Babiš to schytal za kampaň v den výročí invaze

21. srpna 2021 20:29

Předvolební akci premiéra Andreje Babiše (ANO) ve Zlínském kraji překazili na chvíli jeho odpůrci. S transparenty vyrazili ke stánku, kde předseda vlády podepisoval svou předvolební knížku a točil zmrzlinu. Mnohým z nich vadilo, že si Babiš dělá kampaň na 53. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy na území Československa, někteří se ho proto ptali, „zda by raději neměl zmizet v kanále“, píše web iDnes.cz.