reklama

Nešpor: Vaše ráno by nemělo připomínat evakuaci při požáru. Udělejte si na sebe čas

Usmát se a poodstoupit. Tak se jmenuje nová kniha, kterou známý psychiatr a specialista na léčbu návykových nemocí Karel Nešpor představil ve vysílání CNN Prima NEWS. V textu s nadhledem hledá odpovědi na odvěké otázky života. Například, jak můžeme ovlivnit své duševní i fyzické zdraví?

reklama

Karel Nešpor má jasno – s úsměvem jde všechno lépe. Ve sbírce odlehčených zamyšlení se s nadhledem věnuje různým tématům. „Knížka vznikala na vrcholu pandemie. Když si člověk otevřel jakékoliv médium, tak tam viděl samé hrůzostrašné zprávy. Snažil jsem se vytvořit protipól,“ zmínil Nešpor ve vysílání CNN Prima NEWS.

Uvedl, že mimo jiné zkoumal, jak často se Češi smějí. „Řekl jsem si, že na to půjdu vědecky. Koukl jsem se na internet, abych zjistil, kolik lidí má příjmení Veselý a kolik Smutný. Těch Veselých je mnohem víc. Příjmení Smutný je spíš vzácné. V naší zemi převazuje veselost,“ řekl v nadsázce Nešpor.

Podle něj je smích způsob, jak se uvolnit i uklidnit. A co dalšího by psychiatr doporučil lidem k pozitivnímu ovlivnění jejich duševního a fyzického zdraví? „Radím lidem věnovat se hodinku před spaním klidným a pohodovým věcem. Ráno si dát čas, vstát, zacvičit si, nasnídat se a připravit si věci do práce. Rozhodně je to lepší, než když ráno připomíná evakuaci při požáru,“ uvedl.

Usmát se a poodstoupit není zdaleka první knihou, kterou Nešpor napsal. Známý psychiatr je autorem několika desítek odborných a populárně naučných knih a odborných článků o léčení návykových nemocí, józe, relaxaci, zvládání stresu, sebeovládání i zdravých emocích. Mnohé z nich jsou volně přístupné na jeho webové stránce, kam pravidelně přispívá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost
Politika

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama