reklama

Vaše vláda je naleštěná bída. Země je zoufale zplundrovaná, vyčetl Farský Vondráčkovi

Máme nejvyšší tempo zadlužování, všechno zdražuje, zbytečně zemřelo 15 tisíc lidí. To je podle šéfa poslanců STAN Jana Farského účet vlády hnutí ANO. Farský v nedělní Partii na CNN Prima NEWS zkritizoval místopředsedu ANO a předsedu Sněmovny Radka Vondráčka.

reklama

Farský podotkl, že za poslední čtyři roky v Česku nebyla stabilní vláda. „Máme nejvyšší tempo zadlužování, všechno zdražuje. To je výsledek vaší vlády. Bývalý ministr zdravotnictví vaší vlády řekl, že možná zbytečně zemřelo 15 tisíc lidí,“ vyčetl Farský Vondráčkovi.

Narážel tak na výrok exministra a epidemiologa Romana Prymuly, který v ČT prohlásil, že až patnáct tisíc lidí zemřít nemuselo. Podle Prymuly se dalo úmrtím předejít včasnějšími a tvrdšími opatřeními.

Podle Farského trvalo dlouho, než vláda během koronavirové krize vyslechla opozici i odborníky. „Výsledek této úžasné vlády je to, že jsme pátá nejpostiženější země a čtvrtá v počtu mrtvých na hlavu,“ připomněl Farský celkovou statistiku. V Česku zemřelo přes 30 tisíc lidí na covid.

Vondráček se proti výtkám ohradil. „Nepoužívejte těch 30 tisíc mrtvých jako fotbalové výsledky. Každý tam máme někoho blízkého. Jedna z největších chyb byla, že Světová zdravotnická organizace (WHO) nedala jednotnou metodiku,“ bránil se Vondráček.

Sami opatření nedodržujete, kritizoval Farský Vondráčka

Farský ale v kritice pokračoval. V Partii Vondráčkovi vmetl, že řízení státu bylo chaotické a pokrytecké. „Vyhlašovali jste opatření, která jste sami nedodržovali. Chcete po lidech, aby si znepříjemňovali život, ale sami jste je nerespektovali. To byla ta velká chyba,“ zdůraznil Farský.

Připomněl i nedávnou „aféru“ na karlovarském festivalu, na kterém byl vyfotografován ministr zdravotnictví i další politici bez respirátorů a roušek.

Ač byla přes léto situace s koronavirem v Česku lepší, za poslední dny se čísla zhoršují. V sobotu přibylo 253 případů nemoci COVID-19, což je nejvíce za víkendový den od konce května. Nárůst počtu nakažených byl zhruba o čtvrtinu vyšší než předchozí sobotu.

Tento týden počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem ve srovnání s předchozím týdnem výrazně stoupají. V minulém týdnu se denní nárůsty pohybovaly ve všední dny většinou kolem dvou až tří stovek nakažených, kdežto tento týden kolem čtyř stovek.

Reprodukční číslo se snížilo ze sobotní hodnoty 1,47 na 1,38. Stále je však nad kritickou hodnotou jedna, která znamená zrychlování šíření nemoci.

Tagy:
STAN ANO Partie volby Jan Farský Partie Terezie Tománkové Radek Vondráček koronavirus volby 2021 covid

Hlavní zprávy

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama

Domácí zpravodajství

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

reklama