Vášeň, která přebíjí válku. Ukrajinci houbaří v lesích plných min, hledají klid i obživu

Válka změnila Ukrajincům život. Jedné vášně se ale přes nebezpečí a varování úřadů nechtějí vzdát – houbaření. Sbírání hub je totiž na Ukrajině nesmírně populární, a to i během válečného stavu. Někdo si v lese jen čistí hlavu, pro jiného představují houby důležitý zdroj obživy.

Za okny zuří válka. Na východě Ukrajiny létají granáty a vojáci bojují v mrazivých zákopech jako vystřižených z první světové. Civilisté po celé zemi se přes to všechno snaží na hrůzy konfliktu alespoň na chvíli zapomenout. Znovuobjevenou vášní, která pomáhá Ukrajincům překonat chmury, je houbaření.

Lesy začaly místní ve velkém objevovat už během pandemie, teď se ke svému koníčku vrací. Během válečného stavu se ale romantické houbaření proměnilo v adrenalinovou záležitost. Lesy kolem Kyjeva a dalších ukrajinských oblastí jsou totiž plné min, které na místě zanechali ustupující ruští vojáci.

Úřady proto občany od houbaření odrazují, často to ale není nic platné. „Nebezpečí při oddechové činnosti se může zdát extrémní, ale ukrajinští houbaři to vidí jinak. Z procházek v lese jsou nadšení, vnímají je jako symbol ukrajinské odolnosti. Je to pro ně způsob, jak si zachovat obyčejný život i během války,“ píše v reportáži o ukrajinských houbařích list New York Times.

„Chtěl jsem se vrátit k poklidnému životu,“ řekl pro list Dmytro Pojedynok, 52letý učitel jógy z Buči – předměstí Kyjeva, které si prožilo nepředstavitelné hrůzy války. Pro Dmytra představuje klidné houbaření protiváhu k utrpení. Možnost, jak na všechno na chvíli zapomenout.

Peníze za houby

Houbaření ale není pro Ukrajince pouze relaxační záležitostí. Pro mnohé se tato kratochvíle stala životní nutností.

„Nemají práci a jsou závislí na sběru hub, které jim mohou zajistit peníze i jídlo na zimu. Houbaři ztratili své blízké, ale nejsou připravení přijít také o záblesky svých bývalých životů, které našli v mlhavých a zmáčených lesích,“ píší New York Times.

Také Dmytro si přivydělává prodejem hub.

Pozor na miny

Přesto se i v lese občas najde něco, co místním válku připomíná. Ať už jde o miny, vojenské vybavení nebo opuštěné úkryty ruských vojáků. Podle expertů potrvá nejméně deset let, než se podaří lesy odminovat. Tak dlouho si ale Ukrajinci nechtějí odpírat svou houbařskou vášeň.

„V obecné rovině se dá říct, že jsou lidé opatrní. Ale ne vždy,“ sdělila Viktoria Rubanová, mluvčí záchranné služby v Kyjevské oblasti, která musela řešit případy, kdy lidé v lese šlápli na minu.

Tagy: