houby

Výpis příspěvků ke štítku „houby“

KVÍZ: Hrozba záměny, smrtelně jedovatá bedla či zakázaný hřib. Jak dobře se vyznáte v houbách?

Houbaření je velmi oblíbenou činností mnoha lidí po celé republice. Češi jsou považováni za nejvášnivější houbaře na světě. Přesto tato aktivita vyžaduje jisté znalosti i obezřetnost, jelikož i chvilka nepozornosti může znamenat značné riziko. Redakce CNN Prima NEWS přináší speciální letní houbařský kvíz. Vyzkoušejte si, jak se orientujete v základních i pokročilejších otázkách.

PŘEHLEDNĚ: Zkažené jídlo, otrava i smrt. Na které houby byste si měli dávat největší pozor?

Houbařská sezona už je v plném proudu a někteří Češi si z lesů odnášejí plné košíky. Obzvláště méně zkušení houbaři by však neměli nic podceňovat. Chyba během oblíbené činnosti může znamenat znehodnocení celého jídla, otravu a v nejhorších případech i smrt. CNN Prima NEWS přináší přehled nejčastějších rizik a záměn.

Houbařská sezóna začala, upozorňují mykologové. Podívejte se, co lze v lese již najít

Počasí posledních deseti dnů bylo příznivé pro růst hub, řekla mykoložka Markéta Vlčková. Houby podle České mykologické společnosti rostou aktuálně například na Dobříšsku, Karlovarsku nebo Rokycansku, i když jen v určitých lokalitách. Poměrně optimistický je podle Vlčkové i výhled na další týden až dva. Pravděpodobnost růstu hub si mohou lidé nově ověřit na mapě zveřejněné Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). Vlčková dodala, že mykologové pozorují v souvislosti s klimatickou změnou častější výskyt některých druhů hub ze Středomoří, které v ČR dříve nerostly.

OBRAZEM: Temné hlubiny oceánu odkryly svá tajemství. Některé tvory vědci spatřili poprvé

O dechberoucí podívanou se se světem podělila expedice britské výzkumné lodi James Cook. Za pomoci dálkově ovládaného vozítka pořídila snímky mořských živočichů v plánované těžební zóně Tichého oceánu – tisíce metrů pod hladinou. Někteří z nich byli pořádně spatřeni vůbec poprvé. Vědci se domnívají, že se jedná jen o malý zlomek tvorů, kteří v zóně čekají na své objevení. Některé druhy mohou žít až 15 tisíc let.

Záhadná nemoc v USA zabila dva lidi. Stopy vedou k oblíbené houbě, která roste i v Česku

Smrže jsou běžně považovány za jedlé houby. V loňském roce ale mohly způsobit epidemii onemocnění v americké Montaně, která si vyžádala dokonce dva lidské životy, uvádí CNN. Incidentem se zabývalo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Odhalilo, že za zdravotními problémy mohla stát nedostatečná tepelná úprava pokrmů. Že může konzumace smržů způsobit zdravotní problémy, pro CNN Prima NEWS potvrdil i mykolog Vladimír Antonín. Komplikace podle něj mohou nastat i po pozření většího množství tohoto druhu hub.