
Stanjura vypadá, že je připraven prohrát volby, říká Jelínek. Poukázal na „platový guláš“ vlády
Houby, které způsobují závažné infekce a mají na svědomí miliony úmrtí ročně, by se podle nového průzkumu mohly kvůli oteplování planety výrazně rozšířit do nových oblastí, píše CNN. Experti varují obzvláště před rodem houby Aspergillus, která způsobuje takzvanou černou plíseň.
Pomalu končí jarní sezóna smržů a o slovo se hlásí první hřibovité houby. Když budete mít štěstí, můžete narazit na kozáky, hřiby kováře i hřiby dubové. Základem je ale vytipovat si vhodnou lokalitu. S tím divákům poradila reportérka a zkušená houbařka Zuzana Kábelová.
Nebezpečný rod houby, která může způsobit smrtelnou infekci a zničit i úrodu, se může dostat na evropský kontinent v souvislosti se zhoršující se klimatickou situací – to je hlavní poznatek nové vědecké studie. Její hlavní autor varoval, že léčba infekce, kterou způsobuje houba Aspergillus, je velmi složitá. Ročně se touto infekcí nakazí v teplých oblastech miliony lidí, přičemž u některých mohou být následky fatální, uvádí web Sky News.
V posledním týdnu se déšť střídal se sluníčkem, a tak houbaři vyrazili do lesa. I když doba jarních kačenek a smržů už skončila, místo nich rostou například chutné čirůvky májovky.
Po zimní úrodě hlívy ústřičné a penízovky sametonohé se zkušení houbaři těší na brzké jaro. Začíná růst kačenka česká a jiné druhy smržů. Většina z nich platí za opravdové delikatesy. Jejich sezona bývá od března až do května.
Když se řekne závislost, většinou si představíme osoby, které se potýkají s nadměrným užíváním alkoholu, nikotinu nebo jiných návykových látek. Věděli jste však, že i zvířata mohou trpět tímto zlozvykem? Například v zoologických zahradách, kde se mohou dostat do kontaktu s lidskými neřestmi, se u některých jedinců vyvinula silná touha po nikotinu. Zvířata v přírodě zase více holdují kvašenému ovoci, jedovatým rostlinám nebo houbám.
Vědci v Irsku učinili překvapivý objev – v několika jeskyních na ostrově našli houbu, která proměňuje pavouky v takzvané zombie. Tento fenomén připomíná děsivý svět populárního televizního seriálu a videohry The Last of Us, kde houby ovládají lidské hostitele. Tématu se věnuje zpravodajství BBC.
Jít do lesa je dobrý nápad snad v každém ročním období. Jít na houby, konkrétně na březovník obecný, je ale prý nejlepší právě teď v zimě. Tato léčivá houba se v lidovém léčitelství využívá už po staletí, podporuje imunitu a při dlouhodobém užívání dokonce funguje jako prevence proti rakovině.
Věříte na zázraky vědy? Jeden takový vznikl díky českým vědcům, kteří spojili nanovlákna s látkou zvanou chitosan, známou svou schopností zastavit krvácení a urychlit hojení ran. Unikátním krokem je, že místo tradičního chitosanu z korýšů se rozhodli využít biochitosan získaný z hub. Tato inovace umožňuje mnohem rychlejší regeneraci pokožky a otevírá dveře k ekologičtějšímu přístupu. Výsledkem jsou revoluční náplasti a obličejové masky, které by mohly změnit péči o rány i pleť.
Chránila kamarádku a skončila zbitá a vyhozená z balkonu – tak by se dal shrnout mrazivý případ, jenž se odehrál na Slovensku. Bývalý voják z města Malacky, který zaútočil nejen na svou manželku a její kamarádku, ale nožem ohrožoval i sousedy a policisty, nyní zamířil do vazby. Soudcům tvrdil, že neví, co se stalo. Prý si vzpomíná pouze na to, že snědl houby a dal si pár skleniček.
Muž skončil na jednotce intenzivní péče poté, co zkonzumoval jednu z nejjedovatějších hub vůbec – muchomůrku zelenou. K tomu mělo dojít poté, co mu aplikace v mobilním telefonu chybně uvedla, že jde o jedlou houbu.
Na nezvyklý úlovek narazili v sobotu houbaři ve Vsetíně. Místo kozáků nebo hřibů v lesním porostu našli želvu pardálí. Exotický živočich se dostal do péče pracovníků útulku a čeká, až si ho vyzvedne majitel, uvedli vsetínští městští strážníci na sociálních sítích a vyzvali ke sdílení příspěvku.