houby

Výpis příspěvků ke štítku „houby“

Váš houbařský průkaz, prosím. Zpřísní požáry v Českém Švýcarsku pravidla pro pohyb v lese?

7. srpna 2022 15:47

Málokde na světě se člověk může pohybovat po lese tak volně jako právě v Česku. V souvislosti s rozsáhlými požáry u Hřenska by mohlo dojít k zpřísnění. Tamní katastrofu podle všeho zavinil lidský faktor. Nehrozí tedy, že si v časech klimatických změn budeme muset při výletech zvyknout na větší restrikce, které doporučují někteří lesničtí experti? Smířil by se národ houbařů s tím, pokud by přibylo přírodních zákoutí, kam se zkrátka nesmí? Nezavedou se kvůli omezení počtu lidí v lese houbařské průkazy podobné těm rybářským?

Překvapení na procházce. Rodina objevila nový druh kraba, před dravci se chrání houbou

21. června 2022 09:44

Na pobřeží Západní Austrálie objevila rodina na procházce nový druh kraba. Korýš na hřbetě nosí mořské houby a další živočichy jako klobouk a chrání se tak před útoky predátorů. Krab dostal latinský název Lamarckdromia beagle, vědci jej pojmenovali po lodi, se kterou se přírodovědec Charles Darwin vydal na cestu kolem světa. O objevu informoval britský deník The Guardian.

V EU se objeví až jedna nová omamná látka za týden. Jakým drogám Češi holdují nejvíce?

15. června 2022 18:15

Dostupnost drog v zemích Evropské unie zůstává vysoká a v některých případech je dokonce vyšší než před pandemií covidu, uvádí ve své letošní zprávě Evropské monitorovací centrum pro drogy a závislosti (EMCDDA). V loňském roce se v unijních státech objevilo 52 nových psychotropních látek, tedy v průměru jedna za týden. Zdaleka nejvíce používanou omamnou látku je marihuana a konopí, s velkým odstupem následují kokain a extáze. V České republice se nadměrně užívá marihuana, ale také LSD a halucinogenní houby.