Na ambasádách a dalších zastupitelských úřadech po celé Evropě řešili v posledních dnech nálezy podezřelých dopisů. Někde se domnívali, že jde o výbušninu, jinde v psaní nalezli oči mrtvých zvířat. Ukrajina se domnívá, že tím Rusko zastrašuje evropské spojence Kyjeva. Kdo ale za výhrůžkami konkrétně stojí?
Tradice nastavená mafiánským filmem a románem Kmotr praví, že kusy mrtvých zvířat (v případě Kmotra se jednalo o hlavu koně, pozn. red,) se v zločineckých kruzích dají využít k výhružkám. Není proto divu, že když Evropu v posledních dnech zaplavily podezřelé dopisy ukrývající kusy mrtvé živočišné tkáně, ihned se začalo spekulovat o tom, kdo a komu vyhrožuje.
V nedávné době mělo dojít hned k 18 případům podezřelých útoků, zpravidla ve formě dopisů, které doputovaly na zastupitelské úřady po celé Evropě. Nejčastěji šlo o ukrajinské ambasády. K incidentům došlo v Maďarsku, Polsku, Nizozemsku, Chorvatsku, Itálii, Vatikánu, Rakousku, Španělsku nebo Francii.
A také v Česku. Děsivá zásilka doputovala na ukrajinské velvyslanectví v Praze i konzulát v Brně. Kriminalisté se nejprve obávali, že jde o bombu. Nakonec ale vyšlo najevo, že se v obou případech v obálkách nacházela živočišná tkáň. Kriminalisté se budu zabývat také tím, jak vážně jsou výhružky míněné. Americká CNN informovala, že pisatelé výhružných dopisů rozesílali mrtvé kusy zvířat, konkrétně mělo jít o oči krav nebo prasat.
Obezřetnost českých policistů ovšem byla na místě. Na jiných v místech v Evropě se objevily i skutečné dopisové bomby. Největším terčem plošného útoku se stalo Španělsko
Na tamní ukrajinské ambasádě v Madridu se ve středu ozvala exploze. V rukou zaměstnance velvyslanectví vybuchla dopisová bomba. A to zrovna ve chvíli, kdy muž, který vyvázl se zraněním, nesl psaní ukrajinskému velvyslanci.
Opatření na místě skončilo. V obálce nebyl nástražný výbušný systém, ale opět živočišná tkáň. Tu nyní budou zkoumat hasiči, kteří si obálku i s obsahem odvezli.
— Policie ČR (@PolicieCZ) December 2, 2022
Podle španělských úřadů kdosi poslal dopisovou bombu také premiérovi Pedrovi Sánchezovi, další nebezpečné psaní pak doputovalo i na americkou ambasádu. Ukrajinská strana navíc informovala, že podezřelá zásilka se měla objevit také v Kazachstánu.
Hledání viníka
Kdo je za dopisy zodpovědný? Ukrajina má jasno v tom, že za útoky stojí Rusko, které se tím údajně snaží odradit spojence Kyjeva v další vojenské pomoci.
„Tato kampaň má rozsévat strach. Cítím nutkání hned prohlásit, že je za to zodpovědné Rusko. Protože si nejdřív musíte odpovědět, kdo by z toho profitoval,“ řekl pro CNN ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. „Možná je to ruská odpověď na diplomatický horor, který jsme pro Rusko vytvořili na mezinárodní scéně. Možná je to jejich snaha vrátit úder, zatímco prohrávají jednu diplomatickou bitvu za druhou,“ dodal Kuleba.
Psycho.
Podle ukrajinského ministra za podivnými útoky stojí buď samotné Rusko anebo někdo, kdo s Moskvou sympatizuje. Z dostupných informací vyplývá, že minimálně v kontextu případu v Madridu byl odesílatelem vražedného dopisu zřejmě někdo, kdo se vyskytoval na území Španělska.
Kreml jakýkoli podíl na útocích podmítá. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová reagovala pro CNN na Kulebovy domněnky jedním jediným slovem: „Psycho.“
Kolem podivných útoků tak nadále panuje řada nejasností.