Ve 101 letech zemřela známá česká varhanice. Od Miloše Zemana dostala medaili za zásluhy

Zemřela varhanice Alena Štěpánková Veselá, bylo jí 101 let. Patřila k nejuznávanějším osobnostem brněnského kulturního života, zastávala například funkci rektorky Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (JAMU). O nedělním úmrtí hudebnice informovali na Facebooku organizátoři Brněnského varhanního festivalu.

„Zastihla nás zpráva nejsmutnější. Do varhanního nebe odešla opravdová legenda. Díky za vše paní profesorko, ať Vám to tam nahoře dobře hraje,“ stojí v dojemném příspěvku Brněnského varhanního festivalu.

ČTĚTE DÁLE: Jandák o královně z Tří oříšků pro Popelku: Zamiloval se do její ledové krásy, ale dostal košem

Veselá úspěšně koncertovala v mnoha evropských zemích, v prestižních sálech v Británii i Spojených státech. „Varhany jsou pokaždé jiné. A v tom je to krásné dobrodružství. Člověk neví, k čemu přijde. Musí hledat tu duši, co z toho vytáhne,“ řekla novinářům, když slavila stovku.

Řadu let se Veselá aktivně zasazovala o stavbu nového koncertního sálu v Brně, takzvaného Janáčkova kulturního centra. „Bohužel, Brno, než se 'vykejve', tak to trvá. Toho Janáčkova kulturního centra já už se těžko dožiju, i když jsem do toho celý život vrtala. To už čeká na moje potomky,“ řekla Veselá v roce 2023. Ještě letos v únoru se zúčastnila poklepu základního kamene.

Z pozice rektorky JAMU se Veselá zasadila také o generální rekonstrukci Besedního domu, který je nynějším sídlem Filharmonie Brno. „Byla pro nás všechny inspirativní nejen tím, co vykonala pro Brno, ale i svou vytrvalostí a zaujetím. Za vše jí patří obrovský dík,“ uvedla ředitelka filharmonie Marie Kučerová. Filharmonici Veselou považovali za nebojácnou, neúnavnou, nekompromisní a mimořádně temperamentní ženu, která výrazně ovlivnila hudební život v Brně.

„Jsme paní profesorce vděčni za její mimořádně aktivní působení – organizační, umělecké a pedagogické – ve prospěch kulturního života. Je velkým vzorem," reagovala na úmrtí Veselé Nadace Leoše Janáčka. Nadace připomněla, že první učitelkou Veselé na klavír byla Zdeňka Illnerová, žačka Janáčkovy varhanické školy.

Brněnská rodačka studovala hru na varhany na brněnské konzervatoři a JAMU, kde poté působila více než 50 let. Několik let vedla katedru klávesových nástrojů, v letech 1990 až 1997 byla rektorkou. Veselá je držitelkou mnoha ocenění udělovaných městem, krajem či univerzitami. V roce 2020 jí prezident Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy I. stupně.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dala mi signál, že to nebude dobré. Reportér popsal poslední rozhovor s Aničkou Slováčkovou