reklama

Ve finských domcích v Doubravě žijí desítky let. Teď se bojí, že jim je vlastník zbourá

Obyvatelé finských domů v Doubravě na Karvinsku jsou v šoku. Jejich domky, ve kterých bydlí často desítky let, chce jejich majitel najednou zbourat. Původně to dokonce vypadalo, že po novém roce půjdou k zemi už první tři. To se podařilo odvrátit, nicméně záměry vlastníka obyvatele domů děsí.

reklama

Finské domky zvané fiňoky stojí v Doubravě desetiletí. Původně šlo o bydlení pro horníky, kolonie ale existuje dodnes. „Sdělili mi, že se to tady bude bourat, že to je neobyvatelné,“ popisuje situaci starousedlík Libor Kvasnica.

Pan Kvasnica si na to, co bude dál, zakazuje myslet. Přestěhovat se není ani pro něj, ani ostatní sousedy jen tak. „Každý tu má drůbež, pejska, kočky. Kam to všechno dají?“ ptá se. „Lidé si to opravují, aby se to udrželo, a teď to chtějí zbourat? Myslím, že by se to nikomu nelíbilo,“ dodává další místní obyvatel Vlastimil Kurovský.

Vlastník své plány poupravil

Poté, co se lidé dozvěděli, že jejich domky mají být zbourány, začali doslova bombardovat obecní úřad. Ani tam ale neměli o záměru vlastníka, společnosti Heimstaden, tušení.

Vlna nevole nakonec vedení společnosti donutila poupravit plán. „Bude v souladu s územním plánem, bude citlivý k občanům a bude plně respektovat, že v domcích mnohdy bydlí občané velmi staří. Bydlí v nich 70 let,“ popisuje nový záměr starostka Doubravy Dáša Murycová.

A jaká je vize nového vlastníka? „Rodinné domy, zahrádky, soukromí a vzhledem k tomu, že jsme se jako společnost zavázali, že do roku 2028 chceme přestat topit tuhými palivy a nahradit je ekologičtějšími zdroji, půjde o nízkoenergetické domy, které budou mít i tepelná čerpadla,“ reagovala mluvčí Heimstaden Czech Kateřina Piechowicz.

Lidem prý bude nabídnuto jiné, přechodné bydlení, a jako prvním pak i nové dřevostavby. Otázka ale je, jaký v nich bude nájem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?

Sledujte živě projev premiéra Andreje Babiše (ANO) u příležitosti 103. výročí vzniku samostatného Československa. Co vzkáže Čechům na tento státní svátek? Přímý přenos začíná ve 20:15. Jeho slova na CNN Prima NEWS následně okomentují expředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) či poslanec Jakub Michálek (Piráti). K politikům se připojí také bývalý ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt či historik Jaroslav Šebek.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

Živě
ON-LINE: Češi musí rozhodovat o budoucnosti země, i když jsme v EU, řekl Babiš na pietě

Česko si připomíná výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Konají se tradiční akce na pražském Vítkově nebo u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana se ale neuskuteční večerní předávání nejvyšších státních vyznamenání, odloženo bylo i jmenování nových generálů. Jména vyznamenaných se ale veřejnost dozví, Pražský hrad seznam večer zveřejní na svém webu.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

reklama