reklama

Velká bílá ruka vs. malý černoch: Volkswagen se omluvil za rasistickou reklamu

Bílá ruka v nadživotní velikosti odstrčí černocha od zaparkovaného nablýskaného Volkswagenu a pak ho cvrkne do kavárny s názvem Petit Colon neboli Malý kolonizátor. Tuto reklamu na novou verzi modelu Golf umístila německá automobilka na svůj oficiální instagramový účet. Po vlně kritiky ji společnost stáhla z internetu a omluvila se.

reklama

Než stačil Volkswagen zareagovat a reklamní video stáhnout, záběry se rozšířily mezi uživateli sociálních sítí. Na společnost následně dopadla vlna kritiky a nařčení z rasismu.

Vedení Volkswagenu se za video omluvilo s tím, že muselo „urazit každého slušného člověka“. Ve svém prohlášení management firmy uvedl, že netoleruje žádnou formu rasismu, xenofobie ani diskriminace.

„Jménem celé naší společnosti se veřejnosti za toto video velice omlouváme. Zvláště pak těm, které kvůli jejich původu mohlo ranit nejvíce,“ prohlásil marketingový ředitel Jürgen Stackmann. Dodal, že společnost je šokována a hledá viníka, který je za celou situaci zodpovědný. „Stydíme se za to. Nedokážeme přesně vysvětlit, jak k tomu mohlo dojít. Celou záležitost vyšetříme a vyvodíme z ní důsledky,“ zdůraznil Stackmann.

K tématu

Šrámy z minulosti

Společnost se hlasitě kaje kvůli své pošramocené reputaci, která se s ní táhne z minulosti. Automobilka vznikla v roce 1937 během nacistického režimu. V souladu s vizí Adolfa Hitlera chtěla produkovat levné vozy, které by byly dostupné běžným německým rodinám. Proto název Volkswagen neboli lidový vůz. Při výrobě automobilů přitom využívala jako pracovní sílu vězně z koncentračních táborů.

Podobný skandál s rasistickým podtextem Volkswagen řešil už loni. Tehdy se omlouval za výroky svého manažera Herberta Diesseho. Ten komentoval takzvaný EBIT (výši zisku před úroky a zdaněním) slovy „EBIT macht frei“. Věta evokuje nápisy z nacistických koncentračních táborů „Arbeit macht frei“ neboli „práce osvobozuje“.

Volkswagen je v současnosti největším výrobcem automobilů na světě, do jejího koncernu patří mimo jiné česká Škoda, Audi, Seat, Porsche, ale též Bentley či Bugatti. Loni dodala tato společnost na trh přibližně 11 milionů automobilů.

Tagy: Volkswagen VW rasismus xenofobie rasistická reklama Jürgen Stackman Golf

Další hlavní zprávy

USA

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Kolem smrti Afroameričana George Floyda se stále vznáší mnoho otazníků. Nikdo zatím nebyl odsouzen a demonstranti dál demolují města a domáhají se spravedlnosti. První záběry natočené na mobilní telefon náhodným kolemjdoucím, kde Floydovi klečí na krku bělošský policista, hrály v celé kauze velkou roli. Další tři nově publikovaná videa teď ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah.

USA

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Bývalý americký prezident Barack Obama odsoudil násilnosti, ke kterým dochází při protestech proti rasismu a policejní brutalitě. Demonstrace napříč Amerikou zažehla smrt Afroameričana George Floyda. Obama vyzval k politickému řešení a uvedl, že skutečná změna rasové nespravedlnosti začíná u volebních uren. Volba podle něj netkví mezi protestem a politikou, ale je třeba obojího a „ospravedlnitelný hněv“ je pak potřeba proměnit v mírovou, udržitelnou a efektivní akci.

reklama
Liberecká zoo slaví. Letos vypustila do přírody už čtrnáct mláďat orlosupa bradatého
Zkoušky v autoškole by se měly přesunout do větších měst, shodují se experti
reklama
reklama
Clooney: Rasismus je pandemií Ameriky, proti které jsme stále nenašli vakcínu

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama