reklama

Velká bílá ruka vs. malý černoch: Volkswagen se omluvil za rasistickou reklamu

Bílá ruka v nadživotní velikosti odstrčí černocha od zaparkovaného nablýskaného Volkswagenu a pak ho cvrkne do kavárny s názvem Petit Colon neboli Malý kolonizátor. Tuto reklamu na novou verzi modelu Golf umístila německá automobilka na svůj oficiální instagramový účet. Po vlně kritiky ji společnost stáhla z internetu a omluvila se.

reklama

Než stačil Volkswagen zareagovat a reklamní video stáhnout, záběry se rozšířily mezi uživateli sociálních sítí. Na společnost následně dopadla vlna kritiky a nařčení z rasismu.

Vedení Volkswagenu se za video omluvilo s tím, že muselo „urazit každého slušného člověka“. Ve svém prohlášení management firmy uvedl, že netoleruje žádnou formu rasismu, xenofobie ani diskriminace.

„Jménem celé naší společnosti se veřejnosti za toto video velice omlouváme. Zvláště pak těm, které kvůli jejich původu mohlo ranit nejvíce,“ prohlásil marketingový ředitel Jürgen Stackmann. Dodal, že společnost je šokována a hledá viníka, který je za celou situaci zodpovědný. „Stydíme se za to. Nedokážeme přesně vysvětlit, jak k tomu mohlo dojít. Celou záležitost vyšetříme a vyvodíme z ní důsledky,“ zdůraznil Stackmann.

K tématu

Šrámy z minulosti

Společnost se hlasitě kaje kvůli své pošramocené reputaci, která se s ní táhne z minulosti. Automobilka vznikla v roce 1937 během nacistického režimu. V souladu s vizí Adolfa Hitlera chtěla produkovat levné vozy, které by byly dostupné běžným německým rodinám. Proto název Volkswagen neboli lidový vůz. Při výrobě automobilů přitom využívala jako pracovní sílu vězně z koncentračních táborů.

Podobný skandál s rasistickým podtextem Volkswagen řešil už loni. Tehdy se omlouval za výroky svého manažera Herberta Diesseho. Ten komentoval takzvaný EBIT (výši zisku před úroky a zdaněním) slovy „EBIT macht frei“. Věta evokuje nápisy z nacistických koncentračních táborů „Arbeit macht frei“ neboli „práce osvobozuje“.

Volkswagen je v současnosti největším výrobcem automobilů na světě, do jejího koncernu patří mimo jiné česká Škoda, Audi, Seat, Porsche, ale též Bentley či Bugatti. Loni dodala tato společnost na trh přibližně 11 milionů automobilů.

Tagy: Volkswagen VW rasismus xenofobie rasistická reklama Jürgen Stackman Golf

Další hlavní zprávy

Vláda

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Pokud vláda nerozvolní, popře svůj vlastní systém PES

Když vláda představila systém rozvolňování, který nazvala PES, spousta lidí jásala. Konečně bude všechno jasné a předvídatelné. Pokud však kabinet na nedělním jednání rozhodne, že Česká republika nepřejde od pondělí do stupně číslo 3, popře sama sebe.

Daně

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

reklama
Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama