Kovářová ke kauze Dozimetr: Jsem zklamaná. U Hlubučka to byla zrada, Gazdíka jsem litovala

PARTIE Terezie Tománkové 26.6.2022

Litovala jsem, že ministr školství Petr Gazdík odstupuje, jeho práce byla dobrá. U exnáměstka primátora Petra Hlubučka se mi hovoří těžce, tam to mohu považovat za zradu, okomentovala konec svých stranických kolegů místopředsedkyně STAN Věra Kovářová v nedělní Partii Terezie Tománkové. Ve vysílání CNN Prima NEWS rovněž připomněla, že je třeba rozlišovat politickou zodpovědnost a vinu, na složení poslaneckého mandátu podle ní není doba.

Kovářová také zopakovala, že si je vědoma závažností vyšetřované kauzy. Podle ní je nyní důležité přesvědčit občany, že nedošlo k selhání systému, ale jednotlivých osob.

„Ve STAN je mnoho lidí, kteří pracují na radnicích a krajích, máme vynikající poslance. Jsme zklamaní a mrzí nás to, ale jsem přesvědčena, že dokážeme, že šlo o výjimku,“ řekla na úvod Partie místopředsedkyně vládního hnutí.

V případě končícího ministra Gazdíka přiznala, že ho litovala. V čele resortu školství měl podle Kovářové dobré výsledky. „U pana Hlubučka se mi o tom hovoří také těžce, ale tam to mohu považovat za zradu. Jak jsme ho znali z působení v Lysolajích a na magistrátu, byly za ním výsledky. Nechápu, jak se to mohlo stát,“ pokračovala a připomněla také, že Gazdík v rámci kauzy reagoval velice rychle.

„Musíme rozlišovat politickou zodpovědnost a vinu. Ani jeden z nich nebyl vyslýchán, vyšetřován a kontaktován policií. Je potřeba ctít presumpci neviny. Na složení poslaneckého mandátu není doba,“ doplnila na CNN Prima NEWS.

Konec Rakušana ve vládě? Není důvod

Opozice žádá také hlavu ministra vnitra a předsedy STAN Víta Rakušana. Podle zástupců hnutí ANO a SPD není možné, že by o kauze nevěděl už dříve, navíc mohl zasáhnout do průběhu vyšetřování. Taková tvrzení ale Kovářová důrazně odmítla. „Nemůže vyšetřování ovlivňovat. Naši koaliční partneři za námi stojí a není důvod k výměně. A to zejména ve chvíli, kdy nás čeká předsednictví v Radě EU,“ vzkázala Kovářová ve vysílání.

Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka nicméně hrozí, že se do hledáčku vyšetřovatelů dostane celé hnutí STAN. I z toho důvodu si stojí za názorem, že je konec Rakušana v čele resortu nevyhnutelné, stejně jako rekonstrukce celé vlády. „Je to kolosální střet zájmů. Poprvé v polistopadové historii je možné, že bude celé politické hnutí trestně stíháno,“ opřel se ostře do člena vládní pětikoalice.

„Pan ministr Rakušan nic nepovedl. Kauza se v trestněprávní rovině točí kolem jednoho člověka. Nepodsouvejte nám, že hnutí STAN by mělo být vyšetřováno,“ ohradila se Kovářová proti Vondráčkovým slovům.

Vyšetřování Hlubučka

Policie vyšetřuje bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN), který byl podle policie součástí organizované skupiny, která se snažila ovlivňovat veřejné zakázky v pražském dopravním podniku. Rezignoval na post v dozorčí radě DPP i náměstka, odvolán byl také zastupiteli Lysolají z pozice starosty. Zastupitelem hlavního města Hlubuček zatím zůstává.

Kauza Dozimetr vedla k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který byl s obviněným podnikatelem Michalem Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN. Mimo Starosty a nezávislé skončil na své pozici místostarosta Prahy 9 a člen dozorčí rady DPP Marek Doležal (TOP 09).

Tagy: