reklama

Veřejnost by neměla znát čísla o kapacitách lůžek v nemocnicích, tvrdí ÚZIS

Šéf ÚZIS Ladislav Dušek
Foto:

Veřejnost by neměla znát detailní čísla o kapacitách v jednotlivých nemocnicích, alespoň to tvrdí šéf klinické skupiny ministerstva zdravotnictví Vladimír Černý i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislav Dušek. A to i přesto, že premiér Andrej Babiš (ANO) i ministři neustále opakují, že právě tato čísla jsou klíčová a je třeba je znát a počty navyšovat. Podle odborníků může zveřejnění vést k tlakům občanů na lékaře a sporům mezi zdravotníky i nemocnicemi samotnými.

reklama

„Zveřejňování údajů o kapacitách systému mimo okruh oprávněných osob nepovažuji za odborně odůvodněné, bez jakéhokoliv potenciálu zvyšování kvality péče včetně jejího tzv. lepšího plánování. Je zcela iluzorní se domnívat, že veřejná znalost denních kapacit může jakkoliv přispívat k účelu k nápravě případných pochybení konkrétních jednotlivců,“ uvedl pro CNN Prima NEWS národní koordinátor intenzivní péče a šéf klinické skupiny na ministerstvu zdravotnictví Vladimír Černý.

K tématu

Přitom, jak premiér Andrej Babiš, tak i další ministři vlády neustále mluví o tom, že jsou právě čísla o počtech nakažených a kapacitách zdravotnického personálu ta nejdůležitější. Je tak zcela logické, že je novináři i veřejnost chtějí znát.

Tají ÚZIS data?

Ústav se tak vyjádřil poté, co přesná čísla o kapacitách lůžek v jednotlivých nemocnicích v Česku zveřejnil Hlídač státu. Podle autora projektu Michala Bláhy stát data zveřejňovat ale nechce.

„Tají je nejen před veřejností, odborníky, ale také před záchrankami a nemocnicemi navzájem,“ uvedl na Twitteru.

ÚZIS se ale brání tím, že data nijak netají a týdně je zveřejňuje za celou Českou republiku. Pokud by byla veřejná všechna čísla, akorát by to podle odborníků vedlo ke sporům mezi nemocnicemi, lékaři, i hádkám s veřejností a zřejmě i umělému snižování počtů lůžek.

Bude volat každá paní Nováková, brání se ÚZIS

„Detailní a neustále se měnící data nemá smysl v tomto rozsahu zveřejňovat, což ovšem neznamená, že jsou tato data ‚tajná‘. Plný přístup do systému má vedení nemocnic, krajští koordinátoři intenzívní péče, Zdravotnická záchranná služba, a to ve všech regionech,“ uvedl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Doplnil, že od 17. září jsou data navíc nově přístupná i pro krajské samosprávy. Navíc dodal, že hodnoty se velmi rychle mění a čísla nikdy nebudou zcela přesně reflektovat konkrétní situaci v konkrétních nemocnicích.

„Kapacity se velmi rychle proměňují. Nemyslíme si, že zveřejnění pomůže. Představa, že paní Nováková volá v úterý do nemocnice, protože si někde v pondělí přečetla, že mají volno, ta je podle nás naprosto nereálná. Jestli to pomůže lékařů… Spíš ne. Naopak jim to práci zkomplikuje,“ uvedl pro CNN Prima NEWS další ze zaměstnanců ÚZIS, který si nepřál být jmenován.

Na tiskové konferenci v minulém týdnu Dušek s Černým po delší době kapacity lůžek zveřejnili, ale uvedli pouze ucelené číslo za celou republiku.

Z nich je patrné, že podíl pacientů s nákazou COVID-19 je na příslušných odděleních malý, ale lůžka jsou i tak zaplněné pacienty s jiným onemocněním.

Podle odborníků i členů vlády je ale situace zatím pod kontrolou a pokud je možné se na čísla spolehnout, tak ta to potvrzují. Překvapivé může být to, že podle slov šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka ministerstvo zdravotnictví má až nyní za úkol připravit pokyn k nárůstu kapacity, tedy aby byla vytvořena další lůžka v nemocnicích.

Tagy: Ladislav Dušek ÚZIS Ministerstvo zdravotnictví hlídač státu Vladimír Černý
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

reklama
Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“
Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Prahu 6 zdobí moderní Marie Terezie za 3,6 milionu. Můžete s ní i virtuálně otáčet
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
Další články
reklama
reklama