reklama
CNN Prima News vesmírná stanice

vesmírná stanice

Výpis příspěvků ke štítku „vesmírná stanice“

Historický moment: Vesmírná mise SpaceX končí. Soukromá loď dopravila astronauty na Zemi

2. května 2021 20:32

Kabina společnosti SpaceX v neděli bezpečně dopravila na Zemi čtveřici astronautů, kteří strávili téměř půl roku na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) při první plnohodnotné misi vesmírného plavidla vlastněného soukromou společností. Loď Crew Dragon Resilience po odkladech nad ránem místního času (těsně před 9:00 SELČ) přistála na hladině Mexického zálivu nedaleko pobřeží Floridy.

Rusko postaví do roku 2025 vlastní vesmírnou stanici. Bude na ní i turistický hotel

21. dubna 2021 07:22

Ruská kosmická agentura Roskosmos oznámila, že chce do roku 2025 vypustit na orbitu první modul z nové vesmírné stanice. Dosavadní Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) už totiž ruští konstruktéři považují za zastaralou a nebezpečnou pro astronauty. Rozhodnutí o stavbě ruské stanice přichází v době napjatých vztahů mezi Moskvou a Washingtonem.

Astronomové zachytili zvláštní signál. Jde o mimozemšťany, či mikrovlnku?

20. prosince 2020 15:58

Lovci mimozemšťanů zachytili z nedaleké hvězdy záhadný radiový signál. S největší pravděpodobností nejde o mimozemský telegram, ale vlny, které pocházejí z okolí hvězdy Proxima Centauri a pomohou astronomům zlepšit techniku vyhledávání signálu. Ale stín šance, že jde přece jen o pokus mimozemské civilizace navázat s námi spojení, tu stále je.

Z Mezinárodní vesmírné stanice uniká vzduch, zřejmě bude nutné dopravit tam kyslík

29. září 2020 21:47

Z ruského modulu Zvezda Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) uniká vzduch ve větším než normativním množství a zřejmě bude potřeba dopravit na orbitální komplex dodatečný kyslík. Televizní stanici Rossija-24 to v úterý řekl Sergej Krikaljov, výkonný ředitel pilotovaných programů ruské kosmické agentury Roskosmos. Podle ní nynější tříčlenná posádka ISS není ohrožená.

Třináctiletí Češi navrhli nejlepší 3D model základny na Měsíci

11. června 2020 08:27

Dva třináctiletí chlapci Vojtěch Dvořák a Jan Vávra zvítězili se svým 3D modelem měsíční základny v mezinárodní soutěži Evropské kosmické agentury. Jejich propracovaný model obstál v konkurenci soutěžících z 25 zemí světa a počítá i s takovými detaily, jako jsou otočné solární panely či reaktor.

reklama