Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), na které soustavně pobývají astronauti, přesluhuje, upozorňují Rusové. Nelíbí se jim, že lidé stále pobývají v komplexu, který se prý může každou chvíli rozpadnout. Životnost ISS totiž vypršela už v roce 2013.
V roce 1998 vznikla Mezinárodní vesmírná stanice jako společný projekt Evropy, Japonska, Kanady, Ruska a Spojených států. Životnost komplexu byla tehdy odhadovaná na 15 let. Jenže ISS už putuje vesmírem třiadvacátým rokem.
Stárnoucí moduly nejčastěji kritizují Rusové, kteří už ostatně plánují brzké opuštění ISS. Teď se do Mezinárodní vesmírné stanice pustil Vladimir Solovjov, bývalý astronaut a šéfkonstruktér v ruské společnosti Energia, která se zabývá výrobou raket, letadel a komponentů pro kosmické moduly.
Podle něj je už nejméně 80 procent všech letových systémů na ISS za hranou životnosti. Každou chvíli se také může objevit fatální závada, kterou už nepůjde opravit. Informoval o tom web BBC. Solovjov také podle agentury RIA varoval, že na ISS se objevily praskliny, které se mohou v průběhu času rozrůst a ohrozit konstrukci stanice. „Je to zlé, praskliny se zřejmě v průběhu času rozšíří,“ řekl Solovjov zpravodajské agentuře.
V ruském Roskosmosu, Státní korporaci pro kosmické aktivity, se mezitím domnívají, že nejpozději v roce 2030 už nebude možné na ISS pobývat. Ruská vesmírná agentura proto v dubnu oznámila, že pracuje na vlastní kosmické stanici, která by se mohla přikovat k orbitě už v roce 2025 – alespoň její první část.
Ruská verze vesmírného modulu má být prošpikovaná nejmodernějšími technologiemi. Součástí komplexu bude údajně i turistický hotel, speciální modul, kde se budou moci ubytovat návštěvníci ze Země.