Když Mick Miners, farmář z Nového Jižního Walesu v Austrálii poprvé spatřil černý objekt trčící ze země v odlehlé části svého pozemku, myslel si, že jde o mrtvý strom. Po bližším prozkoumání a ověření odborníků se ukázalo, že jde o objekt z vesmíru. Jeho autory ale nejsou mimozemšťané nýbrž společnost SpaceX Elona Muska. Potvrdila to následně Australská vesmírná agentura (ASA). Podle vědců se jedná o vzácný úkaz, varují ale, že podobné události mohou být stále častější.
Objekt dopadl 9. července do rozsáhlé neobydlené oblasti, objeven byl až o několik týdnů později. Postupem času byly nalezeny další dva kusy a ASA vyzvala každého, kdo by narazil na další předměty, aby kontaktoval speciálně zřízenou linku SpaceX.
I just got back from Dalgety, NSW. I was busy confirming that parts of a @SpaceX Crew-1 Trunk capsule crashed into a few paddocks in rural NSW! More info to come:https://t.co/2VJzeYMhhn pic.twitter.com/sQsE4WAxRq
— Brad Tucker (@btucker22) July 29, 2022
Astrofyzik z Australské národní univerzity Brad Trucker dostal za úkol potvrdit, že se opravdu jedná o část modulu. „Bylo to vzrušující, nikdy jsem takto z blízka vesmírné smetí neviděl. Je to nevídaný úkaz,“ řekl pro BBC a dodal, že se podezření na dopad částí raket z vesmíru nikdy nepotvrdil. Jednalo se vždy o „pozemský“ artefakt.
Úchvatný objev Webbova vesmírného dalekohledu. Nejstarší galaxie vznikla před miliardami let
Vesmírný dalekohled Jamese Webba objevil dosud nejstarší galaxii ve vesmíru. Zhruba 13,5 miliardy let starý systém hvězd vznikl jen 300 milionů let po velkém třesku.
Že je pád vesmírného odpadu na pevninu velice vzácný potvrdil i Don Pollacco, profesor astrofyziky na britské Univerzitě Warwick. Většina ho totiž buď shoří v atmosféře, dopadne na neobydlená a těžko přístupná místa, anebo, a to nejčastěji, do oceánu.
Jediným zaznamenaným případem, kdy vesmírné harampádí zasáhlo člověka, byla v roce 1997 Američanka Lottie Williamsová. Incident se obešel bez zranění. Známý je také případ z roku 2020, kdy se nosná část čínské rakety Long March 5B zřítila na západní Afriku, kde dopadla k vesnici N'Guessankro v Pobřeží slonoviny. Rok poté se opakoval stejný scénář, pouze o několik tisíc kilometrů východněji. Trosky rakety se roztříštily o hladinu Indického oceánu poblíž souostroví Maledivy.
„Pravděpodobnost toho, že vás zraní vesmírný odpad, je téměř nulová. Není se čeho bát,“ uklidňoval veřejnost Pollacco.