Nevídaný úkaz: V Austrálii trčel ze země „suchý strom“. Ukázalo se, že spadl z vesmíru

Když Mick Miners, farmář z Nového Jižního Walesu v Austrálii poprvé spatřil černý objekt trčící ze země v odlehlé části svého pozemku, myslel si, že jde o mrtvý strom. Po bližším prozkoumání a ověření odborníků se ukázalo, že jde o objekt z vesmíru. Jeho autory ale nejsou mimozemšťané nýbrž společnost SpaceX Elona Muska. Potvrdila to následně Australská vesmírná agentura (ASA). Podle vědců se jedná o vzácný úkaz, varují ale, že podobné události mohou být stále častější.

Objekt dopadl 9. července do rozsáhlé neobydlené oblasti, objeven byl až o několik týdnů později. Postupem času byly nalezeny další dva kusy a ASA vyzvala každého, kdo by narazil na další předměty, aby kontaktoval speciálně zřízenou linku SpaceX.

Astrofyzik z Australské národní univerzity Brad Trucker dostal za úkol potvrdit, že se opravdu jedná o část modulu. „Bylo to vzrušující, nikdy jsem takto z blízka vesmírné smetí neviděl. Je to nevídaný úkaz,“ řekl pro BBC a dodal, že se podezření na dopad částí raket z vesmíru nikdy nepotvrdil. Jednalo se vždy o „pozemský“ artefakt.

Že je pád vesmírného odpadu na pevninu velice vzácný potvrdil i Don Pollacco, profesor astrofyziky na britské Univerzitě Warwick. Většina ho totiž buď shoří v atmosféře, dopadne na neobydlená a těžko přístupná místa, anebo, a to nejčastěji, do oceánu.

Jediným zaznamenaným případem, kdy vesmírné harampádí zasáhlo člověka, byla v roce 1997 Američanka Lottie Williamsová. Incident se obešel bez zranění. Známý je také případ z roku 2020, kdy se nosná část čínské rakety Long March 5B zřítila na západní Afriku, kde dopadla k vesnici N'Guessankro v Pobřeží slonoviny. Rok poté se opakoval stejný scénář, pouze o několik tisíc kilometrů východněji. Trosky rakety se roztříštily o hladinu Indického oceánu poblíž souostroví Maledivy.

„Pravděpodobnost toho, že vás zraní vesmírný odpad, je téměř nulová. Není se čeho bát,“ uklidňoval veřejnost Pollacco.

Tagy: