Rusko se po roce 2024 stáhne z projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Na jednání s prezidentem Vladimirem Putinem to řekl nový šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Jurij Borisov, informovala v úterý agentura Interfax. Rusko chce podle něj vybudovat vlastní orbitální stanici.
„Samozřejmě budeme plnit všechny naše závazky vůči našim partnerům, ale rozhodnutí o odchodu z této stanice po roce 2024 bylo přijato,“ řekl Borisov. „Myslím, že do té doby začneme vytvářet ruskou orbitální stanici,“ dodal.
Vybudování ruské orbitální stanice (ROSS) bude podle něj hlavní prioritou Roskosmosu v oblasti pilotované kosmonautiky.
Aktuálně jsou na ISS za Rusko Oleg Artěmjev, Denis Matvějev a Sergej Korsakov. Ruské trio na sebe v uplynulých dnech upozornilo tím, že astronauti pózovali přímo na stanici s vlajkou samozvané Luhanské lidové republiky, kterou uznává jen hrstka států na světě, mimo jiné právě Rusko.
Navzdory vypjaté situaci na Zemi sedm obyvatel ISS opakovaně tvrdilo, že spolu na orbitě vycházejí dobře, stejně jako řídící týmy v americkém Houstonu a Moskvě, poznamenala už dříve AP. Současné osazenstvo stanice dále tvoří tři Američané a Italka.
Peskov: Rozhodnutí padlo už dříve
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý na dotaz agentury TASS řekl, že rozhodnutí Ruska odstoupit z projektu ISS po roce 2024 bylo přijato už dříve. Podle agentury AP Borisovovo prohlášení potvrdilo předchozí vyjádření ruských představitelů o záměrech Moskvy opustit Mezinárodní vesmírnou stanici po tomto roce.
Borisov stanul v čele ruské vesmírné agentury v polovině července poté, kdy na této pozici nahradil Dmitrije Rogozina. Do té doby Borisov zastával funkci vicepremiéra, kdy se věnoval otázkám vesmíru a vojensko-průmyslových komplexů.
Rozhodnutí Ruska odejít z ISS přichází v době mimořádného napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině. Navzdory rozkolu se však americká vesmírná agentura NASA a Roskosmos začátkem měsíce dohodly na pokračování společných letů na stanici, poznamenala AP.
Mezinárodní vesmírná stanice v současné době zůstává jednou z posledních oblastí spolupráce mezi Moskvou a Západem, který na Rusko uvalil sankce kvůli invazi na Ukrajině.