Vesmírná společnost Blue Origin, kterou vlastní miliardář a zakladatel Amazonu Jeff Bezos, plánuje na orbitě Země postavit kosmickou stanici určenou pro komerční účely, zejména turistiku, vědecké experimenty i výrobu. Při práci na nákladném projektu by se Blue Origin ráda spojila s americkou agenturou NASA.
Orbitální útes. Tak by se měla jmenovat vesmírná stanice, kterou chce na oběžnou dráhu vynést Blue Origin. Firma, která se vedle společností SpaceX a Virgin Galactic zabývá sektorem vesmírného turismu.
Vesmírná stanice má mít univerzální využití. Sloužit by měla jako hotel, vědecké středisko i továrna. Při práci na nákladnému projektu, který může vyjít na desítky miliard dolarů, se Blue Origin spojí se start-upem Sierra Space i firmou Boeing.
Zlanařit chce Bezosova společnost také americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Do realizace projektu je zřejmě ještě daleko, teoreticky by ale mohla být stanice hotová zhruba do deseti let.
S myšlenkou stavby nových vesmírných stanic se v posledních letech roztrhl pytel. To všechno proto, že Mezinárodní vesmírné stanici již téměř vypršela záruční lhůta. Životnost mezinárodní stanice odhadla NASA na 15 až 30 let. V roce 2025 už bude stanici 27 let.
Nelíbí se to zvláště Rusům, kteří jsou méně a méně ochotní na ISS posílat vlastní astronauty. Moskva se proto pustila do stavby vlastní stanice, kterou chce do vesmíru vypustit do čtyř let. Na konstrukci vlastní kosmické základny už pracuje i Čína, jmenuje se Tchien-che (Nebeská harmonie) a v současnosti už putuje rozestavěná vesmírem.