CNN Prima News Vestec

Vestec

Výpis příspěvků ke štítku „Vestec“

Soutěžte se Showtimem o vstupenky na festival Benátská! s Impulsem

Je to tady! Dnes se otevřely brány jednoho z nejoblíbenějších festivalů u nás – Benátská! s Impulsem. V libereckém areálu Vesec nabídne 27. – 30. července návštěvníkům bohatý doprovodný program pro celou rodinu, zaměří se i na mladou scénu, a přinese, jak je zde dobrým zvykem, hudební vystoupení napříč žánry. A ještě něco navíc! Od dnešního dne s námi můžete soutěžit o vstupenky a zajistit tak sobě a svému doprovodu vstup na festival ZDARMA.

Princ Edward je v Česku. Bratr krále Karla ocení studenty, netypicky uctí zesnulého otce

Britský princ Edward v úterý přijel na návštěvu České republiky. Do Prahy na britské velvyslanectví dorazil autem z Německa kolem 16:00. Fotografii z příjezdu sdílel na svém Twitteru britský velvyslanec v ČR Matthew Field. Hlavním cílem princovy návštěvy bude Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) určená studentům mezi 14 a 24 lety. Setká se také s českým prezidentem Petrem Pavlem, navštíví obec Vestec u Prahy a pokloní se u Národního památníku hrdinů heydrichiády v Praze. V Česku nejmladší syn Alžběty II. pobude do čtvrtka.

Testy ze slin: Místo šťourání v nosohltanu si jen odplivnete do zkumavky

Na trh míří ultracitlivé PCR testy ze slin, které by mohly usnadnit testování. Na rozdíl od současných PCR a antigenních testů by se nejednalo o výtěr z nosohltanu, který lidem není příjemný. Společnost Diana Biotechnologies slibuje, že již brzy bude stačit „odplivnout si“ a odnést vzorek do laboratoře. Jak přesně testy společnosti sídlící ve Vestci u Prahy mají fungovat a kdy budou k dispozici široké veřejnosti, vysvětluje Václav Navrátil, Ph.D., spoluzakladatel a výkonný ředitel firmy.

Vyhodnocení výsledků z nosních špejlí. Jaké zkušenosti má viroložka z první linie?

Testování lidí na COVID-19 je v současné době velmi „žhavé“ téma. K dispozici máme dva typy testů, které detekují přímo virus či jeho části – PCR neboli nechvalně známá špejle do nosu a antigenní, které ukážou výsledek do půl hodiny, ale zdaleka nejsou tak přesné. Viroložka Ruth Tachezy se zabývá testováním dnes a denně. Od března 2020 je hlavní koordinátorkou velkokapacitního testování v mezinárodním výzkumném centru BIOCEV ve Vestci u Prahy. V rozhovoru zmiňuje, jak probíhá zpracování vzorků na COVID-19, jaký má názor na plošné testování, samoodběry i povinnost testovat malé děti.

Na Karvinsku potřebují zrychlit testy na koronavirus. Pomoci by mohl nový přístroj

I když se počty lidí nakažených koronavirem v Česku v posledních dnech snižují, v tuzemsku jsou stále lokální ohniska se zhoršenou situací. Jendo z největších se nachází na Karvinsku, kde tamní starostové obcí jednají s hejtmanem a krajskými hygieniky o rychlejším testování a fungování protiepidemiologických opatření. Pomoci by jim mohl nový přístroj, který vyvíjí společnost z Vestce.