reklama

Na Karvinsku potřebují zrychlit testy na koronavirus. Pomoci by mohl nový přístroj

I když se počty lidí nakažených koronavirem v Česku v posledních dnech snižují, v tuzemsku jsou stále lokální ohniska se zhoršenou situací. Jendo z největších se nachází na Karvinsku, kde tamní starostové obcí jednají s hejtmanem a krajskými hygieniky o rychlejším testování a fungování protiepidemiologických opatření. Pomoci by jim mohl nový přístroj, který vyvíjí společnost z Vestce.

reklama

„Starostové tvrdí, že chytrá karanténa nefunguje a odběrových míst je málo. Navíc samotné testování lidí a zpracování vzorků je prý pomalé,“ přiblížila reportérka CNN Prima NEWS Markéta Schenková, která jednání sleduje. Z celé situace jsou nervózní zejména samotní obyvatelé Karvinska.

K tématu

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) už dříve slíbil, že kapacita odběrových míst by měla být navýšena. „Přes týden by se mělo jednat o 750 vzorků a o víkendu přibližně o 500. Výsledky by měly laboratoře zpracovat do pěti hodin a hygienici budou mít dalších pět dnů na vytrasování nákazy a možných osob, které se s nakaženým setkali,“ tlumočila hejtmana Schenková.

Nový přístroj testování urychluje

S rychlejší testování pacientů podezřelých z nákazy koronavirem by mohl pomoci i nový přístroj od jedné společnosti z Vestce u Prahy.  „Robot zvládne zpracovat devadesát vzorků za hodinu, tedy přibližně tisíc denně. Největší výhodou oproti jiným laboratořím ale je, že náš přístroj je z velké části automatizovaný a na jeho obsluhu stačí pouze jeden operátor,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS zakladatel společnosti Martin Dienstbier.

Přímo do sídla firmy se jel podívat také reportér Vladimír Procházka. „Zpracování testů na koronavirus probíhá ve třech fázích. První je odběr, poté následuje oddělení RNA viru a nakonec se jedná o zjišťování, zda se jde vůbec o koronavirus,“ vysvětlil Procházka. Ve společnosti momentálně pokrývají první dvě fáze, ale i na tu třetí už vyrábějí chemikálie, které dokáží detekovat genetickou informaci viru.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama