Na Karvinsku potřebují zrychlit testy na koronavirus. Pomoci by mohl nový přístroj

Na Karvisku jednají o rychlejším testování

Koronavirus na Karvinsku a testovací přístroj

I když se počty lidí nakažených koronavirem v Česku v posledních dnech snižují, v tuzemsku jsou stále lokální ohniska se zhoršenou situací. Jendo z největších se nachází na Karvinsku, kde tamní starostové obcí jednají s hejtmanem a krajskými hygieniky o rychlejším testování a fungování protiepidemiologických opatření. Pomoci by jim mohl nový přístroj, který vyvíjí společnost z Vestce.

„Starostové tvrdí, že chytrá karanténa nefunguje a odběrových míst je málo. Navíc samotné testování lidí a zpracování vzorků je prý pomalé,“ přiblížila reportérka CNN Prima NEWS Markéta Schenková, která jednání sleduje. Z celé situace jsou nervózní zejména samotní obyvatelé Karvinska.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) už dříve slíbil, že kapacita odběrových míst by měla být navýšena. „Přes týden by se mělo jednat o 750 vzorků a o víkendu přibližně o 500. Výsledky by měly laboratoře zpracovat do pěti hodin a hygienici budou mít dalších pět dnů na vytrasování nákazy a možných osob, které se s nakaženým setkali,“ tlumočila hejtmana Schenková.

Nový přístroj testování urychluje

S rychlejší testování pacientů podezřelých z nákazy koronavirem by mohl pomoci i nový přístroj od jedné společnosti z Vestce u Prahy.  „Robot zvládne zpracovat devadesát vzorků za hodinu, tedy přibližně tisíc denně. Největší výhodou oproti jiným laboratořím ale je, že náš přístroj je z velké části automatizovaný a na jeho obsluhu stačí pouze jeden operátor,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS zakladatel společnosti Martin Dienstbier.

Přímo do sídla firmy se jel podívat také reportér Vladimír Procházka. „Zpracování testů na koronavirus probíhá ve třech fázích. První je odběr, poté následuje oddělení RNA viru a nakonec se jedná o zjišťování, zda se jde vůbec o koronavirus,“ vysvětlil Procházka. Ve společnosti momentálně pokrývají první dvě fáze, ale i na tu třetí už vyrábějí chemikálie, které dokáží detekovat genetickou informaci viru.

Tagy: