reklama

Na Karvinsku potřebují zrychlit testy na koronavirus. Pomoci by mohl nový přístroj

I když se počty lidí nakažených koronavirem v Česku v posledních dnech snižují, v tuzemsku jsou stále lokální ohniska se zhoršenou situací. Jendo z největších se nachází na Karvinsku, kde tamní starostové obcí jednají s hejtmanem a krajskými hygieniky o rychlejším testování a fungování protiepidemiologických opatření. Pomoci by jim mohl nový přístroj, který vyvíjí společnost z Vestce.

reklama

„Starostové tvrdí, že chytrá karanténa nefunguje a odběrových míst je málo. Navíc samotné testování lidí a zpracování vzorků je prý pomalé,“ přiblížila reportérka CNN Prima NEWS Markéta Schenková, která jednání sleduje. Z celé situace jsou nervózní zejména samotní obyvatelé Karvinska.

K tématu

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) už dříve slíbil, že kapacita odběrových míst by měla být navýšena. „Přes týden by se mělo jednat o 750 vzorků a o víkendu přibližně o 500. Výsledky by měly laboratoře zpracovat do pěti hodin a hygienici budou mít dalších pět dnů na vytrasování nákazy a možných osob, které se s nakaženým setkali,“ tlumočila hejtmana Schenková.

Nový přístroj testování urychluje

S rychlejší testování pacientů podezřelých z nákazy koronavirem by mohl pomoci i nový přístroj od jedné společnosti z Vestce u Prahy.  „Robot zvládne zpracovat devadesát vzorků za hodinu, tedy přibližně tisíc denně. Největší výhodou oproti jiným laboratořím ale je, že náš přístroj je z velké části automatizovaný a na jeho obsluhu stačí pouze jeden operátor,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS zakladatel společnosti Martin Dienstbier.

Přímo do sídla firmy se jel podívat také reportér Vladimír Procházka. „Zpracování testů na koronavirus probíhá ve třech fázích. První je odběr, poté následuje oddělení RNA viru a nakonec se jedná o zjišťování, zda se jde vůbec o koronavirus,“ vysvětlil Procházka. Ve společnosti momentálně pokrývají první dvě fáze, ale i na tu třetí už vyrábějí chemikálie, které dokáží detekovat genetickou informaci viru.

Další hlavní zprávy

360°

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Děti pod 12 let nejsou ohrožené koronavirem, neočkujme je, shodli se v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský a chirurg Šimon Reich. Ten zdůraznil, že větší pravděpodobnost je, že se dítě utopí nebo zemře při autonehodě, než že se stane obětí nemoci COVID-19. Odborníci si také myslí, že by mladým mezi 16 a 18 lety měli dávat souhlas s vakcinací rodiče.

Anglie nedokázala vyzrát na Skoty. Díky ostrovní plichtě Češi nadále vedou skupinu
Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu
Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Další články
reklama
reklama