Na trh míří ultracitlivé PCR testy ze slin, které by mohly usnadnit testování. Na rozdíl od současných PCR a antigenních testů by se nejednalo o výtěr z nosohltanu, který lidem není příjemný. Společnost Diana Biotechnologies slibuje, že již brzy bude stačit „odplivnout si“ a odnést vzorek do laboratoře. Jak přesně testy společnosti sídlící ve Vestci u Prahy mají fungovat a kdy budou k dispozici široké veřejnosti, vysvětluje Václav Navrátil, Ph.D., spoluzakladatel a výkonný ředitel firmy.
Už nějakou dobu avizujete, že se na trhu brzy objeví nové testy ze slin, které jste vyvinuli. Jak to tedy aktuálně vypadá?
Testy ze slin už prošly důkladnou klinickou kontrolou a byly následně notifikovány pro klinickou diagnostiku u Státního ústavu pro kontrolu léčiv. V současné době už tak nic nebrání tomu, aby mohly být plně využívány v praxi. Aktuálně probíhá pilotní provoz v prvních dvou partnerských diagnostických laboratořích, Prevedig v Praze a Agellab v Ostravě. Do budoucna předpokládáme, že se počet diagnostických laboratoří využívajících tyto testy bude dále rozšiřovat.
Můžete popsat, jak přesně by tyto testy fungovaly? Jako laik si to představuji tak, že na něco nebo do něčeho „plivnu“ a odnesu to do laboratoře?
Ano, odběr je velmi jednoduchý. Pacient si odplivne do speciálně uzpůsobené zkumavky s náustkem. Tu zašroubuje a takto bezpečně uzavřenou zkumavku odnese do laboratoře. V laboratoři se následně přečtou kódy zkumavek, odšroubují se víčka a vzorek slin se přidá přímo do PCR testu. Vše probíhá strojově. Po dovybavení dalšími přístroji mohou laboratoře k diagnostice testů ze slin používat ty samé přístroje, jako na PCR testy ze stěrů z nosohltanu.
Za jak dlouho by byly výsledky z tohoto testu?
PCR přístroj vyhodnotí test zhruba do 90 minut. Ale je nutné vzorky nejprve dostat do laboratoře. Na rozdíl od ostatních PCR testů není nutná přístrojově náročná izolace genetické informace, která PCR testům obvykle předchází.
Václav Navrátil, Ph.D.
Spoluzakladatel a výkonný ředitel biotechnologické společnosti DIANA Biotechnologies. Během svého akademického působení vyvinul unikátní technologii, která usnadňuje vývoj léčiv a urychluje diagnostiku nemocí. Získal Ph.D. v oboru biochemie na Univerzitě Karlově a působil na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Má přes 10 let zkušeností laboratorního výzkumu v oblastech biochemie a molekulární biologie. Je spoluautorem několika mezinárodních udělených patentů a patnácti odborných článků v mezinárodních periodikách.
Testování ze slin by podle mého laického úsudku výrazně zjednodušilo i testování ve školách, je to tak?
Ano, výhodou našich testů je možnost pohodlného samoodběru. Při odběru vzorku není potřeba speciálně vyškolený personál, jako tomu je u standardních PCR testů ze stěru z nosohltanu. To celkově proces odběru zjednodušuje. Zároveň ale naše testy ze slin vždy musí být v konečné fázi vyhodnoceny ve specializované laboratoři s PCR přístrojem. Počítáme s tím, že by se naše testy daly používat právě k testování kolektivů, například ve školách či firmách.
Budou testy ze slin volně dostupné pro každého? Nebo jaká by byla jejich cena v případě, že by si je lidé chtěli zaplatit?
Testy budou v počátku k dispozici v laboratořích a budou dostupné komukoliv, kdo se bude chtít nebo muset nechat otestovat. Výsledná cena testů bude záležet nejen na nás, ale i na jednotlivých laboratořích a pojišťovnách.
Můžete popsat účinnost testů ze slin například oproti antigenním testům? V čem je hlavní rozdíl?
Naše testy ze slin jsou založeny na PCR diagnostice, což je ta doposud nejcitlivější a nejspolehlivější metoda testování na COVID-19. Hlavní výhody jsou dvě. Na rozdíl od antigenních testů je možné testovat sliny, nejen nosohltanové stěry, navíc jsou výrazně citlivější než antigenní testy. Testy ze slin jsme již v listopadu prověřovali v Nemocnici Na Bulovce a ujistili jsme se, že jsou srovnatelně spolehlivé jako PCR testy ze stěrů z nosohltanu. Testy ze slin tak v případě rutinního testování odhalí nakažené několik dní před prvními příznaky a dříve, než mohou někoho nakazit.
Ultracitlivé testy ze slin odhalí i britskou mutaci koronaviru.
V současné době některé laboratoře využívají vaše PCR testy z nosohltanu, které dokážou odhalit britskou mutaci. Jak to přesně funguje a zvládnou to samé i avizované testy ze slin?
Naše PCR testy jsou již od počátku navrženy tak, aby ve dvou nezávislých kanálech detekovaly dva různé úseky genetické informace viru. V našem případě jedna z detekovaných sekvencí zmutovala jen v britské variantě, a proto ji lze pomocí testu spolehlivě rozlišit. Díky vhodnému návrhu soupravy u vzorku s britskou variantou pozorujeme posun signálu u jedné detekované sekvence, ale citlivost testu zůstává nezměněna. Proto je náš test unikátní nástroj, který umí v reálném čase detekovat vzorky s podezřením na britskou variantu, aniž by bylo nutné dělat další testy. Pravidelně sledujeme vývoj různých mutací po celém světě a testujeme, zda na ně naše diagnostika reaguje. Právě na základě výsledků našich PCR testů se podařilo zachytit první případy britské mutace na našem území. Jejich výskyt následně potvrdil Státní zdravotnický ústav. A na stejném principu fungují i naše PCR testy ze slin, které nyní zavádíme.