Veterináři v SAPĚ zlikvidovali přes 1 300 vajec a 100 kilo masa neznámého původu

Veterináři nechali zlikvidovat přes 1 300 křepelčích vajec a více než 100 kg masa neznámého původu, bylo skladováno v pražské tržnici SAPA. Oznámili to zástupci Státní veterinární správy (SVS).

Část z těchto potravin byla skladovaná v nevhodných podmínkách, zjistila SVS při kontrole společně s policií a celní správou. Prodejcům nyní hrozí až padesátimilionová pokuta, většinou se ale ukládá řádově nižší.

„Jedno z vozidel vjíždějících do areálu přepravovalo 1 320 kusů křepelčích vajec neznámého původu, navíc v nevhodných podmínkách. Také tato vejce budou zlikvidována v asanačním podniku,“ uvedli zástupci SVS. Při kontrole stánku s živými rybami se pak zjistilo, že prodejce nemá doklady o původu zboží a není registrovaný pro prodej živých ryb.

Tržnice se za problémovou z veterinárního pohledu považuje dlouhodobě. Například loni na podzim v ní veterináři odhalili nelegální prodejnu potravin. Bylo v ní téměř půl tuny neoznačených potravin bez dokladů původu. U většiny nešlo zjistit datum spotřeby, část produktů měla prošlou dobu trvanlivosti a byla zkažená. U pěti kilogramů sépií bylo datum trvanlivosti překročeno o tři roky.

Před dvěma roky se pak konal zásah v tržnici kvůli údajnému zapletení do nelegálního prodeje pokrmů z tygřích kostí. Některým Vietnamcům měl tygry přeprodávat chovatel šelem Ludvík Berousek. V Asii se části tygrů využívají k léčebným metodám.

Loni v květnu zadrželi veterináři s policisty v areálu tržnice 80 kilogramů potravin bez dokladů o původu, mimo jiné sušené ryby, olihně nebo zmrazené kachny, přičemž část byla plesnivá.

Tagy: