reklama

Bojují proti zabíjení psů na maso i za čistou planetu: Thajský azyl nenechá nikoho na holičkách

Desetiletá fenka Stealer se v azylu objevila hlubokou ranou na hrudi. Díky zaměstnancům azylu se již témeř vyléčila. Zdroj: Soi Dog Foundation

V roce 2003 vznikla v thajském Phuketu jedinečná organizace, které se od té doby podařilo zachránit více než šestnáct tisíc psů určených na maso a dalších téměř čtyři sta tisíc zvířat vykastrovat a naočkovat. Jen za loňský rok Soi Dog Foundation ošetřila téměř osm tisíc nemocných či zraněných zvířat a našla bezpečné a trvalé domovy téměř tisícovce psů a koček.

reklama

I když je azyl v těchto složitých časech veřejnosti a dobrovolníkům uzavřen, přidružená veterinární nemocnice i záchranné programy běží dál naplno. Současná situace nedopadá těžce jen na nás, lidi, ale i na ostatní zvířata. Například v Thajsku žije mnoho psů a koček bez domova a jsou zvyklí, že je dobrovolníci chodí pravidelně krmit. To teď bohužel není ve stejné míře možné. I proto organizace vybízí obyvatele, aby venku nechávali alespoň misku čisté vody a trochu jídla pro kolemjdoucí. A stále znovu opakují informaci, že zvířata nový typ koronaviru nepřenáší.

Fasuay se do azylu dostala se silným zánětem kůže. Jako pes bez domova neměla nikoho, kdo by jí pomohl. Zdroj: Soi Dog Foundation
Fasuay se do azylu dostala se silným zánětem kůže. Jako pes bez domova neměla nikoho, kdo by jí pomohl. Zdroj: Soi Dog Foundation

Kromě toho se ale Soi Dog Foundation především snaží zakázat i obchod se psy a kočkami na maso. Jako například ve vietnamské Hanoji, kde se letos měla konat Grand Prix Formule 1. Zdejší starosta si zakládá na tom, aby se na město pohlíželo jako na vhodnou investici pro turismus i obchody. I proto oslovili pořadatele Formule 1, aby dali jasně najevo, že se zabíjením psů a koček na maso nechtějí mít nic společného. Ve Vietnamu je každý rok zabito a snědeno až pět milionů psů a koček. Většina z nich ale nepochází z farem, jako je tomu v některých jiných zemích, ale jsou unášena z ulic či zahrad svých domovů. Následně jsou převážena v těsných klecích bez jídla či vody a pak jsou násilně krmena rýží, či dokonce cementem, aby se zvýšila jejich hmotnost.

Někteří svěřenci přicházejí do nemocnice s velkými zdravotními problémy. Zdroj: Soi Dog Foundation
Někteří svěřenci přicházejí do nemocnice s velkými zdravotními problémy. Zdroj: Soi Dog Foundation

Péče o psy a kočky a jejich blaho však není jedinou záslužnou aktivitou tohoto spolku. Pravidelně například obchází pláže a ve společnosti pejsků z azylu zde sbírají odpadky. Většinu z nich tvoří plastové lahve, zapalovače, brčka, rybářské sítě, ale třeba i osamocené žabky. Odpad se na plážích hromadí především při přílivu a díky sběru zajistí, že se nedostane zpět do moře. Zde ale angažovanost o životní prostředí (a tedy i o ostatní zvířata) rozhodně nekončí. Spolek si zakládá i na používání znovupoužitelných nástrojů, jako jsou kelímky, brčka či cestovní lahve.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Reportáž

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Poslední z vlajkových lodí těžkého průmyslu v Ostravě nabírá vodu. Napřed šly ke dnu ostravské uhelné doly, po nich se začaly potápět Vítkovické železárny a nyní už teče i do oceláren Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal a Nová huť), které zaměstnávají přes 6 tisíc lidí. Všechny odborové organizace působící v ocelárně nyní vyhlásily stávkovou pohotovost, proto v pátek 16. dubna přijel rozbouřenou huť uklidnit i premiér Andrej Babiš.

Koronavirus

Smejkal: Středoškoláci se vrátí v květnu. V červnu povolíme zahrádky a venkovní koncerty

Smejkal: Středoškoláci se vrátí v květnu. V červnu povolíme zahrádky a venkovní koncerty

Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. V rozhovoru na rádiu Frekvence 1 odhadl, že by se studenti středních škol mohli vrátit do lavic v květnu. V červnu by se mohly otevřít restaurační zahrádky, venkovní koncerty a sporty.

Vozový park bijce Vémoly: Vytuněný Hummer H2, Bentley i nové SUV od Mercedesu
Kultura se řítí do propasti. Zaorálek svými výroky připomíná Jakeše, říká houslista Šporcl
reklama
reklama
Ukrajina hrozí útokem na „provokující“ lodě ruské rozvědky. V Donbasu se střílí

Rusko

Domácí zpravodajství

Arenberger zamázl koncerty s PCR testy v Lucerně. Vrchol drzosti, zlobí se organizátor
Český úspěch: Vědci z Liberce odhalili nový lék na covid. Jde o tenký papírek
Už žádné ignorování odborníků, vyzývá vládu imunolog Hořejší. Situace prý vypadá nadějně
Další články
reklama
reklama