reklama

Bojují proti zabíjení psů na maso i za čistou planetu: Thajský azyl nenechá nikoho na holičkách

Desetiletá fenka Stealer se v azylu objevila hlubokou ranou na hrudi. Díky zaměstnancům azylu se již témeř vyléčila. Zdroj: Soi Dog Foundation

V roce 2003 vznikla v thajském Phuketu jedinečná organizace, které se od té doby podařilo zachránit více než šestnáct tisíc psů určených na maso a dalších téměř čtyři sta tisíc zvířat vykastrovat a naočkovat. Jen za loňský rok Soi Dog Foundation ošetřila téměř osm tisíc nemocných či zraněných zvířat a našla bezpečné a trvalé domovy téměř tisícovce psů a koček.

reklama

I když je azyl v těchto složitých časech veřejnosti a dobrovolníkům uzavřen, přidružená veterinární nemocnice i záchranné programy běží dál naplno. Současná situace nedopadá těžce jen na nás, lidi, ale i na ostatní zvířata. Například v Thajsku žije mnoho psů a koček bez domova a jsou zvyklí, že je dobrovolníci chodí pravidelně krmit. To teď bohužel není ve stejné míře možné. I proto organizace vybízí obyvatele, aby venku nechávali alespoň misku čisté vody a trochu jídla pro kolemjdoucí. A stále znovu opakují informaci, že zvířata nový typ koronaviru nepřenáší.

Fasuay se do azylu dostala se silným zánětem kůže. Jako pes bez domova neměla nikoho, kdo by jí pomohl. Zdroj: Soi Dog Foundation
Fasuay se do azylu dostala se silným zánětem kůže. Jako pes bez domova neměla nikoho, kdo by jí pomohl. Zdroj: Soi Dog Foundation

Kromě toho se ale Soi Dog Foundation především snaží zakázat i obchod se psy a kočkami na maso. Jako například ve vietnamské Hanoji, kde se letos měla konat Grand Prix Formule 1. Zdejší starosta si zakládá na tom, aby se na město pohlíželo jako na vhodnou investici pro turismus i obchody. I proto oslovili pořadatele Formule 1, aby dali jasně najevo, že se zabíjením psů a koček na maso nechtějí mít nic společného. Ve Vietnamu je každý rok zabito a snědeno až pět milionů psů a koček. Většina z nich ale nepochází z farem, jako je tomu v některých jiných zemích, ale jsou unášena z ulic či zahrad svých domovů. Následně jsou převážena v těsných klecích bez jídla či vody a pak jsou násilně krmena rýží, či dokonce cementem, aby se zvýšila jejich hmotnost.

Někteří svěřenci přicházejí do nemocnice s velkými zdravotními problémy. Zdroj: Soi Dog Foundation
Někteří svěřenci přicházejí do nemocnice s velkými zdravotními problémy. Zdroj: Soi Dog Foundation

Péče o psy a kočky a jejich blaho však není jedinou záslužnou aktivitou tohoto spolku. Pravidelně například obchází pláže a ve společnosti pejsků z azylu zde sbírají odpadky. Většinu z nich tvoří plastové lahve, zapalovače, brčka, rybářské sítě, ale třeba i osamocené žabky. Odpad se na plážích hromadí především při přílivu a díky sběru zajistí, že se nedostane zpět do moře. Zde ale angažovanost o životní prostředí (a tedy i o ostatní zvířata) rozhodně nekončí. Spolek si zakládá i na používání znovupoužitelných nástrojů, jako jsou kelímky, brčka či cestovní lahve.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Imunolog Zdeněk Hel uznává ministra zdravotnictví Jana Blatného za výborného onkologa a lékaře, ale vedení resortu a hlavně boj s pandemií koronaviru podle něj nezvládá dobře. „Bohužel, jak pan Blatný, tak ostatní z vedení ministerstva zdravotnictví nejsou odborně dostatečně vybavení na to, aby se zabývali reakcí na nemoc COVID-19,“ řekl Hel v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové.

Rizikové skóre kleslo na 68 bodů, Česko se na čtvrtém stupni drží 13 dní
Povinné respirátory v Česku stále ve hře. K dostání by mohly být i v obchodech
Rychleji se šíří a více zabíjí. Britská mutace může znamenat šestý stupeň, říká Prymula
ČSSD si chce karanténním bonusem koupit hlasy nízkopříjmových skupin, říká Bábek
reklama
reklama
Viroložka: Děti jsou častými přenašeči covidu. Proč pro ně očkování není vhodné?

Zdraví

Domácí zpravodajství

Jágr či Špotáková stojí za Hniličkou: Jeho odvolání destabilizuje financování sportu
Slavil i strážce zákona. Na párty s Paroubkem byl krajský policejní ředitel Husák
Připravme se na zdražení aut. Výrobci čekají na součástky a nestíhají sytit poptávku
Další články
reklama
reklama