Bojují proti zabíjení psů na maso i za čistou planetu: Thajský azyl nenechá nikoho na holičkách

V roce 2003 vznikla v thajském Phuketu jedinečná organizace, které se od té doby podařilo zachránit více než šestnáct tisíc psů určených na maso a dalších téměř čtyři sta tisíc zvířat vykastrovat a naočkovat. Jen za loňský rok Soi Dog Foundation ošetřila téměř osm tisíc nemocných či zraněných zvířat a našla bezpečné a trvalé domovy téměř tisícovce psů a koček.

I když je azyl v těchto složitých časech veřejnosti a dobrovolníkům uzavřen, přidružená veterinární nemocnice i záchranné programy běží dál naplno. Současná situace nedopadá těžce jen na nás, lidi, ale i na ostatní zvířata. Například v Thajsku žije mnoho psů a koček bez domova a jsou zvyklí, že je dobrovolníci chodí pravidelně krmit. To teď bohužel není ve stejné míře možné. I proto organizace vybízí obyvatele, aby venku nechávali alespoň misku čisté vody a trochu jídla pro kolemjdoucí. A stále znovu opakují informaci, že zvířata nový typ koronaviru nepřenáší.

Kromě toho se ale Soi Dog Foundation především snaží zakázat i obchod se psy a kočkami na maso. Jako například ve vietnamské Hanoji, kde se letos měla konat Grand Prix Formule 1. Zdejší starosta si zakládá na tom, aby se na město pohlíželo jako na vhodnou investici pro turismus i obchody. I proto oslovili pořadatele Formule 1, aby dali jasně najevo, že se zabíjením psů a koček na maso nechtějí mít nic společného. Ve Vietnamu je každý rok zabito a snědeno až pět milionů psů a koček. Většina z nich ale nepochází z farem, jako je tomu v některých jiných zemích, ale jsou unášena z ulic či zahrad svých domovů. Následně jsou převážena v těsných klecích bez jídla či vody a pak jsou násilně krmena rýží, či dokonce cementem, aby se zvýšila jejich hmotnost.

Péče o psy a kočky a jejich blaho však není jedinou záslužnou aktivitou tohoto spolku. Pravidelně například obchází pláže a ve společnosti pejsků z azylu zde sbírají odpadky. Většinu z nich tvoří plastové lahve, zapalovače, brčka, rybářské sítě, ale třeba i osamocené žabky. Odpad se na plážích hromadí především při přílivu a díky sběru zajistí, že se nedostane zpět do moře. Zde ale angažovanost o životní prostředí (a tedy i o ostatní zvířata) rozhodně nekončí. Spolek si zakládá i na používání znovupoužitelných nástrojů, jako jsou kelímky, brčka či cestovní lahve.

Tagy: