Většina Čechů by chtěla prezidentku. Ženám podle průzkumů rostou preference

Čtyři pětiny Čechů by si podle aktuálního průzkumu společnosti STEM/MARK dokázaly představit za prezidentku ženu. Mít jako hlavu státu ženu podobně jako na Slovensku je čím dál reálnější. Favoritem prezidentské volby zůstává Andrej Babiš, přestože se do boje o Hrad zatím oficiálně nepřihlásil.

Podle průzkumů rostou preference na prezidentskou volbu právě ženám. Podle společnosti STEM/MARK lidé favorizují mezi ženami senátorku Miroslavu Němcovou a jadernou fyzičku Danu Drábovou. Jedna kandidaturu teprve zvažuje, druhá o ní vůbec nepřemýšlí. „To se mě netýká. Nikdy jsem to nezvažovala,“ sdělila Drábová.

Do boje o Hrad se už ale některé ženy přihlásily. Třeba známá česká advokátka Klára Long Slámová, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková nebo šéfka České asociace povinných Denisa Rohanová. „Chci, aby se lidé v téhle zemi cítili velmi dobře, aby se jim vrátila sounáležitost, která mezi námi byla a vytratila se,“ uvedla Rohanová.

Svou kandidaturu dosud oficiálně neoznámila bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, boj o Hrad však silně zvažuje a zřejmě se na něj pomalu připravuje. „V tuto chvíli o kandidatuře přemýšlím. V momentě, kdy se vyřeší předávání univerzity, se mohu začít zabývat jinou agendou,“ vzkázala CNN Prima NEWS koncem ledna, kdy byla rektorkou. Podle kurzů sázkařských kanceláří patří mezi hlavní favority.

„Ženy považuji za takové empatičtější, takže to je za mě hlavní atribut,“ řekl jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Jsou na tom sociálně líp co se týče vnímání, nemají takovou touhu po moci,“ dodala další dotazovaná.

Podle politologů společnost po ženách ve vrcholné politice volá dlouhodobě. „Je to takový dlouhodobý trend, který je spojen s očekáváním, že ženy vnáší do politiky klid, nadhled, nejsou tak konfliktní, snaží se najít kompromis,“ řekl politolog Jan Kubáček. Největším favoritem na prezidenta ale stále zůstává bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který boj o Hrad zatím neoznámil. „Pokud bych byl prezident, tak bych chtěl být prezident pro všechny,“ řekl Babiš.

O Hrad zabojuje komik i miliardář

Do ostrého souboje by s Babišem mohl jít podle sázkových kanceláří armádní generál Petr Pavel. Spekuluje se, že právě Pavla by mohla jako kandidáta podpořit vládní pětikoalice. „Byl bych rád, kdyby vládní koalice vyjádřila podporu jednomu kandidátovi, ale nebude to ze své povahy stranický kandidát,“ sdělil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Mezi muži se o Hrad chystají bojovat miliardář a matematik Karel Janeček, podnikatel Karel Diviš, komik Miloš Knor nebo senátoři Pavel Fišer a Marek Hilšer. Ostrý start kampaní se očekává na podzim. Češi si pak nového prezidenta nebo prezidentku vyberou ve třetí přímé volbě na začátku příštího roku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:11

Hadí ostrov má symbolický, vojenský i ekonomický význam, říká reportér CNN

20:44

CNN: Ruští hackeři se údajně zaměřili na největší ukrajinskou soukromou energetickou firmu

20:18

Rusové bombardují Hadí ostrov fosforovými bombami, hlásí Ukrajinci

19:45

Problémy Ruska se budou zhoršovat. Některé dopady sankcí jsou kuriózní, poukazují experti

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Živě
ON-LINE: Rusové bombardovali Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci. Zveřejnili video útoku

Při raketovém útoku na Oděskou oblast přišlo o život 18 lidí. Ukrajinci zničili při útoku na jihu země ruskou vojenskou techniku a zabili 35 vojáků okupačních sil. Rusko se snaží zablokovat Lysyčansk, hlásí ukrajinský generální štáb. Šéf Kremlu Vladimir Putin popírá, že by za raketovým útokem na obchodní centrum v Kremenčuku stáli Rusové. Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“. Ukrajina hlásí, že Rusové začali bombardovat Hadí ostrov.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.

Pohled na nahého Johnsona by byl nechutný. Putin vrací úder lídrům Západu za jejich vtipy

Ruský prezident Vladimir Putin reagoval na vtipy, které na jeho adresu pronesli britský ministerský předseda Boris Johnson a kanadský premiér Justin Trudeau. „Kdyby se svlékli, byl by to nechutný pohled,“ řekl šéf Kremlu pro ruská média. Johnson a Trudeau si na summitu G7 v Madridu utahovali z toho, že se Putin v minulosti často nechával fotit svlečený do půl těla.

Ukrajinci předvedli drtivou sílu houfnic z USA. Ruská děla neměla šanci, ukazuje video

Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo, není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.

Domácí zpravodajství

Další jihoamerický kokain v Česku. Drogy za čtvrt miliardy našli na Ústecku

Policie v Ústeckém kraji zajistila ve čtvrtek balík s větším obsahem kokainu. Podle informací denik.cz šlo až o 250 kilogramů. Balíčky s drogou se našly v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny, uvedl web. Národní protidrogová centrála bez dalších podrobností uvedla, že vyšetřuje nález většího množství kokainu v Ústeckém kraji. Mluvčí centrály Barbora Kudláčková jen řekla, že policisté na místě provádějí úkony trestního řízení.

Lidí s covidem v nemocnicích přibývá, JIP se ale neplní. Ministerstvo doporučuje roušky

Pozitivita testů na covid, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená významné rozšíření viru v populaci. Počty nakažených budou ještě několik týdnů dál růst. Zátěž roste ve všech regionech, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče (JIP). Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Zatím podle něj nejsou nutná povinná opatření, doporučil roušky ve zdravotnictví.