Babiš připustil kandidaturu na prezidenta. Naznačil, za jakých podmínek by do boje šel

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) poprvé připustil kandidaturu na Hrad. Ve videu na Facebooku odpovídal fanynce, která se ho na prezidentské volby zeptala. Naznačil, že pokud se najde dostatek lidí, kteří by ho podpořili, kandidovat by mohl.

„Všichni se na to ptají. Tak mě snad napadlo, že kdyby lidi začali sbírat ty petiční archy a posbírali by dost podpisů... Ale nechci předjímat, uvidíme, teďka to fakt není téma,“ prohlásil Babiš na otázku fanynky. Dosud přitom na novinářské dotazy na toto téma odpovídal spíše zdrženlivě.

Naposledy v rozhovoru pro web Blesk.cz uvedl, že prezident Miloš Zeman by si jeho kandidaturu přál. Rozhodnout ale podle něj musí hnutí ANO. Téma už pak dále nerozebíral s tím, že se chce soustředit na opoziční roli v Poslanecké sněmovně.

Právě druhé místo ANO ve volbách podle mnohých komentátorů povede k Babišově kandidatuře na prezidenta. Na otázku CNN Prima NEWS z počátku roku 2021, jestli může vyloučit svou kandidaturu na Hrad, Babiš odpověděl: „Co můžeme vyloučit? Nevyloučit můžeme jenom smrt.“

Ještě před několika lety přitom dosluhující premiér funkci prezidenta razantně odmítal. „Nikdy nebudu kandidovat na prezidenta. Náplň jeho práce by mě nikdy nebavila a ani na ni nemám předpoklady,“ psal v listopadu 2014 Babiš na Twitter.

Pro kandidaturu na prezidenta jsou potřeba podpisy nejméně dvaceti poslanců nebo deseti senátorů. Alternativou je nasbírat alespoň 50 000 podpisů k petici. Hnutí ANO patří v současné Sněmovně 72 křesel, Babiš by tak mohl kandidovat díky jejich hlasům. Ve videu ale naznačil, že by si chtěl zajistit podporu veřejnosti.

Tagy: