reklama

VIDEO: Děčín připravuje areál pro bezdomovce

Pro lidi bez domova, kteří se nakazí koronavirem, vyčlenili v severočeském Děčíně speciální karanténní areál za městem. Magistrát se tak chce vyhnout situaci, kdy by člověk bez přístřeší zavlekl onemocnění například do azylového domova.

reklama

V budově v Krokově ulici se nyní připravují lůžka, město zajistí přívod vody do koupelen a na toalety, v případě nutnosti také topení. S provozem zařízení musí souhlasit hygienici.

„Naší prioritou je postarat se nejen o lidi bez domova, ale také chránit zdraví obyvatel našeho města, uvedl primátor Jaroslav Hrouda (ANO). Do zařízení bude umístěn člověk bez přístřeší v případě, že bude vykazovat známky nákazy onemocněním COVID-19 a bude chtít strávit noc třeba v azylovém zařízení. „My nemůžeme podstoupit to obrovské riziko, že by takový člověk nakazil desítky lidí včetně našeho personálu, to bychom ochromili celou část této služby, a to si nemůžeme dovolit,“ uvedl Hrouda. „Toto opatření vnímáme jako ochranné pro ostatní,“ zdůraznil primátor.

K tématu

Na přípravě střediska město spolupracuje s krajským úřadem, který zajišťuje základní vybavení, personál, a vypracuje režim, v němž bude zařízení fungovat. Do zařízení podle krajského úřadu patří lidé bez domova, jimž hygienici nařídí karanténu, a to kvůli podezření na onemocnění nebo pro pozitivní test na COVID-19. V objektu se ještě pracuje. „Ale jakmile se objeví první takový člověk, můžeme budovu začít využívat,“ uvedl primátor.

Na přesun těchto lidí dohlédne městská policie. Děčínští strážníci rozdali bezdomovcům ochranné roušky, které ušila jedna z obyvatelek města.

Obdobná střediska jako v Děčíně vzniknou také v Ústí nad Labem a Mostě. Krizový štáb Ústeckého kraje v pátek projednal stav přípravy všech tří objektů. „Zařízení budou využita rovněž pro osoby vykázané policií z místa bydliště kvůli páchání přestupku,“ uvedl kraj v tiskové zprávě.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama