reklama

VIDEO: Jabloneckem obchází neznámá šelma. Magistrát chce odstřel, lidé nesouhlasí

Neznámá kočkovitá šelma, která se podle svědků už skoro měsíc pohybuje na Jablonecku, budí velké emoce. Jablonecký magistrát se teď snaží o získání povolení k jejímu odstřelu, podle primátora města jsou prý šance na chycení do pasti nebo odchyt s pomocí narkotizační pušky velmi nízké.

reklama

Neznámá kočkovitá šelma, která se podle svědků už skoro měsíc pohybuje na Jablonecku, budí velké emoce. Jablonecký magistrát se teď snaží o získání povolení k jejímu odstřelu, podle primátora města jsou prý šance na chycení do pasti nebo odchyt s pomocí narkotizační pušky velmi nízké.

Podle veterinářů by se mohlo jednat o mladého levharta, napovídá tomu zbarvení srsti i tvar těla. S jistotou to ale nikdo nedokáže říct, dvě zatím dostupné fotografie nejsou příliš kvalitní. Šelma zřejmě utekla z nějakého soukromého chovu, veterinární správa přitom prověřila všechny registrované chovy a nikde podobné zvíře nechybí. Je tedy pravděpodobné, že šelmu někdo choval načerno. Další variantou je, že přišla ze zahraničí. Do Polska je to z Jablonce nad Nisou jen pár desítek kilometrů a tato zvířata mají velký akční rádius.

Kvůli šelmě se dokonce pravidelně schází krizový štáb, ve kterém mají své zastoupení kromě úředníků z radnice také veterináři, policisté a myslivci. Právě na základě usnesení krizového štábu jablonecká radnice stále varuje obyvatele před návštěvou okolních lesů, měli by si prý dávat pozor na své děti i psy.

Povolení k odstřelu musí vydat Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, protože šelma se pohybuje na území chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Podle Tomáše Korytáře, odborného pracovníka AOPK ČR, je pravděpodobné, že povolení bude vydáno. S největší pravděpodobností se podle něj jedná o zvíře, které do zdejší přírody nepatří, a vedle toho, že může být rizikem pod obyvatele, může napáchat škody i v ekosystému, který na ni není připravený.

Mnoha obyvatelům Jablonce se ale možnost odstřelu nelíbí, zdůrazňují, že není možné trestat zvíře za nezodpovědnost člověka, kterému uteklo.         

Libor Tampier

Tagy:

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Sledujte slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala hvězdný program. Nové pořady i podzimní programové schéma představí na speciální tiskové konferenci generální ředitel skupiny Prima Marek Singer a programový ředitel skupiny Prima Roman Mrázek, chybět nebudou ani hvězdné tváře z našich pořadů. Sledujte velkolepé zahájení v úterý od 16:15 přímo v tomto článku nebo na facebookových stránkách Primy.

Dostálova maminka: Z lodi ho tahalo deset Japonců. Kajak vyhrál i díky chlebu se sádlem

Hosty úterního pořadu Co Čech, to trenér! byli bývalá alpská lyžařka Šárka Strachová, vodní slalomář Vít Přindiš a maminka kajakáře Josefa Dostála Eva Emingerová. Ta o svém synovi, který jel v úterý ráno finále kajakářů na 1 000 m řekla, že ačkoliv skončil pátý a nenaplnil medailové ambice, do závodu dal úplně všechno. Po jeho skončení byl skutečně na dně svých sil a z kajaku musela českého obra vytáhnout skupina organizátorů.

reklama

Domácí zpravodajství

Epidemie v Česku slábne. Pacientů ve vážném stavu je ale v nemocnicích dvojnásobek

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 152 nových případů nemoci COVID-19, o 47 méně než před týdnem. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 11 nakažených, což je stejně jako v uplynulých třech dnech. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, pak zůstává 16. den pod hodnotou jedna, která značí zpomalování šíření nemoci. K úterý mírně kleslo na 0,92. Plyne to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama