Při povodních v Olomouckém kraji zemřela žena, desítky lidí musely opustit domovy

Žena ve věku 48 let z obce Břevenec zemřela při lokálních záplavách na Uničovsku a Šumpersku v Olomouckém kraji. Policie potvrdila její úmrtí a oznámila, že stále hledá 74letou seniorku z Oskavy, pod kterou se utrhl břeh potoka. Řeka Oskava v Uničově vystoupala nad ránem na třetí povodňový stupeň, Oslava v Dlouhé Loučce klesla na druhý. Na Desné v Koutech platí první stupeň. Obyvatele obce Šumvald ohrožovaly proudy vody, 20 lidí hasiči zachránili a evakuovali do bezpečí.

Mezi nejvíce postižené obce patří Šumvald a jeho místní část Břevenec, Uničov a jeho místní část Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka, kde voda na mnohých místech dosahovala přes metr vysoko mimo koryta řek. V těchto obcích hasiči evakuovali a zachránili desítky obyvatel. Vyprostili asi 60 osob ze zatopených automobilů a domů.

Následky bleskových záplav v Břevenci. Vše pro vás sledujeme zde: https://bit.ly/2XJ36O1

Posted by Zpravodajství FTV Prima on Sunday, June 7, 2020

Nejvážnější situace byla v noci v obcích Šumvald, Oskava, Břevenec či Dolní Sukolom, kde voda zaplavila domy, poškodila vozidla i infrastrukturu. Meteorologové v neděli večer vydali pro tento region výstrahu před povodněmi s extrémním stupněm nebezpečí. Za tři hodiny tam napršelo i 70 milimetrů srážek.

Podle mluvčího Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeňka Hošáka v Šumvaldu proběhla na místě resuscitace jedné osoby, která omdlela během odklízení škod po povodních. „Byli jsme až na hraně lidského života, osobu jsme úspěšně předali zdravotníkům,“ uvedl Hošák. Lidé na místě stále odklízí nánosy bahna.

Řeka Oskava v Uničově na Olomoucku nad ránem vystoupala na třetí povodňový stupeň, Oslava v Dlouhé Loučce klesla na druhý. První stupeň povodňové aktivity platil kolem páté hodiny ranní na Desné v Koutech nad Desnou i na několika dalších místech Olomouckého a Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Po silných bouřkách a vydatných deštích museli hasiči v noci evakuovat desítky lidí ze zaplavených domů, hlavně na Uničovsku a Šumpersku. Záchranné, evakuační a likvidační práce pokračují i dnes. Mají za sebou už téměř dvě stě výjezdů. „Stále máme jednotky v postižených místech a počítáme s tím, že tam budou až do večera i během zítřejšího dne,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí hasičů Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Podle Balážové na postižených místech zasahovali také hasičtí psychologové. „Byli na místě už v noci a během celého dne. Poskytovali psychologickou intervenci například v rodině, kde byla pohřešovaná osoba,“ sdělila Balážová a dodala, že v terénu jsou stále jednotky posttraumatické péče. Hasiči budou i v následujících dnech nadále pokračovat v odklízení škod, čerpání vody ze zaplavených objektů a čištění koryt řek. V současných chvílích podle mluvčí nabízejí obyvatelům poškozených domů pitnou vodu a vysoušeče.

Z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že časně ráno platil třetí povodňový stupeň jen na Oskavě v Uničově. Hladina tam dosáhla na 313 centimetrů a dál stoupá. Třímetrovou hranici pro nejvyšší povodňový stupeň řeka překročila ve 03:20 hodin. Ještě v neděli odpoledne měla Oskava v Uničově kolem 125 centimetrů. Na druhém povodňovém stupni je nyní jen Oslava v Dlouhé Loučce a hladina tam klesá.

Jaká je aktuální situace, jaké jsou škody a jak se místní obyvatelé vyrovnávají s pohromou? Podívejte se na reportáž.

Starosta Šumvaldu Josef Šenk děkuje všem lidem, kteří pomáhají těm, kteří teď pomoc skutečně potřebují. Odhaduje, že poškozeno bylo 150 až 200 nemovitostí. Jejich oprava bude podle něj trvat několik let.

Kolem deváté hodiny večerní skončily práce hasičů. Pokračovat se bude v úterý od cca 7 hodin ráno.

Podle starosty Uničova se situace dostává pod kontrolu

Stav na Uničovsku se pomalu dostává pod kontrolu. „V současné době můžeme říct, že se tok řeky Oslavy vlévá do Oskavy a stav je setrvalý. V následujících chvílích očekáváme pokles hladiny,“ řekl pro CNN Prima NEWS starosta Uničova Radek Vincour.

Na místo nastoupili hasiči, aby odčerpali vodu z domů, garáží a sklepů. Podle starosty Vincoura ale není Uničov místem, které potřebuje nejvíce pomoci. „Například lidé z Šumvaldu jsou na tom ještě hůř. Založili jsme pro ně sbírku, abychom jim dodali balené vody a ošacení. Zároveň jsme čtyřem osobám z Šumvaldu, které přišly o střechu nad hlavou, zajistili ubytování,“ upřesnil.

Podle hydrometeorologů v Uničově nadále zůstává 3. stupeň povodňové aktivity. „Hladina řeky vystoupila oproti normálu o 2 metry, průtoky jsou nyní asi tři metry vysoké,“ doplnil Vincour. Apeluje také na obyvatele Uničova a okolí, aby dbali zvýšené opatrnosti.

Olomoucký kraj chystá sbírku

Škody, které bleskové povodně způsobily, budou podle hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka obrovské. Požádal proto i firmy, které mohou poskytnout techniku, aby s odklízením a likvidací škod pomohly. „Chtěl bych vyzvat firmy, které mají kontejnery, aby byly ochotné a poskytly je sem do Šumvaldu na odklízení. Dále i firmy s drobnou technikou, které by pomohly odhrnovat bláto z jednotlivých rodinných domů,“ uvedl Okleštěk.

Silné bouřky zasáhly celý východ republiky

Silné bouřky zasáhly od nedělního odpoledne prakticky celý východ země. Po bouřkách stouply na některých stanicích také hladiny Svratky, Jihlavy, Želetavky či Třebůvky. Povodňovou pohotovost s vysokým stupněm nebezpečí vyhlásili meteorologové do pondělních 11 hodin pro regiony Jeseník, Litovel, Mohelnice, Šternberk, Šumperk, Uničov a Zábřeh v Olomouckém kraji, pro řeky v okolí měst Králíky, Lanškroun a Moravská Třebová v Pardubickém kraji a pro Rýmařovsko v Moravskoslezském kraji. Méně závažná povodňová bdělost platí pro Olomoucko a oblasti Havlíčkův Brod, Světlá nad Sázavou a Žďár nad Sázavou na Vysočině.

Tagy: