Silný vichr zasáhne Česko. Může vyvracet stromy a poškodit budovy, varují meteorologové

Od sobotního večera do nedělního odpoledne hrozí na severu Moravy a ve Slezsku silný vítr. V nárazech může jeho rychlost přesahovat 65 kilometrů v hodině. V Čechách platí stejné varování pro Frýdlantsko. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Lidé by podle něj měli dbát zvýšené opatrnosti a neměli by se vydávat na horské túry.

Varování před silným jižním až jihozápadním větrem platí pro Frýdlantsko od sobotních 18:00 do nedělních 9:00. Na sever Moravy vítr dorazí později, výstraha pro tuto oblast má platnost od sobotních 21:00 do nedělních 15:00 a týká se většiny Moravskoslezského kraje a Jesenicka.

V nárazech může foukat rychlostí přes 65 kilometrů v hodině. Vítr může lámat větve či vyvracet stromy, případně způsobit drobné škody na budovách. Meteorologové proto radí zajistit okna i dveře a upevnit volně uložené předměty. Lidem také doporučují dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení aut. Na horách by turisté a lyžaři měli omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

V sobotu bude polojasno až oblačno, místy bude i zataženo. Ojediněle se také v Česku očekávají přeháňky, odpoledne bude oblačnosti i srážek místy přibývat. Na horách, zprvu ve výšce nad 700 metrů, později nad 1 000 metrů se očekává i sníh.

Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 4 až 8 °C, na horách kolem 0 °C. Vát bude jihozápadní vítr o síle od 2 do 6 m/s. Později se bude měnit na jižní a zesílí. Místy může v nárazech dosahovat rychlosti kolem 15 m/s, na horách na severu a severovýchodě kolem 25 m/s (90 km/h).

V noci na neděli bude převážně zataženo, na většině území se očekává občasný déšť, na horách trvalejší i vydatnější. V polohách nad 1 100 metrů mohou spadnout i srážky sněhové. K ránu by však srážky měly ubývat. Nejnižší teploty se budou pohybovat mezi 7 až 3 °C, na Moravě a ve Slezsku klesnou až k 1 °C.

I v neděli by si Češi měli připravit deštníky. Bude převážně zataženo, na většině území se očekává déšť nebo přeháňky, na horách, postupně i v polohách nad 600 metrů, se objeví srážky sněhové. K večeru by ale srážek mělo od severozápadu ubývat.

Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 3 až 8 °C, v Čechách vystoupají až k 11 °C, během dne však od západu přijde ochlazení. Vát bude čerstvý jižní až jihozápadní vítr o síle 4 až 9 °C, místy může v nárazech dosahovat rychlosti kolem 15 m/s.

Tagy: