reklama

Vakcína Novavax by mohla oslovit neočkované. Je jiná než Pfizer a Moderna, říká virolog

Vakcína od firmy Novavax by mohla neočkované přesvědčit k očkování. Moc bych si to přál, řekl virolog Libor Grubhoffer v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Prozradil také, čím se liší oproti dosud nasazovaným vakcínám.

reklama

Do Česka míří nová vakcína od společnosti Novavax. „Jde o vakcínu jiného typu než jsou ty, které dosud máme k dispozici pro plošné očkování. Označujeme ji jako podjednotkovou vakcínu. Její účinnou složkou je spikový protein vyrobený speciální technologií. Dosavadní vakcíny jsou genového nebo vektorového typu. To znamená, že účinnou složkou je genetická informace,“ vysvětlil Grubhoffer.

„Je to svým způsobem klasická vakcína vyrobená moderními technologiemi. Myslím, že je to velmi významné obohacení nabídky na trhu s vakcínami proti COVID-19,“ míní virolog.

Novavax vytváří protilátky rychleji

Podle údajů, které Novavax zatím zveřejnil, se lze podle Grubhoffera domnívat, že vakcína bude minimálně stejně účinná jako ty od společností Pfizer a Moderna. „(Novavax) dokonce deklaruje, že náběh tvorby specifických protilátek je o něco kratší, přichází po sedmi dnech,“ řekl.

Během rozhovoru také padla otázka, zda by tato vakcína mohla přilákat lidi, kteří očkování odmítají. „Pevně doufám, že ano – alespoň tu část, která nedůvěřuje principu předešlých vakcín – a tuto klasickým způsobem fungující vakcínu přijme. Moc bych si to přál,“ uvedl virolog.

Na trhu už je také vakcína Valneva, kterou ale Česko nenakoupilo. „Řekl bych, že jde o úplně nejklasičtější vakcínu. Obsahuje částice viru, který byl bezpečně usmrcen. Myslím, že obohatí nabídku pro plošné očkování a určitá část občanů, kteří mají problém s geneticky založenými vakcínami, ji přivítá. Otázka je, zda se k nám dostane,“ dodal Grubhoffer.

Tagy:
očkování vakcína Novavax Moderna koronavirus COVID-19 virolog Pfizer Libor Grubhoffer vakcinace 360° neočkovaní Valneva

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta
Koronavirus

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama