Vakcína Novavax by mohla oslovit neočkované. Je jiná než Pfizer a Moderna, říká virolog

Očkování seniorů

Virolog Grubhoffer o vakcíně Novavax

Vakcína od firmy Novavax by mohla neočkované přesvědčit k očkování. Moc bych si to přál, řekl virolog Libor Grubhoffer v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Prozradil také, čím se liší oproti dosud nasazovaným vakcínám.

Do Česka míří nová vakcína od společnosti Novavax. „Jde o vakcínu jiného typu než jsou ty, které dosud máme k dispozici pro plošné očkování. Označujeme ji jako podjednotkovou vakcínu. Její účinnou složkou je spikový protein vyrobený speciální technologií. Dosavadní vakcíny jsou genového nebo vektorového typu. To znamená, že účinnou složkou je genetická informace,“ vysvětlil Grubhoffer.

„Je to svým způsobem klasická vakcína vyrobená moderními technologiemi. Myslím, že je to velmi významné obohacení nabídky na trhu s vakcínami proti COVID-19,“ míní virolog.

Novavax vytváří protilátky rychleji

Podle údajů, které Novavax zatím zveřejnil, se lze podle Grubhoffera domnívat, že vakcína bude minimálně stejně účinná jako ty od společností Pfizer a Moderna. „(Novavax) dokonce deklaruje, že náběh tvorby specifických protilátek je o něco kratší, přichází po sedmi dnech,“ řekl.

Během rozhovoru také padla otázka, zda by tato vakcína mohla přilákat lidi, kteří očkování odmítají. „Pevně doufám, že ano – alespoň tu část, která nedůvěřuje principu předešlých vakcín – a tuto klasickým způsobem fungující vakcínu přijme. Moc bych si to přál,“ uvedl virolog.

Na trhu už je také vakcína Valneva, kterou ale Česko nenakoupilo. „Řekl bych, že jde o úplně nejklasičtější vakcínu. Obsahuje částice viru, který byl bezpečně usmrcen. Myslím, že obohatí nabídku pro plošné očkování a určitá část občanů, kteří mají problém s geneticky založenými vakcínami, ji přivítá. Otázka je, zda se k nám dostane,“ dodal Grubhoffer.

Tagy: