CNN Prima News Novavax

Novavax

Výpis příspěvků ke štítku „Novavax“

Nad covidem není vyhráno, varuje Válek. Vláda se obává podzimní vlny a chystá kampaň

Přestože se epidemická situace v České republice rapidně lepší, vláda se obává příchodu další covidové vlny na podzim. Ministerstvo zdravotnictví by tak znovu chtělo nastartovat stagnující očkování české populace. Velká očkovací centra po celé zemi totiž již zavřela a denně se podá pouze několik tisíc dávek vakcíny. Mluvčí rezortu Ondřej Jakob pro CNN Prima NEWS nastínil, jakým směrem by se plánovaná kampaň na podporu skomírajícího očkování měla ubírat.

O očkování je malý zájem, stát má ale vakcíny za šest miliard. Nabídne je i Ukrajincům

O očkování proti covidu není aktuálně v Česku zájem. Denně se nechá očkovat jen kolem pěti tisíc lidí, loni v červnu to bylo i přes sto tisíc. Na celý letošní rok má přitom ministerstvo zdravotnictví objednanou vakcínu za téměř šest a půl miliardy korun. Část dávek chce proto vláda darovat rozvojovým zemím, 200 tisíc prošlých vakcín už se ale muselo zlikvidovat. Nově stát vakcínu nabídne zdarma také uprchlíkům z Ukrajiny.

Ve spalovnách skončilo půl milionu covidových vakcín. Čeká se na Novavax pro „odmítače“

Ještě před dvěma lety se na vakcíny proti koronaviru čekalo jako na smilování. Nyní zůstávají nevyužity a musí se postupně likvidovat. Viníkem je strmě klesající zájem Čechů o očkování – mnozí už mají dávno třetí dávku v rameni a zbytek se vakcinaci brání. Ministerstvo zdravotnictví ale věří, že se trend zase otočí – už příští týden má dorazit nová proteinová vakcína Novavax.

Rozvolňujete, protože nevíte co dělat, viní Schillerová vládu. Máme plán, tvrdí Bartoš

Aktuální rozvolňování opatření je pouze důsledkem toho, že vláda netuší, jak pandemii dále řešit. V Partii Terezie Tománkové to řekla exministryně financí Alena Schillerová (ANO). Kritizovala zároveň, že kvůli zrušení povinnosti prokazovat se covid pasem v restauracích a na akcích klesá zájem o očkování. Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vláda nastavuje rozumný a zvládnutelný režim.

V pátek přibylo více než 28 tisíc nově nakažených. Je to výrazně méně než před týdnem

V Česku v pátek přibylo 28 658 potvrzených případů covidu. Je to nejméně za týden a o 18 600 méně než minulý pátek. Počet hospitalizovaných se v posledních čtyřech dnech příliš nemění. V nemocnicích je s nákazou 3 120 lidí, v těžkém stavu je 202 z nich. Před týdnem bylo pacientů s covidem asi o 800 méně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Lidé se už mohou registrovat na „vakcínu pro odmítače“. Novavax dorazí koncem měsíce

Lidé, kteří mají zájem se očkovat proti nemoci COVID-19 vakcínou od společnosti Novavax, se mohou od úterý předběžně registrovat na očkovacím portále. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v úterý na Twitteru napsal, že očkování začne koncem února. Vakcína je určená pro dosud neočkované starší 18 let. Česká televize uvedla, že za prvních 12 hodin registrace tuto možnost využilo asi 3 300 osob.

Válek: K vakcíně „pro odmítače“ se lidé mohou hlásit od února. Omikron vyvrcholí příští týden

K vakcíně „pro odmítače“ od firmy Novavax se lidé mohou hlásit od 1. února, oznámil ve čtvrtek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Novavax vznikl starší metodou a mohl by tak přesvědčit i ty, kteří se obávají novějších mRNA vakcín. Vrchol omikronové vlny by pak měl podle Válka přijít příští týden, kdy bude přibývat až 80 tisíc nakažených denně.