CNN Prima News Moderna

Moderna

Výpis příspěvků ke štítku „Moderna“

Přispívají vakcíny proti covidu k problémům se srdcem? Vědci zmínili i konkrétní druhy

Podle analýzy společnosti Global Vaccine Data Network vedou všechny varianty vakcín proti onemocnění covid ke zvýšenému výskytu srdečních problémů. Vědci využili ke srovnání údaje více než 99 milionů lidí a upozornili na výstražné signály ohledně zdravotního stavu. O výsledcích studie mimo jiné hovořil ve vysílání CNN Prima NEWS i biochemik Zdeněk Hostomský.

Česko zlikvidovalo vakcíny proti covidu za 190 milionů. Ministerstvo chystá nové dodávky

Vakcíny proti COVID-19 stály Česko dosud 19 miliard korun. Darované dalším zemím z nich byly za 270 milionů, zlikvidované kvůli expiraci vyšly na 190 milionů korun. Dodávky plánované na léto byly odloženy na podzim, kdy se očekává větší zájem o vakcinaci. Novinářům to v pátek řekla Kateřina Baťhová, ředitelka mezinárodního odboru ministerstva zdravotnictví, jež měla nákupy vakcín na starosti.

Prymula: S příchodem uprchlíků z Ukrajiny evidujeme případy HIV. Hrozí vzestup covidu?

V České republice dochází k většímu záchytu případů HIV i tuberkulózy, řekl v Novém dni epidemiolog Roman Prymula. Ve vysílání CNN Prima NEWS potvrdil, že k nárůstu z části přispěli uprchlíci z Ukrajiny, kde se nemoci evidují ve větším měřítku. Přesto podle něj není důvod k obavám, stejně tak se podle epidemiologa nemusíme obávat vzestupu covidu.

Ve spalovnách skončilo půl milionu covidových vakcín. Čeká se na Novavax pro „odmítače“

Ještě před dvěma lety se na vakcíny proti koronaviru čekalo jako na smilování. Nyní zůstávají nevyužity a musí se postupně likvidovat. Viníkem je strmě klesající zájem Čechů o očkování – mnozí už mají dávno třetí dávku v rameni a zbytek se vakcinaci brání. Ministerstvo zdravotnictví ale věří, že se trend zase otočí – už příští týden má dorazit nová proteinová vakcína Novavax.

Sledujte ZÁZNAM tiskové konference s Válkem: Kdy se začne očkovat vakcínou Novavax?

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve čtvrtek promluví na tiskové konferenci k očkování proti koronaviru. Očekává se totiž, že od února začne vakcinace novou látkou od společnosti Novavax. Ta je tvořená jinak, než vakcíny, kterými se v Česku doposud očkovalo. Od nového hráče na poli s očkováním se tak očekává, že by si ho mohli nechat aplikovat lidé, kteří vakcinaci doposud odmítali.

Očkování proti covidu ovlivňuje menstruaci, potvrdila studie. Jaké jsou časté projevy?

Tisíce žen ve světě si stěžovaly, že očkování proti covidu ovlivnilo jejich menstruaci. Mnohé z nich, včetně několika stovek Češek, hlásí delší nebo kratší cyklus či silnější bolesti. Američtí vědci nyní dali ženám za pravdu. Podle dosud zveřejněných výsledků studie, která bude trvat celý rok, se po druhé dávce vakcíny může menstruační cyklus prodloužit až o 19 hodin. U některých žen to může trvat i déle.

Vakcína od Novavaxu je zastaralá. Nechápu, proč na ni „odmítači“ čekají, říká imunoložka

Nová vakcína proti koronaviru Nuvaxovid od společnosti Novavax, na které se podílejí i Češi, má přijít na trh na přelomu ledna a února. Objevují se zprávy, že někteří „odmítači“, již nevěří látkám od firem Pfizer a Moderna, na ni čekají. Podle imunoložky Blanky Říhové z Mikrobiologického ústavu Akademie věd je ale Novavax starý typ vakcíny. Nechápe, proč na ni lidé čekají.