reklama
CNN Prima News Moderna

Moderna

Výpis příspěvků ke štítku „Moderna“

S kolikátou dávkou vakcíny přijde konec? Šéf společnosti Pfizer tvrdí, že zná odpověď

8. prosince 2021 06:33

Povinné očkování si razí cestu Evropou. Od lékařů a učitelů ho budou nově požadovat v Polsku, a to od 1. března. Ovšem nejdál šlo zatím Rakousko. Tam má být od února vakcína povinná pro všechny nad 14 let. A jak dlouho se budou všichni opakovaně očkovat? Šéf farmaceutické společnosti Pfizer tvrdí, že zná odpověď. Bude to zřejmě každý rok.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

1. prosince 2021 21:38

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

Pokuta pro neočkované i přes 180 tisíc. Uniklé dokumenty odhalují návrhy trestů v Rakousku

30. listopadu 2021 12:30

Až na 7 200 eur, tedy v přepočtu 185 tisíc korun, může rakouské občany vyjít pokuta, pokud se nenechají naočkovat proti nemoci COVID-19. Vyplývá to z uniklých materiálů, které přinesl tamní deník Der Standard. Vláda sousední země rozhodla o povinném očkování od prvního února 2022. Nyní zkoumá, jak celou situaci vyřešit po právní stránce.

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

28. listopadu 2021 23:09

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

Vakcína Janssen účinkuje sotva pár měsíců, tvrdí expert. Zkrátí se její platnost?

16. listopadu 2021 11:29

Vakcína Janssen od firmy Johnson & Johnson je spolehlivá pouze dva měsíce, upozornil na Twitteru imunolog a člen skupiny MeSES Zdeněk Hel. Odkazuje na článek v časopise Science, který tvrdí, že po půl roce má vakcína účinnost pouze 13 procent. Lidé očkovaní touto látkou by se podle něj měli nechat přeočkovat nejlépe už po dvou měsících Pfizerem nebo Modernou. Ministerstvo zdravotnictví podle svého šéfa Adama Vojtěcha (za ANO) účinnost této vakcíny prověří.

Zastaralé vakcíny? Firmy už vyvíjejí nové. Experti se děsí mutace, která obejde imunitu

12. listopadu 2021 17:58

Data jsou jednoznačná, účinnost aktuálně používaných vakcín proti koronaviru vůči novým mutacím postupně klesá. Farmaceutické společnosti už ale vyvíjí nové očkovací látky. Odborníci předpovídají, že pokud se opravdu objeví vakcína odolná například vůči zákeřnější mutaci delta, bude potřeba dát minimálně části populace čtvrtou dávku očkování. Firmy vyrábějící vakcíny se ale zároveň připravují i na zatím neexistující „únikovou variantu“, před kterou varují i experti.

Po čtyřech měsících účinnost Pfizeru prudce klesá. Moderny ale ne, tvrdí nová studie

25. září 2021 07:29

Nový americký výzkum pod záštitou CDC (Centra pro kontrolu a prevenci nemocí) se zaměřil na to, jak jednotlivé vakcíny chrání před hospitalizací kvůli covidu. Ze studie vyšlo najevo, že už po čtyřech měsících klesá účinnost Pfizeru o vyšší jednotky procent, zato efektivita Moderny je stabilní. Podle vědců mají navíc neočkovaní lidé 11x větší šanci, že na covid zemřou.

reklama