reklama
CNN Prima News Moderna

Moderna

Výpis příspěvků ke štítku „Moderna“

Očkování bez registrace ve všech krajích, plánuje Babiš. Na Smíchově fronty nebyly

Očkovací centra proti covidu, kde probíhá vakcinace bez objednání, by měla vzniknout ve všech krajských městech. Ve středu se otevřou v nákupních centrech v Ostravě a Brně, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se jedná také o Liberci a Ústí nad Labem. Zájem má i Hradec Králové, řekl při pondělním otevření očkovacího místa v obchodním centru Nový Smíchov v Praze ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

PŘEHLEDNĚ: Jednu dávku vakcíny má již 60 procent dospělých Čechů, dochází však zájemci

V České republice obdrželo již alespoň první dávku vakcíny proti koronaviru přes 60 procent dospělé populace, k dosažení kolektivní imunity je však potřeba podle odborníků alespoň 70 procent obyvatel. Problémem je, že již téměř každý, kdo má o očkování zájem, alespoň první dávku obdržel. Ve frontě na ni totiž aktuálně čeká pouze kolem 100 tisíc lidí. Ministerstvo zdravotnictví tudíž musí přesvědčit obyvatele, kteří doposud s očkováním váhají. Jak vypadají aktuální statistiky vakcinace?

Mutace epsilon děsí svět. Umí obejít očkování, přitom měla takřka vymizet

Světová populace se již dlouhé měsíce úspěšně očkuje proti zákeřné nemoci COVID-19. Přesto se ukazuje, že v boji s koronavirem stále není vyhráno, a to především kvůli šíření nevyzpytatelných mutací. Ty si stále častěji hledají cestu, jak očkování obejít. Mezi ně patří i takzvaná kalifornská varianta, která získala pojmenování epsilon, v jejímž genomu se vyskytují hned tři mutace a v některých případech dokáže překonat již vybudovanou imunitu. Obávaná varianta však již ve světě zásadně vymizela, svého vrcholu totiž dosáhla v únoru.

Až doživotní ochrana před covidem. Vakcíny mRNA účinkují řadu let, tvrdí vědci

Vakcíny využívající technologii takzvané mediátorové RNA (mRNA) poskytnou očkovaným lidem ochranu před vážnou formou onemocnění covidu řadu let. K takovému závěru dospěla nová studie amerických vědců, jež v pondělí vyšla v časopise Nature. Britští vědci pak zjistili, že další dávka vakcíny od společnosti AstraZeneca ještě posiluje odezvu imunitního systému u již plně naočkovaných osob.

reklama