Většina lidí má ve vládních opatřeních stále zmatek. Třebaže se Česká republika zmítá v pandemii už druhým rokem, ne všichni mají přehled o tom, jak se vlastně při nákaze koronavirem zachovat. Komu zavolat a jak se nahlásit? Jaká pravidla platí pro očkované, u kterých vyjde pozitivních test na covid? A jaký je rozdíl mezi karanténou a izolací? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila velký přehled současných pravidel.
Komu se ozvat, pokud máte příznaky nemoci?
Pokud se vám hůře dýchá, máte horečku vyšší než 38 stupňů a do toho vás trápí suchý kašel, volejte ihned linku 155 a postupujte podle instrukcí operátora.
Máte-li horečku déle než dva dny, popřípadě suchý kašel bez horečky, ozvěte se svému praktickému lékaři. V případě jeho nepřítomnosti zavolejte na pohotovost a připravte se na možnou izolaci (viz níže). To samé je doporučeno všem lidem nad 60 let s jakýmikoliv z výše uvedených příznaků nemoci.
Pro obecné informace o současných opatřeních i koronavirové situaci nadále slouží bezplatná poradní linka 1221. Další důležitá a užitečná čísla najdete třeba zde.
Co dělat, když jste byli v kontaktu s nakaženým?
Pokud vás pozitivně testovaný člověk uvedl ve svém seznamu kontaktů, měla by se vám ozvat hygienická stanice. V ten okamžik nastupujete do karantény (viz níže). Mezi pátým a sedmým dnem od setkání s nakaženým byste měli absolvovat bezplatný PCR test, na který vám bude hygienou vystavena eŽádanka. Pokud na test nepůjdete, skončí vám karanténa až 14. dnem.
Někdy se stane, že místo telefonátu přijde SMS zpráva s oznámením, že jste byl v kontaktu s nakaženou osobou. Společně s tím byste měli obdržet i kód na tzv. sebetrasovací formulář, skrze který si po vyplnění všech údajů sami vystavíte žádanku na PCR test.
Co když se hygiena neozve?
Pokud víte, že jste byli ve styku s pozitivně testovaným rizikovým kontaktem, a hygiena vás „nevytrasuje“ (případně vás nakažená osoba neuvede ve svém seznamu), je na místě se nechat rovněž otestovat na přítomnost koronaviru.
Plně očkovaní lidé to mají o něco jednodušší, jelikož mají nárok na dva pojišťovnou hrazené PCR testy měsíčně. Žádanku na test vám může vystavit také praktický lékař, pokud máte podezření, že jste se mohli nakazit či už nesete příznaky nemoci.
Vyjde vám pozitivní test. Co dál?
Hned, jak vám přijde pozitivní výsledek na koronavirus, přecházíte do režimu izolace. Poté by vás mělo kontaktovat trasovací centrum, byť se to mnohdy děje s určitým zpožděním. Tak či onak vás opět čeká sebetrasovací formulář. Vyplňte proto seznam osob, s nimiž jste byli v posledních dvou dnech ve styku – tedy ve vzdálenosti kratší než 1,5 metru a minimálně pět minut bez ochrany dýchacích cest.
Pokud vyplňujete sebetrasovací formulář za dítě, nezadávejte děti z kolektivů, tedy ze škol, družin či kroužků. Žádané jsou pouze kontakty, které proběhly mimo řízený kolektiv. Školu a kroužky nicméně kontaktujte telefonicky.
O pozitivním PCR testu byste rovněž měli informovat svého praktického lékaře, který vám sdělí další postup, případně doporučí režim léčby. Rovněž vám vystaví eNeschopenku pro vašeho zaměstnavatele. I toho byste měli informovat o svém stavu, stejně jako své blízké.
Co je to karanténa a jak dlouho trvá?
Nejasnosti panují také okolo termínů „karanténa“ a „izolace“. V obou případech jde o nástroje, které omezují pohyb za účelem zamezit šíření nakažlivé nemoci. Jejich rozdílnost ale spočívá především v tom, kdo je cílem těchto opatření.
Karanténa platí pro zdravé (potenciálně bezpříznakové) fyzické osoby, které pobývaly v ohnisku nákazy či byly ve styku s nakaženým (pozitivně testovaným) kontaktem. Nejčastěji probíhá doma, přičemž doba jejího trvání závisí na několika faktorech. Pokud nemáte žádné příznaky a pátý až sedmý den od rizikového kontaktu absolvujete PCR test s negativním výsledkem, bude vaše karanténa ukončena. Bez testu skončí až 14. dnem za předpokladu, že nadále nemáte žádné příznaky nemoci COVID-19. Za porušení karantény hrozí pokuta až tři miliony korun.
Pokud sdílíte s nakaženou osobou domácnost, bude vám nařízen „lékařský dohled“. V praxi to znamená okamžitě absolvovat PCR test, sledovat svůj zdravotní stav a nosit respirátor do doby, než přijdou výsledky.
Výjimky z karantény mají lidé s dokončeným očkováním (to znamená, že mají 14 dní po druhé dávce vakcíny, případně 14 dní po první dávce u jednodávkového Janssenu) či s potvrzením o prodělané nemoci, od níž neuplynulo více než 180 dní. Pokud se u nich ale do 14 dnů od rizikového kontaktu projeví příznaky nemoci a PCR test potvrdí pozitivitu, bude i těmto osobám nařízena izolace.
Co je to izolace a jak dlouho trvá?
Izolací se tedy rozumí omezení pohybu již nakaženého člověka (ať už s příznaky, nebo bez) a jeho oddělení od ostatních bez ohledu na dokončenou vakcinaci. Praktický lékař nebo krajská hygienická stanice vystaví eNeschopenku s platností ode dne odběru vzorku. Nejčastěji probíhá izolace či samoizolace v domácím prostředí, kde byste měli mít vymezenou samostatnou a dostatečně větranou místnost.
Doma mohou zůstat také další členové domácnosti, pokud váš stav vyžaduje doprovodnou péči či pomoc s nákupy. Je nicméně potřeba dodržovat odstup a bezpečnostní opatření. Doporučuje se vyvarovat se veškerého přímého kontaktu. Coby nakažený byste měli mít k dispozici vlastní ručník, nádobí a další domácí potřeby. Pokud nemáte ve svém pokoji samostatnou toaletu (což je případ většiny českých domácností), je na místě ji po každém použití důkladně vydezinfikovat.
Samozřejmostí je pak nošení roušek při komunikaci či procházením sdílenými prostory. V případě bezpříznakového nebo mírného průběhu onemocnění je obecně doporučeno, aby se zbytek domácnosti pokud možno zdržoval ve stejné budově co nejméně a monitoroval stav izolované osoby třeba přes chatovací aplikace.
Délka izolace závisí na průběhu nemoci, trvá ovšem minimálně 14 dní od prvotního pozitivního testu. Po konzultaci může izolaci ukončit praktický lékař, pokud se u vás za poslední tři dny ve zmíněném 14denním rámci neprojevily žádné příznaky nemoci COVID-19 – pak není třeba absolvovat test, ačkoliv se to doporučuje. V případě, že se průběh onemocnění naopak zhorší, může do hry vstoupit hospitalizace.