Virtuální sjezd: Joe Biden byl nominován demokratickým kandidátem na prezidenta

Sjezd Demokratické strany v úterý večer místního času oficiálně jmenoval bývalého viceprezidenta Joea Bidena demokratickým kandidátem do listopadových prezidentských voleb. V těch se utká s nynějším prezidentem Donaldem Trumpem, kterého čeká oficiální nominace příští týden. Biden pronese svůj nominační projev ve čtvrtek. I druhý den nominačního sjezdu Demokratické strany se ale nesl v duchu Trumpovy kritiky. Podle bývalého prezidenta Billa Clintona Trump situaci nezvládá a čas tráví pouze „sledováním televize a sejmutím lidí na sociálních médií“.

Sjezd se vzhledem k pandemii COVID-19 překlopil do čistě virtuální podoby. Namísto vystoupení před desetitisícovým davem na sportovním stadionu má v televizi a na internetu každý ze čtyř dnů sjezdu vlastní dvouhodinový sestřih projevů politiků i vyjádření podporovatelů demokratů.

Někdo, prosím, vysvětlete Michelle Obamové, že Donald J. Trump by nebyl, kde je, kdyby nebylo práce jejího manžela

Donald Trump se sjezdu Demokratické strany na mítinku v Arizoně vysmál. Podle něj měli demokraté vystupovat v živých vstupech, nikoliv v předem nahraných videích. Reagoval i na kritiku Michelle Obamové. „No, je to nad rámec jejího chápání a upřímně měla vystoupit živě, což neudělala,“ sdělil před svými podporovateli.

O několik hodin dříve na Twitteru napsal, že právě díky politice Obamy se stal prezidentem. „Někdo, prosím, vysvětlete Michelle Obamové, že Donald J. Trump by nebyl, kde je, tj. v krásném Bílém domě, kdyby nebylo práce jejího manžela Baracka Obamy,“ rýpnul si do Obamové prezident.

Ostrá kritika Trumpa zazněla z úst Clintona

V programu, jehož téma neslo název „Na schopnosti vést záleží“, vystoupila řada vysloužilých hvězd Demokratické strany jako například bývalí prezidenti Jimmy Carter či Bill Clinton nebo někdejší ministr zahraničí John Kerry. Podle listu The New York Times se strana tímto segmentem snažila cílit především na starší voliče.

Clinton ve svém předtočeném projevu tvrdě zaútočil na prezidenta Donalda Trumpa, který podle něj na svou roli v Bílém domě nestačí. „Donald Trump říká, že vedeme svět. Jsme jedinou hlavní průmyslovou ekonomikou, která má trojnásobnou míru nezaměstnanosti,“ pronesl v úterý bývalý prezident Bill Clinton. „V časech, jaké jsou tyto, by měla být Oválná pracovna velitelským centrem. Místo toho je to centrum bouře. Je tam jen chaos. Pouze jedna věc se nikdy nezmění. Jeho přesvědčení odmítnout zodpovědnost a svalit vinu,“ pokračoval.

Pravda je však taková, že míra nezaměstnanosti klesá rychleji, než analytici předpovídali. Přestože se v červenci opět rozhořela v některých státech pandemie koronaviru, tak se podařilo najít práci pro 1,8 milionu obyvatel USA.

Vedle Clintona byl Bidenovou podporou na virtuálním sjezdu i dřívější prezident Jimmy Carter, který na veřejnosti vystupuje spíše zřídka. Biden je podle Cartera „ten pravý člověk pro tento moment v historii amerického národa.“

Nekonzistentní podpora centristického republikána

V úterním programu vystoupili také mladí demokratičtí politici, kteří jsou vycházejícími hvězdami strany. Namísto jednoho hlavního řečníka, který by se mohl výjimečným projevem proslavit na celostátní úrovni, jako to učinil Barack Obama v roce 2004, však organizátoři povolali celkem 17 politiků a političek. Podle řady pozorovatelů přitom dostali poměrně malý prostor zastánci stále populárnějšího krajně levicového křídla –⁠ jako například členka Kongresu Alexanria Ocasiová-Cortezová, jež pouze v krátkém segmentu podpořila kandidaturu Bidenova neúspěšného soka z bojů o nominaci Bernieho Sanderse.

Joeho Bidena podpořil na pondělním virtuálním nominačním sjezdu demokratů i centristický republikán a někdejší guvernér státu Ohio John Kasich. Ten se snažil voliče přesvědčit, že Biden není jako socialistický radikál Bernie Sanders. „Oni se bojí, že Joe může zatočit ostře vlevo a nechat je za sebou. Nevěřím tomu,“ řekl v připraveném videu Kasich.

V pozdějším rozhovoru pro CNN si už tak jistý svými přechozími slovy ale nebyl. „Myslím si, že bude obklopen dostatečným počtem lidí, zvláště jemu blízkým lidem, kteří to nedopustí. Musíme si počkat.“

Bidena podpořili i republikánští odpadlíci

Podle očekávání Bidena podpořil i lídr menšiny v senátu Chuck Schummer, někdejší ministr zahraničí John Kerry a neúspěšná demokratická kandidátka na guvernérku Georgie Stacey Abrams. Nepřímo jej potom podpořila i žena zesnulého senátora Johna McCaina, která vyzdvihla přátelství mezi McCainem a Bidenem. „Jen tak si vždycky sedli a vtipkovali,“ uvedla. Bidena podpořil i Bushův ministr zahraničí Colin Powell. „Dnes jsme rozdělenou zemí a máme prezidenta, který dělá vše, co je v jeho moci, aby to tak udržel,“ myslí si Powell.

Není tajemstvím, že Trump opovrhoval oběma republikány. McCaina neměl rád, za to, že v senátu svým hlasem potopil zrušení Obamovi zdravotní reformy. Powella, stejně jakou celou administrativu Georga W. Bushe, kritizoval za falešné důvody ohledně útoku na Irák v roce 2003.

Nominační projev zazní ve čtvrtek

Samotná Bidenova nominace se odehrála netradičním způsobem. Za normálních okolností se v místě konání sjezdu sejdou delegace ze všech 57 amerických států a teritorií a postupně sdělí vedení strany, kolik delegátů u nich získal jaký kandidát. Tentokrát se však zástupci delegací připojovali do vysílání s krátkým vystoupením ze svých domovských států. Sám Biden pak nominaci přijal ve svém domě ve státu Delaware. Krátce za ni poděkoval a divákům sdělil, že se uvidí ve čtvrtek, kdy má jako vrchol sjezdu zaznít jeho nominační projev.

Demokraté jako první z amerických velkých stran vstoupili s novým formátem sjezdu do neznáma a řada amerických médií poznamenává, že není jasné, do jaké míry se jim podaří virtuálním programem oslovit nerozhodnuté voliče či republikány znechucené Trumpovou politikou a vystupováním. Podle monitorovací společnosti Nielsen sledovalo pondělní program na celkem deseti televizních kanálech 19,7 milionu lidí, což je znatelně méně, než před čtyřmi lety, kdy si sjezd naladilo 26 milionů diváků.

Tagy: