Virus Billa Gatese nebo židovské spiknutí? Proč pandemie přitahuje konspirace

COVID-19 a konspirace.

Globální pandemie přitahuje konspirační teorie nebývalou měrou. Podporuje myšlenky o tom, že se jedná o snahu vakcinace světové populace, očipovávání miliardářem Billem Gatesem nebo že se lidé stali obětí židovského spiknutí. Koronavirové konspirace se navíc infiltrují do těch již existujících – třeba o řízeném zaplavování Evropy migranty nebo o 5G sítích.

V květnu se na sociálních sítích objevil pochybný dokument s názvem Plandemic. Jako hlavní autorita v něm vystupuje zdiskreditovaná výzkumnice, doktorka Judy Mikovits. To, že ji už vědecká obec nepokládá za relevantní, však v post-faktické době nehraje velkou roli, obávají se odborníci.

Mikovits v dokumentu s vážnou tváří tvrdí, že strůjcem pandemie je miliardář Bill Gates, který chce vydělat na vakcinaci. Za globálním spiknutím podle ní dále stojí velké farmaceutické firmy a Světová zdravotnická organizace.

Upozornila také, že autority nasadily lidem roušky, protože aktivují viry, které v sobě člověk již má. O této domněnce napsala Mikovits dokonce studii, již se snažili jiní výzkumníci bez výsledku replikovat. Podle konspirátorky je to proto, že prozradila tajemství. Hlavní hvězda dokumentu Plandemic dále hovoří o tom, že vakcína proti chřipce má ve skutečnosti člověka učinit méně odolným právě proti COVID-19.

Konspirační video bylo 4. května publikováno na platformách Facebook, YouTube a Vimeo. O týden později jej všechny tři sociální sítě stáhly. Jen do té doby jej ale stihlo zhlédnout 8 milionů lidí a sdíleli si jej zejména sledující konspiračních stránek a odpůrci očkování. Velký ohlas měl dokument například u přivrženců konspirace QAnon, která rezonuje zejména v USA a prostupuje do politického mainstreamu zarážejícím způsobem. Pozitivně se o ní vyjádřil samotný prezident Spojených států Donald Trump.

Prostupování konspirací do mainstreamové politiky je přitom nebezpečným trendem. „Ve chvíli, kdy si lidé s přístupem do mediálního prostředí řeknou, že pro ně mohou být konspirace dobré k tomu, něčeho dosáhnout, či jsou k nim laxní, je to důležitý moment.  Řeknou si: ‚Já o tom nic nevím, ale lidé, kteří mě mají rádi, tomu věří,‘“ řekl pro CNN Prima NEWS Jonáš Syrovátka z Prague Security Studies Institute. „Je to dobře patrné na tuzemské kauze Lithium z roku 2017. Nebylo to doslova opakování konspirace, ale zůstal tam konspirační narativ,“ dodal příklad z Česka.

Konspirace: Zpřítomnění nepřítomného

Smazáním ze sociálních sítí šíření poselství Judy Mikovits neskončilo. Objevila se například v dezinformačním médiu Truth News Network. Nechala se zde slyšet, že COVID-19 je jen další z uměle vytvořených zdravotnických krizí, kterou vytvořily farmaceutické společnosti v čele s Nadací Billa Gatese.

„Prošli jsme si prasečí chřipkou, ptačí chřipkou, AIDS. Všechny pandemie a epidemie jsou podvody spáchané za účelem řízení našeho zdravotního systému. Nikdy jsme nemuseli mít zdravotní pojištění, teď ho najednou potřebujeme a stojí tisíce dolarů měsíčně. Pojištění k čemu? Abychom mohli dostat ty jejich chemoterapie, které nikomu nepomáhají?“ řekla zdiskreditovaná výzkumnice.

Vysvětlení, proč je globální pandemie živnou půdou pro konspirace, nabídl CNN Prima NEWS Syrovátka. „V případě konspirací je vždy důležitým elementem tajemství, výrazná změna či napjatá situace. Přestože jsou fantasmagorické, reagují na určitou dramatickou změnu. Zpřítomňují to, co je jen hypotetické,“ přiblížil. Šíření koronaviru svou povahou splňuje snad všechny tyto podmínky.

„Velké krize jsou příležitostí pro konspirační myšlení všude na světě. Je však pravděpodobné, že ty z anglicky mluvících zemí budou mít větší dopad,“ vysvětluje dále Syrovátka. „Ve velké Británii se hojně objevují konspirační teorie o 5G sítích, které vyvolávají přehnané obavy ze zdravotních dopadů. Celý dezinformační balíček tak díky koronaviru dostal další impuls. Krom rakoviny a snížené plodnosti vás postihne ještě koronavirus,“ popsal.

Globální fámy o globální pandemii

Důkazem toho, že konspirační teorie mají spíše globalizovaný charakter, jsou výsledky analýzy Infodemie Prague Security Studies Institute, na níž se Syrovátka podílel. Konspirace, které se objevily na osmi českých dezinformačních webech, více méně kopírovaly ty zahraniční.

„Zkoumali jsme pouze limitovaný vzorek, nicméně bylo zajímavé, že žádná na míru šitá česká konspirace se neobjevila, rys propracované konspirační teorie se neobjevil vyjma Aeronetu, který propagoval antisemitismus,“ sdělil CNN Prima NEWS Syrovátka. Připomněl ale, že se jedná o součást standardního narativu tohoto webu a ani domněnky o židovském spiknutí nejsou ve světě ojedinělé.

Zatímco ve Velké Británii se prolínají konspirace o 5G sítích a koronaviru, ve Spojených státech se sblížily fámy o pandemii s konspirační teorií zvanou QAnon, jejíž obliba nyní velmi roste. Lidé, kteří se domnívají, že Donald Trump vede tajnou válku proti levicovým pedofilním elitám, které adorují satana, uvěřili také tomu, že nový koronavirus neexistuje, nebo není nebezpečný.

O prolínání QAnon a konspirací o onemocnění COVID-19 se zmínila také britská BBC. „Koronavirus je zástěrkou pro obchodování s dětmi za účelem sexu, což je jeden z největších problémů dnešního světa, a nikdo o tom nechce informovat,“ napsal prý do redakce jeden čtenář. Nebezpečné pronikání QAnon do běžného politického diskursu ukázala i nedávná kontroverze okolo francouzského snímku Mignonnes o dospívajících dívkách. Podle konzervativních politiků se má jednat o levicové spiknutí pedofilů v čele s manžely Obamovými.

Jakým způsobem konspirace o koronaviru pronikají do veřejného diskursu ukazuje i to, že hlavní nepravdy, které si o šíření onemocněné objevují, se snaží vyvrátit i ministerstvo vnitra ČR. Pokouší se vyvrátit například i teorii, že pandemie viru SARS-CoV-2 by byla plánovanou zástěrkou, jak zajisti řízenou islamizaci Evropy.

Tagy: