Dezinformací a poplašných zpráv se v České republice i ve světě šíří poměrně dost. Takzvaným fake news vloni naletěla více než polovina Čechů. Hoaxy se to hemží i na politické scéně a přibylo jich i s nástupem pandemie koronaviru. Na sociálních sítích se například rozšířilo, že vakcína proti covidu způsobuje nemoc samotnou. Objevila se také zpráva, že Piráti chtějí sebrat řidičský průkaz lidem starším 70 let. A zkušenosti s dezinformacemi mají i další politici.
Od té doby, co svět bojuje s pandemií koronaviru, se už objevilo nespočet hoaxů. Jeden z nejznámějších je, že v rámci výtěru z nosohltanu během PCR testu vám do nosu zdravotníci dají čip. Další dezinformace je, že vakcína proti covidu způsobuje nemoc samotnou. Nic z toho není pravda.
Na rostoucí počet fake news o vakcíně a covidu se chce zaměřit i ministerstvo zdravotnictví v rámci osvětové kampaně. „Vakcíny proti covid neobsahují celý virus, který by se mohl množit a nakazit tak člověka. Vakcína tak nemůže vyvolat virus COVID-19,“ vyvracel hoax už začátkem prosince ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
ODS z EU vystupovat nechce
Kromě koronaviru jsou cílem dezinformátorů i samotní politici. „V řetězových mailech, které se ke mně občas dostanou, se šíří řada lží o TOP 09 – od nesmyslů, že jsme snižovali důchody, až po fotku vily Tugendhat s informací, že jde o vilu Miroslava Kalouska,“ popisuje pro CNN Prima NEWS své zkušenosti s fake news šéfka strany Markéta Pekarová Adamová.
O šéfovi hnutí STAN Vítu Rakušanovi koluje, že je synem nebo synovcem novinářky Lídy Rakušanové, která po okupaci Československa v roce 1968 odešla do zahraničí a pracovala v Rádiu Svobodná Evropa.
„Dalším častým předmětem trollů je šíření informace, že jako absolvent programu ASPEN pro mladé lídry jsem členem Sorosovy stáje, jsem jím úkolován a placen. Což je objektivně čistá lež,“ líčí pro CNN Prima NEWS Rakušan.
O ODS se občas píše, že chce vystoupit z Evropské unie. Nic takového však v programu nemá. To potvrzuje i předseda občanských demokratů Petr Fiala.
„Před každými volbami se pravidelně setkáváme se silnějším šířením nepravdivých informací, například o postoji ODS k Evropské unii, se lživými dezinterpretacemi působení ODS ve vládách a podobně,“ řekl Fiala CNN Prima NEWS.
Maturita jen za docházku? Další lež
O Pirátech se můžete dočíst, že chtějí odebírat řidičské průkazy seniorům nad 70 let, protože ohrožují silniční provoz, nebo že by důchodci měli přijít o volební právo. Další z dezinformací zní, že Piráti chtějí rozdávat maturity jen za docházku. Nic z toho není pravda.
Snad největší fake news o Pirátech vznikla před dvěma lety, kdy se na facebookové stránce Pirátská pravda objevila informace o tom, že poslankyně Olga Richterová chce přijmout desítky tisíc uprchlíků a věnovat jim pro jejich pohodlí startovní byty pro mladé. Stránka Pirátská pravda se sice tváří jako oficiální komunikační platforma, ale s Piráty nemá nic společného.
Jak se takovým lžím mohou politici bránit? Dost těžko. Piráti se proti hoaxům snaží bojovat na svých webových stránkách. Na webu mají seznam lživých informací s vysvětlením a popsáním reality.
„Nevěřte hoaxům a nenechte sebou manipulovat podvodníky. Veškeré činnosti Pirátů jsou dohledatelné a ověřitelné. Přesto se tu a tam objeví zavádějící, zkreslená či přímo lživá tvrzení. Vyvracíme je pomocí veřejně dostupných zdrojů a faktů. Na tomto místě prezentujeme největší nesmysly, které o Pirátech prezentovali vtipálci nebo odpůrci Pirátů,“ stojí na webu.
Podle Pekarové Adamové je boj s fake news obtížný. „Snažím se třeba všem lidem, kteří mi takové maily posílají, odpovídat a vysvětlovat jim, že naletěli podvodníkovi, který mail vytvořil,“ říká politička.
Dopátrat se původce lživých informací je podle ní téměř nemožné. „Nejhorší jsou právě formy řetězových mailů rozesílaných zhusta starším lidem. Považuji je za šmejdy zneužívající důvěru lidí – stejně jako ti, kteří prodávají předražené hrnce nebo deky,“ míní. Podle ní je důležité, aby mladí lidé vysvětlovali svým rodičům a prarodičům, že nemají důvěřovat všemu, co jim kdo pošle e-mailem.
Důležitá je osvěta, shodují se politici
Rakušan vidí velkou roli v médiích, která podle něj nesmí mít jen ambici být názorově pluralitní, ale i důslední v ověřování zdrojů informací. Zásadní podle něj je, aby školy napříč předměty učily informační gramotnost, ověřování informací, práci se zdroji.
„Dá se to dělat velmi jednoduše. Jako dějepisář jsem avizoval, že v mém výkladu budou dvě fakticky nesprávné informace, a studenti mě museli příští hodinu na základě tří relevantních zdrojů přesvědčit, že to tak je,“ vzpomíná Rakušan na svoji praxi pedagoga.
„Bojovat proti nepravdivým informacím lze nejlépe přímou komunikací s lidmi, ať už při osobních setkáních, nebo třeba na sociálních sítích,“ míní Fiala.
Podobně to vidí Rakušan. Podle něj je důležité se nevzdávat a transparentně zveřejňovat své názory, vysvětlovat, šířit a odkazovat na ověřitelné zdroje informací. „Ale zcela se bránit nelze nikdy, bude to evoluční proces, než se lidé naučí k informacím ve virtuálním světě přistupovat kriticky, nikoliv z pozice starého vnímání světa – co je psáno, to je dáno,“ hodnotí předseda STAN.
Podle politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity Praha se politické fake news šíří i kvůli tomu, že lidé jsou náchylní věřit zprávám, které zapadají do jejich názorového prostoru. To znamená, že volič, který nemá rád konkrétní stranu či politika, má tendenci věřit jakékoli negativní zprávě, která se té strany či politika týká. „Upevňují si tím přesvědčení o své volbě,“ vysvětluje Just.
„To vše je kombinováno druhým fenoménem, rovněž už nějakou dobu přítomným ve společnosti, a sice neověřováním zpráv. Ty dvě výše zmíněné věci spolu úzce souvisí. Na druhou stranu je ale také třeba dodat, že to není zdaleka jen český fenomén,“ připomíná politolog a zdůrazňuje, že dezinformace se šířily také před americkými prezidentskými volbami.