CNN Prima News fake news

fake news

Výpis příspěvků ke štítku „fake news“

Válečná propaganda vydá za sto tanků. Používá ji Ukrajina i Rusko, vynikal v ní i SSSR

20. března 2022 20:54

Je silnější než ten největší tank, schopnější než nejstatečnější generál. Válečná propaganda dokáže udržovat morálku armády, i když se prohrává, a naopak zesílit odhodlanost ve chvíli, kdy daná strana začíná vítězit. Válečná propaganda je královskou disciplínou, se kterou státy operují po staletí – a současná válka na Ukrajině není výjimkou.

Antivaxeři, ezoterici i komunista Skála. Úřad varuje před „hlásnými troubami Kremlu“

15. března 2022 08:40

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH ) se naplno pustilo do boje s dezinformacemi souvisejícími s ruskou invazí na Ukrajině. Upozornilo na několik prominentních odpůrců očkování, kteří se z antivaxerské rétoriky přeorientovali na proruskou propagandu. Označení „hlásná trouba Kremlu“ se dočkal mimo jiné bývalý místopředseda KSČM a prezidentský kandidát Josef Skála.

Putin propustil velitele své armády, tvrdí americký veterán. Fake news, obviňují ho lidé

28. února 2022 05:21

Náčelník generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace Valerij Gerasimov byl údajně propuštěn. Tvrdí to americký válečný veterán Alexander Vindman, který byl také členem Národní bezpečnostní rady USA. Podle něj prezident Vladimir Putin nějak musel vysvětlit neúspěch ve válce, kterou Rusko rozpoutalo na Ukrajině. Mnoho lidí na sociálních sítích však Vindmana viní ze šíření fake news. Rusko se oficiálně k záležitosti nijak nevyjádřilo.

Pronásledovali Kubka. Policie obvinila tři muže z výtržnictví, včetně dezinformátora Tušla

9. února 2022 17:02

Policie obvinila z výtržnictví další dva muže, kteří se podle ní podíleli na urážkách a dehonestování prezidenta České lékařské komory Milana Kubka. U Patrika Tušla, který je stíhán za nebezpečné pronásledování Kubka, kriminalisté rozšířili obvinění také o trestný čin výtržnictví. Informaci zveřejnil pražský policejní mluvčí Jan Daněk. Kubek je zastáncem přísných opatření proti šíření koronaviru a vyslovil se také pro povinné očkování některých skupin lidí proti nemoci COVID-19.

Vládní covidový web chtěl bojovat s dezinformacemi. Sám přitom uvádí lidi v omyl

2. února 2022 07:50

Vláda Petra Fialy (ODS) si chce došlápnout na šiřitele koronavirových dezinformací, bude ale muset nejdříve začít u svých vlastních projektů. Vládní web covid.gov.cz, který patří ke klíčovým rozcestníkům o současném dění na poli pandemie, totiž obsahuje neaktualizovanou a zastaralou sekci o dezinformacích. V ní zaznívají argumenty, které nejsou ve světle nových poznatků už zcela platné. Současný kabinet dříve slíbil, že dá web, který zdědil po předchozí garnituře, do pořádku.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

28. ledna 2022 21:14

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Senioři po očkování umírali, tvrdila aktivistka. Za dezinformace zaplatí čtvrt milionu

14. ledna 2022 18:56

Někdejší reportérka a politická aktivistka Jana Peterková musí zaplatit 250 tisíc korun a omluvit se za dezinformace o očkování proti nemoci COVID-19. Na sociálních sítích šířila lživá videa o úmrtí několika vakcinovaných seniorů v domově v Měšicích u Prahy. Peterková soudní jednání ignorovala, přestože byla předvolána. Kromě náhrady škod a omluvy musí žena také zmíněná videa smazat, informoval web Aktuálně.cz.

Průzkum: Téměř polovina Čechů před volbami uvěřila dezinformacím, zejména o Pirátech

16. prosince 2021 17:16

Celých 46 procent českých občanů věří alespoň jednomu z vymyšlených politických útoků, které v posledních měsících před volbami nabízely takzvané konspirační servery. Nejvíce se do povědomí dostaly nepravdivé útoky proti Pirátské straně spojené s tématem migrace. Některé nepravdy jsou u veřejnosti podobně známé a důvěryhodné jako vybrané zprávy skutečného zpravodajství. Vyplývá to z průzkumu, který vypracoval STEM ve spolupráci s Prague Security Studies Institute.

Hon na neočkované je hnus, říkají tvrdohlaví Goralé z Beskyd. Proč odmítají vakcínu?

6. listopadu 2021 07:32

Nejméně proočkovaným regionem v České republice je Jablunkovsko v Beskydech, kde se domorodci považují za takzvané Goraly. „Stát teď pořádá hony na neočkované. To už je opravdu hnus a já tomu tlaku nepodlehnu,“ slibuje rozhořčená 60letá Věra Tatarková z Nýdku na Jablunkovsku. Vakcínu tady zatím přijalo pouhých 43,5 % obyvatel. Pro srovnání, správní obvod Český Brod ve středních Čechách už hlásí 64,3 % plně naočkovaných.

Zbytečné utrpení. Budeme ztrácet nejbližší, mrtvých budou desetitisíce, varuje analytik

4. listopadu 2021 19:34

Skokový nárůst infekcí koronavirem i hospitalizací v nemocnicích může přinést černé scénáře. Hrozí, že v následujícím půlroce v České republice zemře na variantu delta+ až 15 tisíc lidí, napsal autor knihy Konec prokrastinace a influencer Petr Ludwig. Dodal, že dezinformace jsou mor horší než samotný covid, a vyzval lidi na sociálních sítích, aby se nechali očkovat.