Vláda je víc bruselská než česká, míní Majerová. Kdo je pro ni ideální kandidát na Hrad?

360° Soukromí politiků (720)

Od předsednictví v Evropské unii nic neočekávám, protože současná vláda Petra Fialy (ODS) je víc bruselská než česká. Ve speciálním letním vysílání pořadu 360° to řekla předsedkyně hnutí Trikolóra Zuzana Majerová. Česká republika, přestože je součástí Severoatlantické aliance, by podle ní měla být neutrální zemí.

Zájem o Pražský hrad již vyjádřilo několik kandidátů. Prozatím ale Majerovou nikdo z těch doposud známých neoslovil.

„Je to nejvyšší politická funkce. Český prezident by měl být ten, který reprezentuje svoji zemi a je nějakým pojítkem ve společnosti. Ale z plejády, která zcela jistě není konečná, není nikdo v současné chvíli, kdo se mi v tomto jeví,“ okomentovala současný výběr Majerová.

„Je to smutné, ale zároveň já jsem vždy obezřetná před králíky z klobouku a samozvanými spasiteli, které neznáte, a naráz dva měsíce před volbami se jejich jméno dostane všude. Tohle jsme historicky absolvovali už několikrát,“ pokračovala ve vysílání.

Posléze upřesnila, že tím narážela například na Jiřího Drahoše. Nynější senátor v roce 2018 prohrál relativně těsně boj o Pražský hrad se současnou hlavou státu Milošem Zemanem.

„Nikdo ho neznal. A během měsíce ho miloval celý národ,“ podotkla šéfka Trikolóry. Ze současných zájemců o prezidentský post má podle ní velké šance expremiér Andrej Babiš, pokud bude vláda Petra Fialy „konat tak, jak koná“. Na otázku, zda by přála Babišovi vítězství, uvedla, že nikoliv. „Takhle já absolutně nepřemýšlím,“ dodala na CNN Prima NEWS.

Z řad hnutí Trikolóra nevyšel žádný prezidentský kandidát, ačkoliv došla řeč na Miroslava Ševčíka, ekonoma a děkana Vysoké školy ekonomické. Majerová nicméně naznačila, že on sám po Pražském hradě příliš neprahne. „V rámci toho, jaká je to osobnost, by zcela jistě byl důstojný kandidát. Ale vím, že jeho ambicí už to není. Miluje svou práci děkana a ekonoma,“ vysvětlila v rozhovoru.

ČR má být neutrální, NATO navzdory

Řeč se poté stočila k českému předsednictví v Evropské unii, které potrvá do konce roku. Od současného kabinetu Petra Fialy nicméně předsedkyně Trikolóry nevyhlíží žádné zázraky. „Vzhledem k tomu, že současná vláda je více bruselská než česká, tak upřímně vzato od ní příliš mnoho neočekávám,“ přiznala se v pořadu 360°: Soukromí politiků.

Prioritou vlády by podle ní měla být nejen prezentace české společnosti a kultury, ale také dojednání rozpracovaných smluv a jednání o výjimkách, která by byla pro Čechy přínosem. „Pokud se někdo domnívá, že předsednictví ovlivňuje v nějaké větší míře to, co se v EU dojedná, všichni víme, že to tak úplně není,“ rozvedla Majerová.

Sama volá po tom, aby Česká republika byla neutrální zemí. „Ve své velikosti a poloze má vycházet se všemi zeměmi v rámci toho, aby dělala vše pro blaho svých občanů,“ stála si za svým šéfka politického hnutí. Poznámku, že Češi nemohou být neutrální už kvůli svému členství v Severoatlantické alianci (NATO), odmítla.

„Na to jste přišel jak, proč bychom nemohli být neutrální? I v rámci NATO jsou věci, na kterých se můžeme podílet a na kterých se nemusíme podílet. Nikterak nezpochybňuji naše členství v NATO,“ konstatovala Majerová.

Tagy: