Kandidáti do prezidentských voleb 2023. Profily favoritů a výzkumy preferencí

Již začátkem roku 2023 si budou občané České republiky volit novou hlavu státu. O Hrad se chystá zabojovat řada známých jmen, byť mnozí z nich svou kandidaturu ještě oficiálně nepotvrdili. To platí i pro dva největší favority výzkumů veřejného mínění: Andreje Babiše a Petra Pavla. Kdo by je případně mohl ve volbách ohrozit? Redakce CNN Prima NEWS připravila seznam potvrzených i váhajících uchazečů.

Třetí přímá volba prezidenta České republiky se bude konat v roce 2023 před 8. březnem, kdy současné hlavě státu Miloši Zemanovi končí druhé funkční období. O Hrad podle Ústavy znovu nezabojuje, a tak se diskutuje o tom, kdo by ho měl ve funkci nahradit.

Kandidáta může navrhnout každý dospělý Čech. Pro svůj návrh však potřebuje nejméně 50 tisíc podpisů občanů. Uchazeče o post hlavy státu, který musí být starší 40 let, může navrhnout také nejméně 20 poslanců či 10 senátorů. Termín voleb, ve kterých si Češi budou volit nového prezidenta, vyhlašuje předseda Senátu, a to nejpozději 90 dní před jejich začátkem. Která jména patří mezi favority? Vybrali jsme na základě průzkumů a pravděpodobnosti kandidatury první pětici.

Andrej Babiš

 • Narození: 2. září 1954, 67 let
 • Povolání: politik, předseda hnutí ANO
 • Stav kandidatury: předpokládaná

V průzkumech se předseda hnutí ANO a bývalý premiér pravidelně střídá na prvních dvou pozicích coby horký kandidát. A to i přes fakt, že svou účast ve volbách dosud neoznámil. Již několikrát zdůraznil, že o tom, zda se bude o prezidentské křeslo ucházet, se rozhodne v létě či na podzim. Značný vliv by na to měl mít i názor rodiny.

Babiš se řadí mezi nejkontroverznější politiky. Ačkoliv má silnou základnu podporovatelů, „pyšní se“ také řadou odpůrců. Ti se na předsedu hnutí ANO dívají skrze prsty zejména kvůli jeho minulosti, kdy měl být agentem StB, či jeho podnikatelským aktivitám. Pokud by bývalý premiér do boje o Hrad vyrazil, podpořila by ho i současná hlava státu Miloš Zeman.

Petr Pavel

 • Narození: 1. listopadu 1961, 60 let
 • Povolání: český voják, armádní generál Armády ČR ve výslužbě
 • Stav kandidatury: předpokládaná

Generál svou kandidaturu na prezidenta oficiálně neoznámil, už delší dobu však prohlašuje, že se na boj o Hrad připravuje. „Jedním z důvodů, proč budu kandidovat, je Babiš. Nepřeji si, aby se stal prezidentem,“ zdůraznil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS v dubnu letošního roku. Podle něj je však zásadní, aby oba hlavní favorité svou kandidaturu oficiálně oznámili. „Pokud do toho Babiš i já půjdeme – a průzkumy zůstanou podobné – tak je pravděpodobné, že se spolu potkáme ve druhém kole,“ dodal Pavel.

V preferencích mu od vypuknutí války na Ukrajině nahrává zejména jeho minulost, působil jako předseda Vojenského výboru NATO či jako náčelník Generálního štábu AČR. Naopak za „kostlivce ve skříní“ může považovat své členství v Komunistické straně Československa, kterého lituje. Kriticky na tuto část jeho minulosti pohlížejí i někteří občané.

Pavel Fischer

 • Narození: 26. srpna 1965, 56 let
 • Povolání: senátor a bývalý diplomat
 • Stav kandidatury: předpokládaná

Třetí místo v průzkumech nejžhavějších kandidátů nejčastěji obsazuje Pavel Fischer. O prezidentské křeslo zabojoval již v roce 2018, kdy skončil na třetím místě. Svou ambicí účastnit se voleb v roce 2023 se Fischer netajil už krátce po prohře. Zatím však kandidaturu oficiálně neoznámil, byť se na ni připravuje.

„Připravuji se, ale není ten čas, abych to vyhlašoval. Kandidatura má odpovídat na konkrétní potřeby konkrétní země, samozřejmě to však nelze nechat na poslední chvíli,“ uvedl v dubnu 2022 v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Josef Středula

 • Narození: 12. listopadu 1967, 54 let
 • Povolání: odborář, předseda ČMKOS
 • Stav kandidatury: ohlášená

Dlouho se o Středulovi mluvilo jako o možném kandidátovi. Miloš Zeman jej dokonce označil za jednoho ze svých favoritů, kteří by boj o Hrad měli zkusit. Odborář zvažoval své možnosti, až se 5. května rozhodl oznámit, že kandidovat chce. Nyní v průzkumech obsazuje zhruba čtvrté místo.

„Pokud chce někdo být kandidátem, musí splnit jeden ze tří předpokladů – buď mít deset podpisů senátorů, 20 podpisů poslanců, nebo více než 50 tisíc podpisů občanů. Pokud kritérium nenaplní, nemůže se prezidentem stát. Proto se zatím nedovolím prohlásit za kandidáta,“ vysvětlil své „vyčkávání“ Středula v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Pokud se mu ovšem povede potřebné podpisy posbírat, je připravený do klání vstoupit. Doplnil, že by chtěl bránit poctivé a dát zemi budoucnost.

Danuše Nerudová

 • Narození: 4. ledna 1979, 43 let
 • Povolání: bývalá rektorka Mendelovy univerzity, ekonomka
 • Stav kandidatury: ohlášená

Bude mít Česko svou Zuzanu Čaputovou? Úmysl bojovat o Hrad oznámila bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně a ekonomka Danuše Nerudová. „Všichni si zasloužíme naději na lepší budoucnost. Jmenuji se Danuše Nerudová a budu kandidovat na funkci prezidentky České republiky,“ prohlásila ve svém kandidátním videu, které zveřejnila 31. května. Sázkařské kanceláře ji pasují do role jedné z favoritek, což dokazuje i fakt, že dle kurzů obsazuje mezi možnými uchazeči třetí až pátou příčku.

Ohlášení kandidáti na prezidenta (abecedně)

Vladimír Boštík

 • podnikatel

Podnikatel a bývalý starosta obce Vraclav svou kandidaturu oznámil v červnu minulého roku. Jedná se o jeho druhou ambici zabojovat o prezidentské křeslo. V roce 2018 údajně získal dostatek podpisů pro zařazení mezi uchazeče o Hrad, ze zdravotních důvodů se však do voleb nepřihlásil. V kampani používá hesla jako „Konec bordelu v Čechách“.

Tomáš Březina

 • podnikatel a miliardář

Kandidaturu na post prezidenta republiky Březina oznámil na tiskové konferenci v dubnu 2022. Podnikatel, bývalý poslanec a zakladatel společnosti Best chce získat dostatek podpisů od občanů. Voliče plánuje oslovovat potřebou „transformace České republiky či řešením byrokratické hydry“. Země údajně potřebuje prezidenta, který není „součástí beztvaré hmoty“.

Karel Diviš

 • podnikatel

„Obyčejný muž pro neobyčejnou zemi.“ Tímto heslem a řadou dalších se snaží získat dostatek podporovatelů podnikatel a šéf IT firmy Diviš. O své kandidatuře informoval bývalý sportovní redaktor v lednu roku 2022 na tiskové konferenci. Za výhodu považuje, že dosud nepůsobil v žádné politické funkci.

Marek Hilšer

 • lékař a aktivista

Do prezidentského boje se Hilšer pustil již v roce 2018, kdy skončil pátý se zhruba půlmilionem hlasů. O rok později na podzim oznámil, že v roce 2023 hodlá znovu kandidovat. Opět by chtěl získat potřebných 50 tisíc podpisů od občanů.

Karel Janeček

 • matematik, podnikatel a filantrop

Janeček je známý svou fascinací číslem 21, proto nebylo divu, když v pátek 21. ledna 2022 oznámil, že bude v roce 2023 kandidovat na prezidenta. Do pozice uchazeče o Hrad se odhodlal pasovat v reakci na pandemickou situaci, kdy podle něj byla lidem odpírána základní lidská práva a svobody.

Miloslav „Miloš“ Knor

 • moderátor a komik

Čechům známý komik zejména ze zábavných stand-upů Na Stojáka svou kandidaturu oznámil na podzim roku 2021 na sociálních sítích. Své rozhodnutí odůvodnil tím, že chce změnit přístup ke koronavirové pandemii. Již dříve vystupoval jako odpůrce koronavirových opatření.

Ivo Mareš

 • mediální expert

Prezidentskou kandidaturu začátkem května 2022 oznámil mediální expert Ivo Mareš. Podle svých slov chce vyléčit „impotentní a neschopný stát“. Zdůraznil, že coby občanský kandidát nemá za sebou žádnou politickou stranu. „Dnešním dnem začínám sběr podpisů,“ řekl 3. května na tiskové konferenci.

Jakub Olbert

 • zakladatel hnutí Chcípl PES, restauratér

Do povědomí lidí se prezidentský uchazeč dostal zejména založením iniciativy Otevřeme Česko –⁠ Chcípl PES. Majitel restaurace Šeberák v době pandemie tvrdě vystupoval proti koronavirovým opatřením. Svou kandidaturu oznámil v říjnu 2021, od té doby sbírá potřebné podpisy.

Denisa Rohanová

 • prezidentka ČAP

Do boje o Hrad se již přihlásilo i několik žen. Mezi ně patří i šéfka České asociace povinných (ČAP), což je občanské sdružení zabývající se dluhovou problematikou a exekucemi. „Chci, aby se lidé v této zemi cítili velmi dobře, aby se jim vrátila sounáležitost, která mezi námi byla a vytratila se,“ uvedla pro CNN Prima NEWS. Kandidaturu oznámila v dubnu 2021.

Josef Skála

 • politik KSČM

Bývalého místopředsedu KSČM do prezidentských voleb nominovala v únoru 2022 komunistická strana. KSČM však nemá zastoupení mezi poslanci ani senátory, proto musí Skála sehnat nejméně padesát tisíc podpisů od občanů.

Klára Long Slámová

 • advokátka

O své kandidatuře Long Slámová informovala v květnu 2021. Nejvíce se proslavila kauzou Jiřího Kajínka, kterého obhajovala. Krátce působila také jako poslankyně. Tvrdí, že chce občany spojovat, ne rozdělovat.

Jaromír Soukup

 • podnikatel a moderátor

Dalším uchazečem o prezidentský post by mohl být podnikatel Soukup, který o své kandidatuře mluvil v dubnu 2019. O tom, že by se generální ředitel TV Barrandov pustil do boje o Hrad, se rozhodl na základě výzkumů o jeho známosti. Není však jisté, zda je jeho prohlášení nadále aktuální.

Alena Vitásková

 • bývala předsedkyně ERÚ

Druhou ženou, která svou kandidaturu potvrdila v lednu 2022, je bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Pro Parlamentní listy uvedla, že chce být lidem oporou. Prezident Miloš Zeman ji v pořadu Partie v únoru označil za jednu z jeho čtyř favoritů.

Tomáš Zima

 • lékář a bývalý rektor Univerzity Karlovy

Na konci května 2022 oznámil svou kandidaturu i lékař a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Na podzim byl mimo jiné šéfem lékařského konzilia současné hlavy státu Miloše Zemana během jeho opakované hospitalizace. K zásadnímu rozhodnutí ho prý přiměl zájem občanů.

Kdo kandidaturu zvažuje?

Seznam jmen uchazečů o post prezidenta republiky se může nadále rozšiřovat. O tom, zda do boje o Hrad vyrazí, se ještě nerozhodla řada osobností. Kandidaturu zvažují například:

 • skladatel a politik Michel Kocáb
 • politik a expremiér Jiří Paroubek
 • voják a politik Hynek Blaško (SPD)
 • právnička Kateřina Valachová (ČSSD)
 • bývalý ředitel ÚOOZ a politik Robert Šlachta (Přísaha)
 • politik a europoslanec Jan Zahradil (ODS)
 • politik Vojtěch Filip (KSČM) či politička Jana Bobošíková

Mezi často jmenované se řadí i senátorka Miroslava Němcová (ODS), která ještě v červnu 2021 kandidaturu zvažovala.

Prezidentské volby nevylučují

Do pomyslného třetího boxu se řadí jména těch, kteří na kandidaturu neřekli výslovné ne. Do této skupiny spadá další favorit Zemana: prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Možnou kandidaturu nevyloučil ani šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS), právnička Lenka Bradáčová či exministryně financí Alena Schillerová (ANO). Je však pravděpodobné, že pokud do boje o Hrad zamíří šéf hnutí, Schillerová kandidovat nebude.

Diskutovalo se také o předchozích uchazečích v prezidentských volbách: politikovi Jiřím Drahošovi, který v roce 2018 prohrál s Milošem Zemanem, či exprezidentovi Václavu Klausovi. Ani jeden se však k možné přípravě na kandidaturu nevyjadřuje.

Kurzy sázkovek na prezidentské kandidáty

Sázkové kanceláře také vypichovaly jako možného favorita exministra financí Miroslava Kalouska. Ten zvažoval, že do boje o Hrad půjde, z řady zpracovaných analýz však zjistit, že jsou jeho „šance nulové“. O svém rozhodnutí nekandidovat informoval na začátku února 2022. Stal se tak jedním z prvních uchazečů, kteří boj o prezidentské křeslo vzdali. Sázkovky zatím za hlavní favority Babiše a Pavla řadí Danuši Nerudovou, Petra Fialu, Josefa Středulu a Pavla Fischera.

Tagy:
prezident kurzy Andrej Babiš Miloš Zeman CNN Prima NEWS kandidát Danuše Nerudová volby Karel Janeček Petr Pavel Pražský hrad Pavel Fischer prezidentské volby v ČR 2023 Jaromír Soukup Marek Hilšer Alena Vitásková Josef Skála Česko Jakub Olbert Klára Long Slámová prezidentské volby 2023 Karel Diviš Miloš Knor Denisa Rohanová Tomáš Březina Vladimír Boštík

Hlavní zprávy

ON-LINE: Kyjevem otřásají exploze. Lídři Západu jednají o zastropování cen ruské ropy
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Kyjevem otřásají exploze. Lídři Západu jednají o zastropování cen ruské ropy

Ukrajinští obránci se stáhli ze Severodoněcku. Východoukrajinské město je téměř zcela zničené, konstatoval gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Prezident Volodymyr Zelenskyj však uvedl, že Ukrajina získá zpět všechna města, která na jejím území zabrali Rusové. Exploze znovu otřásají i Kyjevem. Šéf Bílého domu Joe Biden dorazil do Německa na summit G7, tématem by mohla být i cena ruské ropy.

Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?
Partie

Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:59

Ruský klon McDonald's má problém. Nenabízet Big Mac je velká škoda, naříká jeho ředitel

06:33

V Ševčenkivské čtvrti v centru Kyjeva se ozvalo několik explozí, uvedl starosta ukrajinské metropole. Na místo podle něj byli vysláni záchranáři.

05:18

Osvětimské muzeum tvrdí, že se stalo terčem ruské propagandy na sítích

05:00

Biden dorazil do Německa na summit G7, tématem by mohla být i cena ruské ropy

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

I s rakovinou porodila krásnou holčičku, teď přišla další rána. Jana přesto bojuje dál

Před pěti lety se nastávající mamince Janě Faltýnkové změnil život. V pátém měsíci těhotenství si totiž v levém třísle nahmatala bouli. Lékaři jí poté oznámili děsivou zprávu – rakovina tkáně ve II. stadiu. Faltýnková se přesto nevzdala a zákeřnou nemoc úspěšně porazila. Po pěti letech náročné léčby se jí podařilo znovu otěhotnět, bohužel však musela podstoupit interrupci. Mladá maminka se přesto nevzdává a na svět nahlíží pozitivně.

Ruský klon McDonald's má problém. Nenabízet Big Mac je velká škoda, naříká jeho ředitel

Obyvatelé Moskvy a jejího okolí mohou od 12. června navštěvovat fastfoody s názvem Chutně & tečka, které mají nahradit McDonald’s. Ten se kvůli ruské invazi na Ukrajinu kompletně stáhl ze země. Jak se zatím napodobenině amerického „Mekáče“ daří? Generální ředitel Oleg Paroev připustil, že je pro firmu velmi náročné nahrazovat některé suroviny i dodavatele. „Big Mac zmizel z jídelního lístku, což nám moc nepomáhá a je to velká škoda,“ dodal.

Randál světového měřítka. Na pražský turnaj v League of Legends dorazily tisíce lidí

Skandující kotel, tři tisíce lidí a nervy drásající souboje v League of Legends. Tak vypadal víkendový turnaj Prague Champs v pražském O2 universu. Český esport díky tomu zažil atmosféru světových akcí v domácích podmínkách. Na jedinečný turnaj vyrazil i štáb pořadu CNN Prima Gaming, aby se přesvědčil, nakolik „lolkařská“ komunita miluje svou oblíbenou týmovou hru.

Pilot s větroněm na Českobudějovicku havaroval. Spadl z výšky desítek metrů, vážně se zranil

Starší muž utrpěl vážná zranění poté, co v sobotu kolem 18:00 spadl s větroněm na letištní plochu v Plané u Českých Budějovic. Pár minut poté, co stroj vzlétl, nastaly technické problémy, a větroň spadl z výšky několika desítek metrů na travnatou plochu vedle ranveje. Záchranáři převezli muže ve velmi vážném stavu na ARO českobudějovické nemocnice. Vyplývá to z informací záchranářů a policie.

Dražší energie, potraviny i konec fixace hypoték. Do problémů se řítí stále více lidí

Inflace má drtivý dopad nejen na ty nejchudší. Do potíží se dostávají i lidé s vyššími příjmy. Vůbec nejhůře jsou na tom rodiny, u kterých se sešel konec fixace hypotéky s dramatickým zdražením energií – a do toho je třeba jeden z partnerů na rodičovské dovolené. Začínají se obracet na dluhové poradce. Řešení nebude jednoduché. Někteří zvažují třeba i to, že nebudou mít dalšího potomka.

Domácí zpravodajství

Infektolog varuje: Miliony Čechů odmítají vakcínu. Covid ale pořád zabíjí hlavně neočkované

Počet nakažených covidem denně mírně stoupá, nová vlna pandemie může Česko zasáhnout již na sklonku léta. „Nic účinnějšího než vakcíny proti covidu nemáme. A ani nové protivirové léky zatím rozhodně nejsou variantou očkování,“ říká v interview pro CNN Prima NEWS infektolog a primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel. Žádoucí je, aby vakcínu přijali i neočkovaní uprchlíci a samozřejmě i 3,5 milionů Čechů, kteří vakcínu odmítají, tvrdí. Samozřejmě s výjimkou nejmenších dětí. Světová zdravotnická organizace (WHO) už ale podpořila očkování dětí od šesti měsíců.