Vláda je zajatcem svých slibů, tvrdí komentátoři. Popsali tanečky kolem důchodů i výchovného

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) se točí v kruhu, je zajata do svých slibů a nepůsobí důvěryhodně, shodli se ve vysílání CNN Prima NEWS šéfredaktor webu Echo 24 Dalibor Balšínek a komentátor Mladé fronty Dnes Miroslav Korecký. Reagovali na avizované škrty, ke kterým koalice přistupuje kvůli nízkým příjmům do státního rozpočtu. Přitom takto závažné situaci prý mohla zabránit.

„Koalice má ještě tak rok a půl na to, aby provedla kroky, které by byly považovány za reformní. Důchodová reforma je ale skutečně jen pár parametrických změn. Nedojde k reformě, o které se uvažovalo,“ zhodnotil vládní změny Korecký.

ČTĚTE TAKÉ: Stanjura chce jednodušší daňový systém, hrozí zrušení slevy na manžele. Opozice je proti

Vláda se však podle Koreckého zatím jen snaží něco „pokoutně a narychlo prosadit“. „Je v zajetí svých různých předvolebních slibů, ať už před sněmovními nebo prezidentskými volbami. Tím je zajata v kruhu,“ uvedl.

Válka jako obhajoba

Jedním ze zásadních slibů Fialovy vlády byl ten, že nebude zvyšovat žádné daně. K tomu se však zavázala ještě před tím, než ruský prezident Vladimir Putin zahájil invazi na Ukrajinu. Právě tím se ministerský kabinet hájí a hledá příjmy do státní kasy.

„Vláda slíbila, že nebude sahat na valorizaci důchodů a nyní musí ze slibů ubírat. Bude to velké manévrování, vidíme to na to výchovném, které bylo nesmyslně prosazeno, byl to politický volební tah lidovců. Kdyby to neudělali, tak měla vláda 19 miliard doma,“ poukázal na populistické kroky koalice Korecký.

Výchovné představuje bonus 500 korun, mají na něj nárok rodiče za každé dítě. „Změna nepůsobí důvěryhodně... Je vidět, že vláda dělá něco pod tlakem a že o tomto záměru věděla dopředu, ale neudělala to dříve kvůli prezidentským volbám,“ souhlasil s komentátorem i šéfredaktor webu Echo 24 Balšínek.

Tagy:
peníze Vladimir Putin CNN Prima NEWS pořady CNN Prima NEWS důchody vláda Mladá fronta Dalibor Balšínek vláda Petra Fialy ruská invaze na Ukrajinu politika výchovné Echo 24