reklama

Vláda schválila programové prohlášení s novou pasáží o covidu. O důvěru požádá ve středu

Vláda ve čtvrtek schválila programové prohlášení, které se podle premiéra Petra Fialy (ODS) neliší od toho, co koalice slíbila v listopadovém koaličním programu. Obsahuje však nově i pasáž o covidu. S programovým prohlášením předstoupí vláda před Sněmovnu příští týden ve středu a požádá o důvěru.

reklama

„Schválili jsme programové prohlášení naší vlády. Žádné překvapení tam nebude. Ve všech základních bodech vychází z koaliční smlouvy,“ řekl premiér Petr Fiala na tiskové konferenci.

Programové prohlášení je podle něj o něco obsáhlejší než koaliční smlouva. Ta má 40 stran. Kabinet do programu začlenil i pasáž o covidu. Detaily by vláda měla zveřejnit v pátek.

„Chceme, aby ČR byla vyspělou zemí, aby se tu dobře hospodařilo a mladé generace měly perspektivu, že budou mít zajištění ve stáří. Je důležité, abychom měli energetickou politiku, která nepovede ke zchudnutí občanů,“ vyjmenoval Fiala. Podle něj je zásadní provést důchodovou reformu.

Fiala čeká debatu, ale důvěrou si je jistý

Fiala očekává dlouhou debatu ve Sněmovně. „A to je v pořádku, opozice by se měla ptát. Jsem ten poslední, kdo by pochyboval o důležitosti parlamentní demokracie. Pokud jde o diskusi, ta určitě bude intenzivní a dlouhá, u hlasování nelze očekávat překvapení,“ dodal premiér.

„Naše koalice je soudržná, stojíme pevně za tímto programovým prohlášením a předpokládám, že vláda důvěru získá,“ podotkl. V dolní komoře disponují strany pětikoalice jasnou většinou 108 hlasů.

O prohlášení jednali lídři stran v úterý a ve středu. Pracovní verze dokumentu uvádí například slib, že první etapa důchodové reformy bude přijata do konce roku 2023.

Covidu se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) věnuje zhruba deset řádků prohlášení o tom, jak chce vláda v souvislosti s nemocí „fungovat“. „Definovali jsme si, že covid považujeme za něco, co se nepodaří zlikvidovat během jedné dávky očkování. Je třeba nastavit systém tak, aby nedocházelo k vlnám a změnám,“ řekl novinářům při příchodu do Strakovy akademie s tím, že takový systém má být nastaven během půl roku.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na tiskové konferenci k rozpočtu uvedl, že velké změny oproti koaličnímu programu vládní prohlášení nepřinese. Zmínil například zvýšení limitu pro využití paušální daně, v programu jsou podle něj zahrnuty i plány na daňové úlevy. „Vše je podmíněno tím, že se bude dařit snižovat zadlužení,“ řekl.

Ministryně pro životní prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) při příchodu na úřad vlády novinářům řekla, že proti koaliční smlouvě obsahuje prohlášení některé nové termíny. „Dali jsme si závazek, že ústavní ochranu vody předložíme už v letošním roce, že zákon o zemědělském půdním fondu také ukončíme v letošním roce, takže spíš jsme dodávali termíny,“ konstatovala.

Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) je v programovém prohlášení oproti koaličnímu programu „pár drobností ve zpřesnění formulací“. „Jsou tam dva velmi důležité termíny,“ uvedl. Dodal, že v roce 2030 by měl být navýšen podíl ekologického zemědělství na 20 procent výměry zemědělské půdy a uvedení půdy do klidu na deset procent.

Resort dopravy podle ministra Martina Kupky (ODS) oproti koaličnímu programu zpřesnil termíny nejen zprovoznění a dokončení dálničních a železničních staveb, ale také přípravy staveb, jako je například vysokorychlostní trať.

Tagy:
politika Petr Fiala Sněmovna poslanci Poslanecká sněmovna koalice vláda schválení programové prohlášení vlády vláda Petra Fialy

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama