reklama

Politici hází miliardami, ale nevědí, kolik je tam nul. To mě pobavilo, směje se ekonomka

Hnutí ANO ani Občanská demokratická strana se po volbách nechystají zvyšovat daně. Státní rozpočet prý hodlají vyrovnat škrtáním na jeho výdajové straně. V pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedli jejich zástupci Jan Řehounek (ANO) a Zbyněk Stanjura (ODS). Jenže hned v úvodu prokázali, že mají problémy s algebrou, když neznali správnou odpověď na poměrně jednoduchou otázku týkající se počtů.

reklama

„Hlavně se mi líbilo, jak pánové házeli miliardami, a pak měli problém spočítat ty nuly. To mě docela pobavilo. Je to očividně taková abstraktní jednotka i pro ně. Tak doufejme, že se to potom nebude projevovat, až budou společně sestavovat vládu, což považuji za poměrně pravděpodobný scénář,“ rýpla si ekonomka Ilona Švihlíková v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Reagovala tak na kvízové otázky, které měli na začátku středečního vydání „Peněženky“ zodpovědět Zbyněk Stanjura a Jan Řehounek. Moderátoři se jich totiž zeptali, kolik nul má číslovka 500 miliard. „Dvanáct. Čtrnáct,“ řekl Stanjura. „Deset?“ odpověděl s mírnou nejistotou v hlase Řehounek. Správná odpověď však byla jedenáct. Právě 500 miliard korun je výše rozpočtového schodku plánovaného na letošní rok.

Ne politici, ale návštěvníci z jiné planety

Stanjura s Řehounkem v pořadu Jak volí vaše peněženka diskutovali na téma státního rozpočtu, možných daňových změn a výše zadlužení České republiky. Jenže ekonomy Ilonu Švihlíkovou a Lukáše Kovandu, kteří jejich debatu následně glosovali, nepotěšili ani recepty na ozdravení českých veřejných financí.

„Mám pocit, že jsem neslyšel dva politiky, ale dva návštěvníky z jiné planety, kteří teď přiletěli a nejsou seznámeni se situací, která tu panuje,“ řekl Lukáš Kovanda. Stanjura s Řehounkem totiž nepřipouštěli, že by byli nuceni po volbách zvýšit lidem daně, pokud by chtěli Česko přivést k vyrovnanému hospodaření.

Jan Řehounek navrhl, aby se zmrazily platy ústavních činitelů nebo aby se cílilo na kapitálové výdaje. Zbyněk Stanjura hovořil o tom, aby stát nechal peníze lidem a firmám. „Určitě nemůžeme vyrovnávat schodek státního rozpočtu tím, že budeme vytahovat více peněz z jejich peněženek,“ řekl 1. místopředseda ODS.

Jen šetřit ale nestačí

Podle Kovandy ale není možné říkat, že se po volbách nebudou zvyšovat daně, aniž by se zároveň řeklo, kde se bude masivně šetřit na výdajích státního rozpočtu. „ODS má v programu propustit 13 procent úředníků. Tím se ale ušetří jen čtyři miliardy korun. Ona ale bude muset najít 220 miliard korun, to jsme o dva řády jinde. Ať už bude vládnout kdokoli, bude muset výrazně navyšovat daně, nebo dokonce zavádět nové,“ poukázal na nesrovnalosti.

Ilona Švihlíková je ale přesvědčena, že nová vláda pro snížení rozpočtového schodku použije kombinaci opatření na příjmové i výdajové straně. „Pokud ale někdo dnes říká, že nebude zvyšovat daně, je to vrcholně nerealistické,“ řekla v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Daleko důvěryhodnější by prý bylo, kdyby politici jasně řekli, které daně a jak by upravili, aby se jim rozpočet z červených čísel podařilo dostat. Iloně Švihlíkové by se zamlouvalo zvýšení například majetkových daní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody
Andrej Babiš

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody

Premiér Andrej Babiš (ANO) vytáhl nový předvolební klip. V něm jsou zachyceny zakuklenci s transparenty s nápisy „nižší důchody“, „ať o nás rozhoduje Brusel“ či „uprchlíci, vítejte“. Následuje střih na předsedu vlády, který tvrdí, že bude proti těmto „šílencům“ bojovat. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík pod příspěvkem, který byl zveřejněn na sociálních sítích napsal, že Babiš lže a skončí ve vězení.

Kanáry dál pustoší tekoucí láva, vlila se i do bazénu. Lidé se nesmí přibližovat

Španělská vláda i kabinet regionu Kanárské ostrovy v úterý vyzvaly kvůli nedělní erupci sopky Cumbre Vieja na ostrově La Palma všechny obyvatele, aby se nepřibližovali k tekoucí lávě. Ta se dostala mimo jiné do dříve obydlené obce Todoque, kde pustoší vše, co jí přijde do cesty. Záběry z dronu ukazují, jak se láva mimo jiné vlévá do bazénu rodinného domku.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Herečka Kuklová o manželství s Pomejem: Uvědomila jsem si, že umřu. Musela jsem utéct

Herečka Michaela Kuklová chtěla být pro Jiřího Pomeje dokonalou manželkou, milenkou i herečkou. Když si však uvědomila, že už to nezvládá, čekal ji bouřlivý rozvod. V té době se navíc dozvěděla, že její manžel nadělal dluhy v rozmezí několika desítek milionů korun a hrozilo, že je bude splácet ona. „Náš vztah připomínal italské manželství,“ uvedla v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Kuklová. Dnes přiznává, že za mnohé svému bývalému partnerovi vděčí.

reklama