reklama

Vláda si z nás dělá dobrý den a nerespektuje naši práci, tvrdí šéf odborů Bábek

Ani v sobotu večer stále není jasné, zda budou moci restaurace a malé podniky v pondělí otevřít. Vláda si finální rozhodnutí nechává na nedělní tiskovou konferenci. Podle předsedy podnikatelských odborů Radomila Bábka si svým přístupem dělá z lidí „dobrý den“, řekl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

Vzniklá situace má podle Bábka na živnostníky dvojí dopad – materiální a mentální. „Všichni se musí připravit, všichni pracují na tom, aby měli dezinfikované prostory. Nikdo neřekl, že se v pondělí neotevře, a ta naděje je velká,“ míní šéf podnikatelských odborů. „Chování vlády také dopadá na psychiku. Je zjevné, že vláda si z nás dělá dobrý den. Nemá zájem respektovat práci lidí. Všimněte si, že i z reportáží, které vysíláte, je zjevné, že malí živnostníci jsou zodpovědní a dokáží dodržovat pravidla. Vláda ta pravidla dodržovat nedokáže,“ dodal.

Bábek sám zastává názor, že by měla vláda okamžitě povolit opatření a nechat živnostníky pracovat. „Podnikatelské odbory jsou obecně proti tomu, aby byla vypnuta ekonomika. Chceme, aby mohli všichni normálně fungovat. Nevidíme rozdíl v tom, že mohou otevřít velké prodejny, kde se scházejí až stovky lidí, ale nemohou fungovat malé krámky, jejichž majitelé jsou ochotni dodržet všechna pravidla,“ myslí si.

Kdyby vláda i nadále držela malé podnikatele pod zámkem, znamenalo by to pro ně podle Bábka „totálně ztracenou sezónu“. „Pro většinu firem by to také znamenalo krach. My dosud nevíme, kolik malých živnostníků zkrachovalo. Naše země je ve fázi hibernace, až se rozvolní, teprve se ukáže, kdo si jak se situací poradil a kdo už nikdy neotevře,“ uzavřel Bábek.

Tagy:
restaurace rozhovor opatření odbory podnikatelé zavřené obchody Radomil Bábek

Dobrá zpráva pro rodiče: Otcovská se protáhne. Zmírní se nároky na ošetřovatelské volno

Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho týdne na dva týdny. Předpokládá to předloha poslanců ČSSD, kterou ve středu schválila s úpravami Sněmovna. Novela o nemocenském pojištění se týká také ošetřovného, změny vycházejí podle předkladatelů z nedostatků zjištěných v praxi. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři.

Úspěchy českých olympioniků? Brečím ještě víc než po vlastních závodech, říká Emmons

V pátém dni olympijských her platí, že česká výprava má dvě medaile. Lesklý kov a zápis do historie zařídili shodně v pondělí vodní slalomář Lukáš Rohan a šermíř Alexander Choupenitch. První dny olympiády zhodnotili v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS trojnásobná olympijská medailistka ve střelbě Kateřina Emmons, šermíř Jiří Beran a sprinterka Nikola Bendová.

Jako by neměl dost. Roglič nezaregistroval, že už získal zlato, a makal i za cílem

Slovinský cyklista Primož Roglič obohatil svoji početnou sbírku úspěchů. V olympijské časovce získal zlato, které se bude vyjímat například vedle dvou celkových triumfů z Vuelty. Během – či spíše po skončení – závodu proti chronometru v Tokiu stihl i pobavit. V nejrychlejším čase profrčel cílem, ale linii zřejmě přehlédl a do pedálů zběsile šlapal i ve chvíli, kdy už nemusel.

Živě
ON-LINE: Perušič opustil karanténu a chystá se na zápas. Prskavec i Fišerová postupují

Plavkyně Barbora Seemanová vybojovala na kraulařské dvoustovce šesté místo a zároveň opět překonala český rekord. Skifařky Lenka Antošová s Lenkou Fleissnerovou skončily ve finále B čtvrté a celkově desáté, dvojskif ve složení Vraštil, Šimánek naopak postoupil do finále. O medaile ve čtyřhře zabojují tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková a ve dvouhře Markéta Vondroušová. Kvalifikaci zvládli vodní slalomáři Tereza Fišerová a Jiří Prskavec.

Babiš se Kalouskovi omlouvat nemusí. Ve Sněmovně o něm řekl, že „zabil lidi cez padáky“

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v Poslanecké sněmovně. Ve středu o tom rozhodl soud, podle nějž by případnou odpovědnost za premiérova slova beztak nesl stát, nikoliv Babiš osobně. Verdikt není pravomocný. Premiér o svém politickém rivalovi prohlásil, že rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“.

Covidová krize v Austrálii: Tvrdá opatření pokračují, úřady prodloužily uzávěru Sydney

Australské úřady o další měsíc prodloužily uzávěru největšího města Sydney, kterému se navzdory několik týdnů trvajícímu lockdownu nedaří snížit denní přírůstky nákaz koronavirem. Za poslední den stát Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, zaznamenal 177 nových případů infekce, o den dříve to bylo 172 případů, informovala agentura Reuters.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý den ČSA: Před 45 lety se u Bratislavy zřítilo letadlo. Zemřelo 76 lidí, přežili tři

Když slunného letního rána 28. července 1976 do čtyřmotorového letadla Il-18B nastoupilo na pražském letišti v Ruzyni k letu ČSA do Bratislavy 79 lidí, nikdo nemohl tušit, že pro většinu jde o poslední cestu. Letoun se zřítil kousek od svého cíle – do jezera Zlaté písky u Bratislavy. Jedná se o druhou nejhorší leteckou katastrofu na území Slovenska.

Epidemie koronaviru v Česku zpomaluje: Laboratoře odhalily 252 nakažených

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, v úterý laboratoře odhalily 252 nakažených, což je o 49 méně než před týdnem. Denní počty pozitivních testů klesají v mezitýdenním srovnání deset dní v řadě. Reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie, je na nejnižší úrovni od konce června, nyní dosahuje 0,86. Pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží deset dní. Dál klesá i takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, ke středě je to necelých 12 případů.

reklama