reklama

Vláda si z nás dělá dobrý den a nerespektuje naši práci, tvrdí šéf odborů Bábek

Ani v sobotu večer stále není jasné, zda budou moci restaurace a malé podniky v pondělí otevřít. Vláda si finální rozhodnutí nechává na nedělní tiskovou konferenci. Podle předsedy podnikatelských odborů Radomila Bábka si svým přístupem dělá z lidí „dobrý den“, řekl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

Vzniklá situace má podle Bábka na živnostníky dvojí dopad – materiální a mentální. „Všichni se musí připravit, všichni pracují na tom, aby měli dezinfikované prostory. Nikdo neřekl, že se v pondělí neotevře, a ta naděje je velká,“ míní šéf podnikatelských odborů. „Chování vlády také dopadá na psychiku. Je zjevné, že vláda si z nás dělá dobrý den. Nemá zájem respektovat práci lidí. Všimněte si, že i z reportáží, které vysíláte, je zjevné, že malí živnostníci jsou zodpovědní a dokáží dodržovat pravidla. Vláda ta pravidla dodržovat nedokáže,“ dodal.

Bábek sám zastává názor, že by měla vláda okamžitě povolit opatření a nechat živnostníky pracovat. „Podnikatelské odbory jsou obecně proti tomu, aby byla vypnuta ekonomika. Chceme, aby mohli všichni normálně fungovat. Nevidíme rozdíl v tom, že mohou otevřít velké prodejny, kde se scházejí až stovky lidí, ale nemohou fungovat malé krámky, jejichž majitelé jsou ochotni dodržet všechna pravidla,“ myslí si.

Kdyby vláda i nadále držela malé podnikatele pod zámkem, znamenalo by to pro ně podle Bábka „totálně ztracenou sezónu“. „Pro většinu firem by to také znamenalo krach. My dosud nevíme, kolik malých živnostníků zkrachovalo. Naše země je ve fázi hibernace, až se rozvolní, teprve se ukáže, kdo si jak se situací poradil a kdo už nikdy neotevře,“ uzavřel Bábek.

Tagy:
restaurace rozhovor opatření odbory podnikatelé zavřené obchody Radomil Bábek

Hlavní zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera
Zprávy

Kompletní seznam vyznamenaných: Zeman ocenil Bohdalovou, Krpálka i zesnulého Kellnera

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila seznam jmen, která 1. ledna obdrží státní vyznamenání. Mezi oceněnými jsou herečka Jiřina Bohdalová, zesnulý miliardář Petr Kellner, kosmonaut Vladimír Remek, ale i psychiatr Jan Cimický, sportovní manažer Miroslav Černošek, judista Lukáš Krpálek a hudební skladatel Karel Vágner. Původním datem pro předání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul.

Zeman oceňuje své nejbližší. Nejvíc přes čáru byli Toman a Čuba, shodli se experti

Prezident Miloš Zeman často vyznamenává osoby, které mu jsou blízké, a dělá to častěji než jeho předchůdci Havel a Klaus. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS ke 103. výročí vzniku Československa se na tom shodli historik Jaroslav Šebek a analytik týdeníku Euro Petr Fischer. Oba zároveň připomněli, kterak Zeman udělil medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu či Františku Čubovi. Jejich vyznamenání bylo podle expertů už za hranou.

reklama

Domácí zpravodajství

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

reklama