reklama

Vláda začala selektovat lidi. Odnesou to nejchudší, pustil se Středula do Fialova kabinetu

Šéf odborů Josef Středula se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do nové vlády. Nelíbí se mu totiž, jak se kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) staví ke zvyšování platů. „Vláda začala selektovat a lidé, co mají příjmy nejmenší, to vnímají velmi nepříznivě. Tato míra skutečného naštvání je silná,“ uvedl Středula.

reklama

Platy pracovníků v sociálních službách v roce 2022 stoupnou o 700 korun. Zdravotníkům se vláda rozhodla platy zvýšit o šest procent a pedagogickým pracovníkům o dvě procenta. Také zmrazí platy státním úředníkům na ministerstvech či dalších úřadech a všem ústavním činitelům. Na konci předchozího roku o tom informoval Petr Fiala a vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Minulá vláda Andreje Babiše (ANO) počátkem listopadu rozhodla, že pracovníci státu a veřejných služeb dostanou plošně od ledna přidáno 1400 korun. Platy pedagogů měly stoupnout o tři procenta. Takové navýšení si ale nemůže státní rozpočet podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dovolit.

„Státní rozpočet je v katastrofálním stavu. Situace je pro vládu mimořádně složitá. Přesto jsme našli zdroje, abychom ocenili ty, co jsou v první linii boje s covidem, a pedagogy. Vzdělávání totiž bude prioritou vlády,“ hájil rozhodnutí Stanjura.

Odbory tak kritizují, že zdravotníkům na nižších pozicích a pracovníkům v sociálních službách porostou platy jen o 700 korun místo dříve slíbených 1400 korun. Vadí jim také zmrazení platů pro hygieniky, kteří jsou klasifikováni jako státní úředníci.

Vláda se snaží zakročit proti inflaci

„Řeknu pár příkladů státních zaměstnanců, kteří po této změně nedostanou vlastně ani korunu, je to silničář, školní kuchařka či školník. Ti to odnesou. Vláda začala selektovat a lidé, co mají příjmy nejmenší, to vnímají velmi nepříznivě. Tato míra skutečného naštvání je silná,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS šéf odborů Josef Středula.

Rovněž kritizoval zákonodárce z ODS, ANO a SPD, kteří hlasovali na konci roku 2020 pro zrušení superhrubé mzdy. „Současná vláda naštvala všechny a nebyl to dobrý tah. My jsme byli připraveni diskutovat, ale nikdo nás neposlouchal, je to první puntík nové vlády. Hygienické stanice také nedostanou ani korunu. Nejsou spokojeni ani hasiči. My to ale nevzdáváme,“ dodal.

Růst platů v sociálních službách a u zdravotníků mu vzhledem k inflaci nepřijde dostatečný. Vláda ale toto své rozhodnutí vnímá právě do budoucna jako protiinflační krok. Chce tím také zabránit vysokému schodku státního rozpočtu.

Tagy:
ODS Petr Fiala platy Josef Středula odbory finance státní zaměstnanci zaměstnanci vláda

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama