Pro mzdy jako v Německu uděláme všechno, slíbil Stanjura. Vysvětlil, proč to zatím nebylo možné
státní zaměstnanci
Výpis příspěvků ke štítku „státní zaměstnanci“
Zaměstnanci státu dostanou přidáno méně. Středula to špatně pochopil, zní od Stanjury
Až o osm procent více. O tolik podle odborů slíbil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) navýšit platy státních zaměstnanců při jednání tripartity na začátku září. Nyní však resort oznámil, že množství peněz na zvýšení mezd učitelů se příští rok zvýší jen o sedm procent. U všech ostatních profesí půjde jen o pět procent, potvrdilo ministerstvo webu Novinky.cz. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula již dříve hrozil protesty po celé zemi. Podle ministerstva financí však Stanjura žádný takový slib nedal.
Stanjura promluvil o platech státních zaměstnanců. Zvýšení nestihl promítnout do rozpočtu
Vláda počítá s navýšením objemu platů pro státní zaměstnance o pět procent od ledna příštího roku. V nedělní Partii Terezie Tománkové to potvrdil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Jelikož o tom vláda Petra Fialy (ODS) rozhodla v úterý večer, nestihla se tato položka propsat do návrhu státního rozpočtu, který jeho resort zveřejnil v noci na neděli. Šéf státní kasy na CNN Prima NEWS podotkl, že se o platech bude jednat následující dva měsíce.
Středula se chystá na Fialu: Je v zájmu ODS, aby zvýšila platy. Lidé jsou rozezlení
Premiéra Petra Fialu (ODS) ve středu čeká složité jednání se šéfem odborů Josefem Středulou o zvýšení platů státních zaměstnanců, a to už od září. Středula před jednáním vzkazuje, že je v zájmu ODS, aby na navýšení kývla, a věří, že premiéra přesvědčí. Pokud se tak nestane, odbory hrozí stávkou. Zvýšení by se mohlo týkat 360 až 850 tisíc lidí.
Jurečka navrhne zvýšení platů zaměstnanců veřejné sféry. Sdělil, o kolik procent to má být
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhne na úterním jednání tripartity zvýšení platů ve veřejné sféře od září takzvané první skupině, kam patří úředníci, pracovníci v kultuře, techničtí pracovníci či nepedagogické síly ve školství, a zaměstnancům ve státní službě v rozmezí od sedmi do deseti procent. V neděli to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Vláda měla v balíčku víc šetřit. Propustit státní zaměstnance je win-win, míní Schmarcz
Vládní konsolidační balíček zvýšením daní nerovnoměrně zatěžuje chudší část obyvatel. Větší problém ale je, že stát měl víc šetřit na sobě, uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS komentátor Martin Schmarcz. Podle něj měl kabinet propustit alespoň 10 procent zaměstnanců veřejné sféry, což by prý mělo několik pozitivních dopadů.
Hasiči a policisté mají smůlu, plat jim příští rok nevzroste. Plivanec do tváře, míní politolog
Státní zaměstnanci nedostanou v příštím roce přidáno. Některým z nich dokonce hrozí ztráta zaměstnání. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) totiž naplánoval v návrhu státního rozpočtu na příští rok snížit výdaje na platy až o osm a půl miliardy korun. Šéf resortu rovněž navrhl zeštíhlit počet státních zaměstnanců o 21 tisíc. Podle hasičských i policejních odborů je takový krok nesmyslný a negativně se odrazí na počtech nových uchazečů.
Dufek: Ať stát propustí třetinu zaměstnanců. Populismus, neflákají se, oponoval Janský
Odborář Bohumír Dufek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS navrhoval, aby stát propustil každého třetího zaměstnance a výrazně tak ušetřil. Podle ekonoma a člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petra Janského jsou ale podobná vyjádření populistická. U veřejnosti prý navíc vytvářejí dojem, že je ve státní správě velké množství „flákačů“.
Benefity úředníků? V budově vlády hrají florbal, na střeše ministerstva pěstují rajčata
Chodíte po práci sportovat? Zaměstnanci Úřadu vlády nikam chodit nemusí, tělocvičnu mají přímo v práci, kousek od premiérovy kanceláře. Redakce CNN Prima NEWS zjišťovala, jaké benefity mají další státní zaměstnanci.
Krácení platů? Pro policii to může být devastační, varují odbory. Chtějí jednat s Rakušanem
Platy ve státní sféře mohou v příštím roce klesnout plošně o pět procent, což je víc, než původně předpokládal vládou představený úsporný balíček. K němu se totiž přidaly i další plošné škrty, jež naplánovalo ministerstvo financí. Nespokojené jsou kvůli tomu například policejní odbory, podle nichž by mohla být ohrožena akceschopnost strážců zákona. Problém chtějí řešit s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN).
Smažte to, špehují nás. Svět se bojí čínského TikToku, kde všude už ho zakázali?
Státy po celém světě začínají kvůli obavám ze špehování zakazovat čínskou aplikaci TikTok, restrikce se prozatím týkají jen státních zaměstnanců. Nezvaným hostem je aplikace na telefonech v USA, Indii nebo Evropské unii. Kam až může boj s čínskou platformou zajít?
Vláda by měla spíš šetřit, než vybírat. Ať místo windfall tax propustí úředníky, říká ekonomka
Sněmovna bude příští pátek schvalovat návrh na zavedení nové daně, takzvané windfall tax. Ta by údajně měla do státního rozpočtu přinést 85 miliard korun. Podle ekonomky Markéty Šichtařové bude ale výnos nižší, než vláda odhaduje. „Celý problém není v tom, kolik peněz dostaneme do rozpočtu, ale kolik z něj vydáváme,“ řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Růst platů úředníků bude vykoupen snížením stavů, zvažuje Jurečka. Otázkou je digitalizace
Vláda bude jednat o snížení počtu státních zaměstnanců. Ten by mohl klesnout už v lednu příštího roku, prozradil novinářům před jednáním kabinetu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podmínkou je ale podle něj posun v digitalizaci.