CNN Prima News státní zaměstnanci

státní zaměstnanci

Výpis příspěvků ke štítku „státní zaměstnanci“

Hasiči a policisté mají smůlu, plat jim příští rok nevzroste. Plivanec do tváře, míní politolog

Státní zaměstnanci nedostanou v příštím roce přidáno. Některým z nich dokonce hrozí ztráta zaměstnání. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) totiž naplánoval v návrhu státního rozpočtu na příští rok snížit výdaje na platy až o osm a půl miliardy korun. Šéf resortu rovněž navrhl zeštíhlit počet státních zaměstnanců o 21 tisíc. Podle hasičských i policejních odborů je takový krok nesmyslný a negativně se odrazí na počtech nových uchazečů.

Krácení platů? Pro policii to může být devastační, varují odbory. Chtějí jednat s Rakušanem

Platy ve státní sféře mohou v příštím roce klesnout plošně o pět procent, což je víc, než původně předpokládal vládou představený úsporný balíček. K němu se totiž přidaly i další plošné škrty, jež naplánovalo ministerstvo financí. Nespokojené jsou kvůli tomu například policejní odbory, podle nichž by mohla být ohrožena akceschopnost strážců zákona. Problém chtějí řešit s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN).

Vláda by měla spíš šetřit, než vybírat. Ať místo windfall tax propustí úředníky, říká ekonomka

Sněmovna bude příští pátek schvalovat návrh na zavedení nové daně, takzvané windfall tax. Ta by údajně měla do státního rozpočtu přinést 85 miliard korun. Podle ekonomky Markéty Šichtařové bude ale výnos nižší, než vláda odhaduje. „Celý problém není v tom, kolik peněz dostaneme do rozpočtu, ale kolik z něj vydáváme,“ řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Zmrazíte platy těm, kteří berou nejméně, pustil se Šmarda do vlády. Jurečka oponoval

Předseda ČSSD Michal Šmarda se v Partii Terezie Tománkové střetl s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) ohledně otázky zmrazení platů státních zaměstnanců. Podle Šmardy na to doplatí ti nejslabší jako například kuchařky ve školách či školníci. Jurečka zase oponuje, že vláda ANO a ČSSD zvedla výdaje státu o 90 %. Současná vláda se snaží situaci řešit například zvýšením slevy na poplatníka.

Česko má necelých 80 tisíc úředníků. Jejich platy vůči mzdám klesají, uvádí nová studie

Vláda Petra Fialy (ODS) chce šetřit na provozu státu. Ve svém programu hovoří o snížení počtu státních zaměstnanců s důrazem na redukci úřednických míst. Jenže takové šetření bude velmi obtížné, jelikož úředníků pro stát pracuje jen necelých 80 tisíc, což představuje asi osm procent zaměstnanců veřejného sektoru. Vyplývá to z aktuální studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR.

Nedostatečné platy státních zaměstnanců? Soukromý sektor je na tom hůř, tvrdí novináři

Zvýšení platu pro některé státní zaměstnance jen o 700 korun měsíčně je pochopitelné, shodli se ve Zprávách Plus novináři Petr Holub a Martin Schmarcz. Stát má totiž astronomický deficit a policistům, hasičům nebo vojákům se už přidávalo i v minulosti. Budou se s tím proto muset smířit, pracující ze soukromého sektoru na tom totiž budou podle nich ještě hůř.