Rocker Vladimír Mišík slaví 75. narozeniny. Má charisma i skromnost, obdivuje ho Hřebejk

Hudebník, zpěvák, rocker. Ač se to zdá neuvěřitelné, Vladimír Mišík slaví už 75. narozeniny. Řada jeho písniček prakticky zlidověla a našla si své fanoušky napříč generacemi. Mezi velké obdivovatele patří například režisér Jan Hřebejk. Ten redakci Showtime popsal, proč je podle něj zpěvák stále tak populární a čím oslovil i jeho samotného.

Písnička Slunečný hrob skupiny Blue Effect, kterou Mišík nazpíval, zazněla v Hřebejkově filmu Pelíšky. Sám režisér zpěváka velmi obdivuje. „Vladimír Mišík nás naučil číst poezii tím, že zpíval Václava Hraběte a Josefa Kainara. To si myslím, že je na Vláďovi Mišíkovi obdivuhodné, že v každé fázi života vytvořil něco mimořádného. Jsem rád, že tak znamenitých uměleckých výsledků dosáhne někdo, kdo je ještě skvělý člověk,“ vysekl poklonu Hřebejk.

„Vladimír Mišík je velká hvězda a velké hvězdy mají své charisma. Je člověk, který je nenafoukaný, chová se skromně a nic to nemění na tom, že už to vlastně je pojem pro několik generací posluchačů, kterým doslova změnil život,“ pokračoval Hřebejk.

Texty jsou výpovědí mě samého

Režisér také zavzpomínal na dobu, kdy Mišíkovu hudbu začal poslouchat. „Když jsem poprvé slyšel písničky jako Stříhali dohola malého chlapečka z toho prvního období Etc... (Mišíkova kapela, pozn. red.), měl jsem pocit, že to znám odjakživa, že už jsem to někde musel slyšet. Ne, že bych slyšel něco podobného, ale že to za mě promluvilo,“ svěřil se Hřebejk.

„Schopnost zpívat texty v rozmezí desítek let, způsobem, že jsou mojí osobní výpovědí, je největším uměním Vladimíra Mišíka,“ dodal.

Vladimír Mišík se narodil 8. března 1947 v Praze. Do historie českého big beatu přispívá již od poloviny 60. let. Kromě již zmíněných Etc… a Blue Effectu se stal mimo jiné součástí skupin Uragán nebo Flamengo. Mišík se nevyhnul ani zákazu ze strany tehdejšího komunistického režimu.

Ještě v roce 2020 získal šest cen Anděl, loni v dubnu pak oznámil, že kvůli zdravotním problémům s koncertováním končí. „I přes zvyšující se dávky léků jsem dlouhodobě zkoušel pokračovat v koncertování, ale už opravdu nemohu. S povzdechem ukládám svého akustického Gibsona do futrálu,“ rozloučil se s fanoušky na sociální síti.

Vážení přátelé, již delší dobu posmutněle přemýšlím o chvíli, kdy se budu muset pod tlakem svých zdravotních problémů...

Posted by Vladimír Mišík (official site) on Wednesday, March 31, 2021

Tagy: