Plameny ho neodradily. Roman popsal, jak otřesený zachránil lidi z hořícího vlaku v Olomouci

Pohotovou reakcí zachránil vlakvedoucí Roman Juřena život cestujícím z osobního vlaku, do kterého v úterý ráno narazil v Olomouci kamion. Podařilo se mu včas zprůchodnit východ z prvního vagonu, který se po nárazu ocitl v plamenech. Lidé tak rychle mohli přejít do druhého vozu a poté ven. Podle zasahujících hasičů by se lidé bez jeho rychlé pomoci z hořícího vlaku včas do bezpečí nedostali.

Po nárazu do kamionu na přejezdu v olomoucké části Bělidla ucítil vlakvedoucí Roman Juřena silný náraz, praštil se do hlavy a upadnul na zem. Kvůli protržené palivové nádrži začal první vagón i kamion okamžitě hořet. Požár se velice rychle šířil, vagon se podle hasičů zaplnil černým jedovatým kouřem. Uvnitř zůstali uvězněni cestující, šlo o studenty i lidi mířící do práce. „Zvednul jsem se, rozhlédnul se a viděl jsem, že z prvního vozu šlehá vysoko oheň a že v něm jsou lidé,“ popsal hasičům vlakvedoucí, který se v tu chvíli nacházel ve druhém vagónu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Neštěstí pod Duhovou horou. Autobus plný turistů se zřítil do údolí, uvnitř byli i dva Češi

Přes otřes z pádu a obrovský stres zareagoval pohotově – mezi lidmi, kteří se snažili z druhého vozu dostat ven, se prodral ke dveřím na konci soupravy. „Spojují oba vagóny. Kvůli bezpečnosti jsou zamčené. Byly ale poškozené, kolize poničila i plechové schůdky mezi nimi. Naštěstí se mi dveře podařilo odemknout, nešly otevřít, ale podařilo se mi vytvořit úzký průchod, kudy se mohli lidé z prvního vagónu dostat do druhého a ven. Ani nevím, kolik jich bylo, ale všichni byli natlačení u dveří a čekali tam, až jim z hořícího vozu někdo pomůže,“ popsal hasičům Juřena a doplnil, že vagon už byl v té chvíli plný černého dýmu, nebylo skoro nic vidět a špatně se dýchalo.

Podle řídicího důstojníka hasičů Jiřího Osyky, který na místě zasahoval, by se lidé bez pomoci vlakvedoucího tak rychle z hořícího vlaku určitě nedostali. „Rozsáhlý požár iniciovaný velkým množstvím paliva z proražené nádrže jim rychle odříznul cestu ke dveřím a vagon zaplnil okamžitě jedovatý dým. Jde o velice nebezpečnou situaci ohrožující život. Takže musím jeho reakci vyzdvihnout a poděkovat mu za ni. Bez jakýchkoli příkras – cestujícím z hořícího vagonu zachránil život,“ uvedl Jiří Osyka.

Při nehodě kamionu a vlaku utrpělo zranění pět lidí, přičemž čtyři z nich skončili v nemocnici. Jejich zranění nejsou podle záchranářů vážná. Škoda byla zatím vyčíslena na 36 milionů korun.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nehoda sanitky v Ostrově. Pro raněnou sestru letěl vrtulník, převážený pacient je bez zranění

Tagy: