reklama

Násilné protesty v Nizozemsku pokračují. Je to jako občanská válka, hřímá premiér

Nizozemský premiér Mark Rutte v pondělí tvrdě odsoudil „kriminální násilí“, které provázelo víkendové demonstrace proti koronavirovým restrikcím jeho vlády, a označil je podle agentury DPA za „absolutně neakceptovatelné“. Při nepokojích v nizozemských městech se demonstranti střetli s policií. Policie zadržela stovky lidí. Násilné protesty pokračovaly i v pondělí večer.

reklama

Demonstrace proti koronavirovým opatřením ve více než deseti nizozemských městech eskalovaly v nepokoje, o kterých policie hovoří jako o nejhorších za poslední čtyři desetiletí. V příštích dnech se pak obává dalších.

„Nemá to nic společného s bojem za svobodu. Je to zločinné násilí a tak k němu budeme i přistupovat,“ reagoval premiér Rutte.

Připomíná to občanskou válku

„Když vidíte zemi v plamenech tímto způsobem, připomíná to občanskou válku,“ přidal se starosta Eindhovenu, jednoho ze zasažených měst, John Jorritsma. „Hooligans přišli ze všech koutů země, setkání si domluvili přes sociální sítě,“ dodal.

O víkendu se proti vládním opatřením přijatým v boji s koronavirem demonstrovalo třeba Amsterodamu, Eindhovenu či Haagu. Protestující házeli po policii kameny i zábavní pyrotechniku. V jednom případě dokonce vzduchem létaly nože. V Eindhovenu protestující rabovali obchody, v Enschede rozbili okna nemocnice. Ve městě Urk mimo jiné zapálili mobilní testovací středisko.

Policisté proti demonstrantům použili vodní děla, psy i jízdní policii. Podle Rutteho při všech zásazích jednali adekvátně. „Noční zákaz vycházení je nadále nezbytný. To virus nám bere naši svobodu,“ řekl v pondělí Rutte. Zároveň zdůraznil, že „99 procent lidí zákaz vycházení a další pravidla dodržuje“.

Nepokoje pokračovaly i v pondělí

I v pondělí večer v několika nizozemských městech propukly nepokoje. Stovky mladíků připravených k násilí se podle policie krátce před začátkem zákazu vycházení shromáždily na několika místech a napadaly policii. Nepokoje byly hlášeny nejméně ze šesti měst včetně Amsterodamu a Rotterdamu. Velké skupiny převážně mladých lidí podle DPA táhly centry měst a dělaly rámus. Zadrženo bylo nejméně 70 lidí.

V Rotterdamu zhruba stovka výtržníků na policisty házela kameny a pyrotechnické výrobky, informovala televize NOS. Plenili také obchody. Mobilní jednotka policie nasadila vodní děla a použila slzný plyn.

V Nizozemsku už od 15. prosince platí kvůli šíření koronaviru plošná uzávěra. V sobotu tam vstoupil v platnost poprvé od konce druhé světové války noční zákaz vycházení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama