reklama

Násilné protesty v Nizozemsku pokračují. Je to jako občanská válka, hřímá premiér

Nizozemský premiér Mark Rutte v pondělí tvrdě odsoudil „kriminální násilí“, které provázelo víkendové demonstrace proti koronavirovým restrikcím jeho vlády, a označil je podle agentury DPA za „absolutně neakceptovatelné“. Při nepokojích v nizozemských městech se demonstranti střetli s policií. Policie zadržela stovky lidí. Násilné protesty pokračovaly i v pondělí večer.

reklama

Demonstrace proti koronavirovým opatřením ve více než deseti nizozemských městech eskalovaly v nepokoje, o kterých policie hovoří jako o nejhorších za poslední čtyři desetiletí. V příštích dnech se pak obává dalších.

„Nemá to nic společného s bojem za svobodu. Je to zločinné násilí a tak k němu budeme i přistupovat,“ reagoval premiér Rutte.

Připomíná to občanskou válku

„Když vidíte zemi v plamenech tímto způsobem, připomíná to občanskou válku,“ přidal se starosta Eindhovenu, jednoho ze zasažených měst, John Jorritsma. „Hooligans přišli ze všech koutů země, setkání si domluvili přes sociální sítě,“ dodal.

K tématu

O víkendu se proti vládním opatřením přijatým v boji s koronavirem demonstrovalo třeba Amsterodamu, Eindhovenu či Haagu. Protestující házeli po policii kameny i zábavní pyrotechniku. V jednom případě dokonce vzduchem létaly nože. V Eindhovenu protestující rabovali obchody, v Enschede rozbili okna nemocnice. Ve městě Urk mimo jiné zapálili mobilní testovací středisko.

Policisté proti demonstrantům použili vodní děla, psy i jízdní policii. Podle Rutteho při všech zásazích jednali adekvátně. „Noční zákaz vycházení je nadále nezbytný. To virus nám bere naši svobodu,“ řekl v pondělí Rutte. Zároveň zdůraznil, že „99 procent lidí zákaz vycházení a další pravidla dodržuje“.

Nepokoje pokračovaly i v pondělí

I v pondělí večer v několika nizozemských městech propukly nepokoje. Stovky mladíků připravených k násilí se podle policie krátce před začátkem zákazu vycházení shromáždily na několika místech a napadaly policii. Nepokoje byly hlášeny nejméně ze šesti měst včetně Amsterodamu a Rotterdamu. Velké skupiny převážně mladých lidí podle DPA táhly centry měst a dělaly rámus. Zadrženo bylo nejméně 70 lidí.

V Rotterdamu zhruba stovka výtržníků na policisty házela kameny a pyrotechnické výrobky, informovala televize NOS. Plenili také obchody. Mobilní jednotka policie nasadila vodní děla a použila slzný plyn.

V Nizozemsku už od 15. prosince platí kvůli šíření koronaviru plošná uzávěra. V sobotu tam vstoupil v platnost poprvé od konce druhé světové války noční zákaz vycházení.

Další hlavní zprávy

Nejhůře jsou na tom prváci, nemají žádné sociální vazby, říká středoškolský učitel
Rasistka? Fero si vykradl byt, pracujte z domova jako on, radila nová hlavní hygienička
Návrat monarchie pro mě není aktuální téma, říká potomek habsburských císařů
Nejlepší výsledek od roku 2007. Češkám se na lyžařském šampionátu povedla štafeta
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
Další články
reklama
reklama