Vlna veder udeří i v Česku. Žena ukázala, jak ochladit dům, trik se hned stal hitem

Vlna veder v Evropě nekončí a i v Česku se v příštím týdnu očekávají teploty okolo 35 °C. Lidem, které takové počasí opravdu vyčerpává, může pomoci trik ženy z Velké Británie, jak ochladit svůj domov. Stačí prý nechat některá okna zavřená.

Osmadvacetiletá Rosaline Webbová ze západního Yorkshiru ve Velké Británii sdílela na sociálních sítích video, ve kterém prozrazuje svůj tip, jak ochladit domov. Okamžitě se stalo virálním, zhlédlo ho přes 400 tisíc lidí, informoval web Daily Mail.

Chybou je podle Webbové otevřít všechna okna. „Nejprve zavřete všechna okna na jižní straně domu nebo na straně, na kterou dopadá nejvíce slunečního světla,“ popsala ve videu. „Pak zatáhněte všechny závěsy, abyste zabránili záplavě slunečního svitu,“ pokračovala žena. „Nakonec otevřete všechna okna na severní straně domu nebo na stinné straně domu, abyste dovnitř vpustili studený vzduch,“ vysvětlila.

V komentářích pod videem se navíc objevily tipy od dalších lidí. „Pokud máte křídlová okna, otevřete je jak nahoře, tak dole, horký vzduch je lehčí a vyjde z místnosti, chladnější vzduch zespodu bude nasáván dovnitř,“ popsal jeden z uživatelů. „Otevřete všechna okna pozdě večer a brzy ráno, aby vzduch ochladil dům. Během dne zavírejte všechna okna a závěsy,“ sdělil další.

Vlna veder trápí celou Evropu včetně částí České republiky. Na jižní Moravě ve čtvrtek odpoledne zaznamenali tři teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Dyjákovicích na Znojemsku, kde teplota 34,7 stupně pokořila rekord z roku 2010, a to 34,1 stupně. V příštím týdnu se očekávají i teploty okolo 35 °C.

Kvůli suchu a vlně veder se hasiči potýkají s lesními požáry. Ty zasáhly například Portugalsko, Itálii, Turecko, Španělsko a Francii. Na Pyrenejském poloostrově by měly teploty pomalu klesat od víkendu, kdy se ale stále budou na mnoha místech Španělska a Portugalska blížit ke 40 stupňům.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:01

Referenda na Ukrajině nejsou nic jiného než diktátem, řekla šéfka německé diplomacie

09:31

Aktuální ztráty ruských vojsk podle Ukrajiny

09:19

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

08:40

Kyiv Independent: Při ruských útocích v Doněcké oblasti zemřelo šest lidí

Policie na hranicích zadržela 120 migrantů, většina je ze Sýrie. Převaděčům hrozí vězení

Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to před osmou hodinou řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Situaci pro vás na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes tuzemsko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Nejen energie, Čechy děsí také drahé bydlení. O stěhování do menšího uvažuje pětina lidí

Více než polovina Čechů pociťuje komplikace s bydlením v souvislosti s rostoucí inflací a zdražováním energií. Obavy o udržení střechy nad hlavou se ale zdaleka netýkají jen těch, kteří žijí ve vlastním. Čtyři z deseti Čechů mají strach, že budou mít problém zaplatit nájem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Instant Research pro Generali Investments.

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.