Jih Evropy decimují mohutné požáry. V Řecku se zřítil hasičský vrtulník, zemřeli dva lidé

Teploty atakující 40 C, úmorné dusno, rozsáhlé požáry. A brzký konec tohoto trápení je v nedohlednu. Další vlna veder sužuje od začátku týdne jižní Evropu.

Vlna veder a požáry trápí jih Evropy

Teploty atakující 40 °C, úmorné dusno, rozsáhlé požáry. A brzký konec tohoto trápení je v nedohlednu. Další vlna veder sužuje od začátku týdne jižní Evropu a pomalu postupuje k severu. Zatím nejvíce postižené jsou Portugalsko, Španělsko a Francie, kde vytrvalé sucho mimo jiné ohrožuje letošní úrodu. V Řecku se zřítil do moře vrtulník, který se účastnil hašení požáru na ostrově Samos a při nehodě zahynuli dva členové posádky.

S divokými požáry zatím marně bojuje v Portugalsku na pět tisíc hasičů. Poblíž Porta přišla o život starší žena, kterou hasiči našli v kukuřičném poli. Evakuovat se už musely stovky lidí a mnozí z nich se nebudou mít kam vrátit.

Podle údajů portugalských úřadů ze středečního odpoledne hasiči po celé zemi zasahují proti 26 lesním požárům. Ty už zničily na 6 000 hektarů polí a lesů, evakuováno bylo na 700 lidí a 45 lidí se zranilo. Nejhorší je stále situace v centrální části země a na jihu kolem Algarve. V oblasti města Pombal ve střední části země byly kvůli požárům evakuovány stovky lidí. Přerušen byl kvůli požárům až do svítání i provoz na několika silnicích, včetně dálnice A1, která spojuje Lisabon se severem země.

Portugalská vláda vyhlásila v zemi stav zvýšené pohotovosti, který platí nejméně do pátku. Meteorologové totiž předvídají, že vlna veder jen tak neopadne. „Bude velmi sucho a nízká vlhkost vzduchu. Očekáváme také silný vítr v oblasti Algarve a na severu v horách. To ještě zvyšuje nebezpečí vzniku dalších požárů,“ říká meteorolog Jorge Ponte.

Ani na pláži se lidé nezchladí

Rtuť ukazující více než 40 °C je i na teplomilné Portugalce už moc. „Je strašné horko. Slunce ani tolik nepálí, ale dusno je k zalknutí. Ani na pláži to není o moc lepší,“ popisuje důchodkyně z Lisabonu Vera Candeiasová.

Podobně je na tom i sousední Španělsko. Život ve městech se tam stává nesnesitelným. „Nedá se vůbec pracovat. Zkracují nám pracovní den, letos o poznání víc než loni. Jedině tak se dá vedro přežít,“ říká dělník Joaquín Abad. Na jihu země ve středu teploty vystoupily nad 45 stupňů Celsia. V Seville nebo Córdobě odpoledne naměřili 44 stupňů. Ve čtvrtek by podle meteorologické služby Aemet měly teploty pokračovat v růstu.

I španělští hasiči mají plné ruce práce s požáry. Pod kontrolou stále není požár na hranicích s Portugalskem, který už poničil na 3 500 hektarů polí a lesů. Oheň si vyžádal evakuaci několika set lidí. Dalších 500 lidí muselo opustit své domovy kvůli jinému požáru na severu od Madridu.

Lesní požáry zaznamenává i Řecko. Ve středu odpoledne se do moře u ostrova Samos zřítil vrtulník Mi-8 s rumunskou a moldavskou posádkou, který se účastnil hašení požáru. Pobřežní stráž večer uvedla, že zemřeli dva členové posádky – rumunský pilot a řecký styčný důstojník, uvedla agentura AP. Další dva členové osazenstva nehodu přežili.

Ve čtvrtek se má vlna veder vrátit i do Itálie, jejíž severní regiony se potýkají už řadu týdnů s extrémním suchem. V několika regionech na severu proto vláda začátkem tohoto měsíce vyhlásila stav nouze. Ministr zemědělství Stefano Patuanelli před poslanci prohlásil, že stav nouze by vláda mohla vyhlásit i v dalších čtyřech krajích. Nedostatek závlahy podle něj ohrožuje třetinu italské zemědělské produkce, uvedla agentura AP.

Nevídaná vlna veder sužuje i většinu Francie. V oblasti kolem Bordeaux bojují hasiči s rozsáhlými požáry, které už zničily přes dva tisíce hektarů lesa. Co nespálí oheň, vysuší žhnoucí slunce. Zemědělci na jihu země pak oplakávají hlavně slunečnicová a levandulová pole, na kterých prý letos bude i přes intenzivní zavlažování úroda sotva poloviční.

Tagy: