Expert popsal začátek ukrajinské protiofenzivy. Rusům na Donbase dojde dech, tvrdí

Nadcházející týdny budou klíčové. Ukrajinští obránci začnou ostřelovat ruské týlové linie. Stát by se tak mělo jen několik dní před zahájením ukrajinské protiofenzivy. V rozhovoru pro televizi Espresso to uvedl vojenský expert a plukovník ukrajinské armády Roman Svitan. Okomentoval také současnou situaci v oblasti Donbasu. Podle něj tam mají Rusové ještě dostatek bojového elánu, měl by jim ale vydržet jen několik týdnů.

„Několik dní před zahájením protiofenzivy začnou ukrajinské ozbrojené síly pálit na ruský týl. Provedou masivní údery pomocí bezpilotních letounů, raket M31 či řízených pum JDAM,“ uvedl Svitan podle agentury Unian v rozhovoru pro televizi Espresso.

Ukrajinský expert počítá také s tím, že Ukrajina v nadcházejících týdnech obdrží další zbraně, které nebyly deklarovány, ale „o kterých ukrajinští partneři již dlouho hovořili“.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Unikly tajné plány USA pro Ukrajinu, na internetu se rychle šíří. Pentagon hledá viníka

Svitan okomentoval také současnou situaci v Donbasu, kde se odehrávají nejtvrdší boje. „Nepřítel má na východní frontě stále určité množství sil a techniky. Do konce měsíce však Rusové vše vyčerpají a pak přejdou do slepé obrany. Nepřítel bude držet náš protiútok ve směrech, které určí náš generální štáb,“ domnívá se Svitan.

Ukrajina opakovaně avizuje, že se na jaře chystá přejít do protiofenzivy. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov minulý týden řekl, že protiútok by mohl v závislosti na počasí začít v dubnu nebo květnu. Na kterou oblast se zaměří, neupřesnil, podle armádních expertů citovaných deníkem The Washington Post se ale Rusové obávají o osud Krymu a budují na něm rozsáhlou síť opevnění.

Ukrajinci zřejmě udeří na jihu

Podle listu The New York Times se má za to, že Ukrajina vrazí klín do Ruskem okupovaného území podél jižního pobřeží Černého a Azovského moře nebo se pokusí o zvrat v bojích na Donbasu – nebo obojí.

Protiofenziva pravděpodobně začne intenzivním dělostřeleckým bombardováním podél úzkého úseku fronty, po němž nastoupí na scénu odminovací týmy a tankové útoky. Očekává se, že Ukrajinci udeří na jihu. Útok od současné frontové linie k Ruskem okupovanému Melitopolu by rozdělil Moskvou držené území na dvě části, přerušil by zásobovací linie a ukrajinské dělostřelectvo by bylo na dostřel od ruských základen na Krymu.

Tagy:
válka rakety Ukrajina Rusko Donbas protiofenzíva UNIAN Roman Svitan