reklama

Vojtěch: Zatím se zdá, že testování ve školách pokračovat nebude, ale roušky ano

Roušky ve společných školních prostorách zatím necháme, je to otázka míchání kolektivů, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). I když vláda ještě nemá úplné výsledky testování žáků, podle Vojtěcha se zdá, že testování nebude po 9. září pokračovat.

reklama

Podle neoficiálních výsledků prvního kola plošného testování ve školách 1. nebo 2. září bylo pozitivně testováno 111 žáků. „Za 6. září ještě data nemáme, ale podle prvních výsledků se zdá, že to nebude horší. Vyhodnotit vše chceme až po poslední vlně. Nepřepokládáme, že by se v nějakém kraji pokračovalo v testování, ale počkejme si na 9. září,“ řekl Vojtěch v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Debatu ale vzbuzuje povinné nošení roušek ve společných školních prostorách. Mnozí odborníci se diví, proč negativně testované děti musejí nosit ochranu úst. „Roušky ve společných prostorách zatím necháme, je to otázka míchání kolektivů. Jde o prevenci umisťování dětí do karantény. Pokud se objeví pozitivní dítě a nemá roušku, musí jeho kontakty do karantény. A určitě nechceme, aby šla do karantény celá škola,“ vysvětlil ministr.

Vláda se v úterý snažila občany uklidnit, že žádný lockdown nebo plošné uzavírání škol nechystá. Slíbil to premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že kabinet se prý poučil z loňského dění a hygiena situaci na celém českém území bedlivě sleduje. Zároveň ale nevyloučil lokální omezení.

Podobně mluvil ve večerním pořadu CNN Prima NEWS i Vojtěch. „Nemusí to být ve formě lockdownů, bavíme se i o plošném testování ve firmách nebo školách. V tuto chvíli neplánujeme uzavírání obchodů nebo provozoven. Situace se ale zhoršuje a čísla pozitivních rostou. Záleží však na dopadu na nemocnice a doufám, že už to nebude tak hrozné jako v minulosti,“ podotkl.

Vystřelit čísla jako Prymula je nekorektní

Epidemiolog a bývalý šéf zdravotnického resortu Roman Prymula ve vysílání ČT konstatoval, že se budou v Česku provádět analýzy, které by měly odpovědět na otázku, kolik lidí skutečně zemřelo na covid a s covidem. Nedá se prý přesně říci, kolik lidí zemřelo zbytečně. Myslí si však, že se mnohým ztrátám na životech dalo předejít včasnějšími a tvrdšími opatřeními. „Až takových patnáct tisíc lidí zemřít nemuselo,“ prohlásil.

Na dotaz CNN Prima NEWS dodal, že uvedený počet nelze přesně spočítat. „Ale pokud bychom dělali opatření racionálněji, nebylo by uvolnění a velké vlny. Kdybychom počkali na proočkování, mohli bychom být na počtech mrtvých, které mají ostatní podobně velké země,“ vysvětlil.

A jak na kritiku reagoval Vojtěch? „Vystřelit takto nějaké číslo není korektní. To, že se udělaly chyby, víme. Každý na ministerstvu dělal po celou dobu pandemie maximum možného a vinit někoho konkrétního není fér,“ vzkázal Prymulovi, který byl ministrem loni na podzim, když v křesle vystřídal právě Vojtěcha.

Tagy:

Hlavní zprávy

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi
Partie

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama